W Pałacu Westminsterskim o przyszłości Papui Zachodniej

Opublikowano: 05.05.2016 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 690

3 maja 2016 roku w Londynie uczyniono historyczny krok na drodze do wolności Papui Zachodniej. Podczas spotkania Międzynarodowych Parlamentarzystów dla Papui Zachodniej (IPWP) w Pałacu Westminsterskim, wydano nową deklarację wzywającą do przeprowadzenia pod międzynarodowym nadzorem referendum w sprawie niepodległości Papui Zachodniej.

Udzielając swojego osobistego poparcia, w spotkaniu wzięli udział: premier królestwa Tonga, Samuela ‘Akilisi Pohiva; minister spraw zagranicznych Vanuatu, Bruno Leingkone, specjalny wysłannik Wysp Salomona do Papui Zachodniej, Rex Horoi; minister ziemi i zasobów naturalnych Vanuatu, Ralph Regenvanu; gubernator dystryktu Oro w Papui Nowej Gwinei, Gary Juffa; członek Izby Lordów, Lord Harries z Wielkiej Brytani; przewodniczący Partii Pracy i lider brytyjskiej opozycji, poseł Jeremy Corbyn; międzynarodowy rzecznik Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej, Benny Wenda, a także kilku innych brytyjskich posłów.

Premier Tonga zadeklarował pełne poparcie jego kraju dla trwającej walki narodu Papui Zachodniej. Wyjaśnił dlaczego problem zapewnienia przestrzegania praw człowieka w Papui Zachodniej wiąże się bezpośrednio z odpowiedzialnością za ten akt Organizacji Narodów Zjednoczonych i w jaki sposób on sam będzie kontynuował wysiłki związane z realizacją tego zobowiązania.

Jeremy Corbyn mówił o swoim osobistym stosunku do Papui Zachodniej, a także o roli obserwatora ONZ, którą pełnił w Timorze Wschodnim. Powiedział o potrzebie sprawiedliwości i praw człowieka, jak również o konieczności wyzwolenia narodu Papui Zachodniej. Przewodniczący brytyjskiej Partii Pracy stwierdził, że świat może nadal podtrzymywać ten konflikt lub wybrać życie w światowym pokoju i sprawiedliwości, które są pochodną uznania praw człowieka dla wszystkich – jako podstawy polityki zagranicznej. Powtórzył raz jeszcze swoje poparcie dla walki o wolność Papui Zachodniej i podkreślił, że chciałby aby ten postulat został zapisany w programie brytyjskiej Partii Pracy w rozdziale dotyczącym prerogatyw polityki zagranicznej.

Oświadczenie premiera Gujany, Mosesa Nagamootoo, odczytała Melinda Janki, prawniczka specjalizująca się w kwestii międzynarodowego przestrzegania praw człowieka. Pierwszy minister Gujany podtrzymał poparcie dla prawa do samostanowienia narodu Papui Zachodniej.

Ralph Regenvanu przypomniał o długotrwałym wsparciu Vanuatu dla Papui Zachodniej. Przywołał słowa pierwszego premiera Vanuatu, który oświadczył, że „Vanuatu nie będzie w pełni niepodległe, kiedy inny kraj Melanezji nie jest niepodległy”. Odniósł się również do zobowiązania melanezyjskich krajów doprowadzenia Papui Zachodniej do pełnego członkostwa w Melanesian Spearhead Group (MSG), zapewniając, że Vanuatu pracuje nad tym, aby Papua Zachodnia uzyskała pełne członkostwo w MSG podczas nadchodzącego spotkania.

Rex Horoi, specjalny wysłannik Wysp Salomona wskazał na kluczowe obszary wsparcia swojego kraju dla Papui Zachodniej, które obejmuje zaangażowanie w: pilne powstrzymanie nadużyć na tle praw człowieka w Papui Zachodniej, uznanie politycznej tożsamości ULMWP oraz strategiczne zaangażowanie rządu Wysp Salomona w rozmowy z sąsiadami na Pacyfiku i na całym świecie. Przedefiniował również znaczenie Pacyfiku poprzez zaproponowanie zmianę nazwy miejscowych struktur politycznych z popularnie używanych “małych państw wyspiarskich” na “państwa dużego oceanu”.

Gary Juffa również wspomniał o swoich osobistych więzach z narodem Papui Zachodniej. Opowiedział jak jego ojciec został kapitanem pierwszej łodzi z uchodźcami z Papui Zachodniej oraz o tym jak obiecał im, że zrobi wszystko, co w jego mocy aby walczyć wraz z nimi za ich wolność. Gubernator prowincji Oro przypomniał, że niestety, Papua Nowa Gwinea wciąż uznaje indonezyjską suwerenność nad Papuą Zachodnią, ale w kraju istnieje duży ruch popierający zachodniopapuaską wolność, a on sam nadal będzie jednym z głównych politycznych głosów tego ruchu.

Lord Harries przywołał swoje spotkanie z Benny Wendą, kiedy po raz pierwszy przybył on do Wielkiej Brytanii w 2003 roku, opowiedział jak ta kwestia była prawie nieznana w tamtym czasie oraz o długiej drodze przebytej do dnia dzisiejszego z przedstawicielami “narodów wielkiego oceanu”. Odczytał również oświadczenie poparcia emerytowanego arcybiskupa Desmonda Tutu: “Drodzy ludu i przyjaciele Papui Zachodniej. Proszę, przyjmijcie z południowego krańca Afryki, miłość i błogosławieństwa od emerytowanego kolegi-podróżnika na rzecz sprawiedliwości. Prawa człowieka i sprawiedliwość są wartościami uniwersalnymi. Bardzo pokrzepiającym było stanie się świadkiem wzrostu ruchu na rzecz zapewnienia sprawiedliwości dla ludu Papui Zachodniej. Wasze wezwanie do przeprowadzenia pod międzynarodowym nadzorem głosowania, które określi wolę ludu Papui Zachodniej ma moje poparcie. Niech Bóg was błogosławi”.

Wreszcie Benny Wenda opisał swoje uczucia związane z tą podniosłą chwilą, oświadczając że indonezyjska okupacja jest nielegalna i musi zostać zakończona. Przewodniczący Free West Papua Campaign i rzecznik ULMWP na koniec swojego wystąpienia odczytał oświadczenie, które zostało podpisane przez wszystkich obecnych międzynarodowych parlamentarzystów. Zamykający spotkanie, Sekretarz Generalny Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej, Octavianus Mote podziękował wszystkim, w tym reprezentacji różnych pokoleń bojowników o wolność Papui obecnym na spotkaniu.

Treść Deklaracji Westminsterskiej o głosowaniu pod międzynarodowym nadzorem w Papui Zachodniej:

“My, niżej podpisani posłowie, będący członkami Międzynarodowych Parlamentarzystów dla Papui Zachodniej (IPWP):

I. Stwierdzamy, że dalsze łamanie praw człowieka w Papui Zachodniej jest nie akceptowalne.

II. Ostrzegamy, że bez międzynarodowego działania lud Papui Zachodniej stoi przed ryzykiem wygaśnięcia.

III. Podtrzymujemy prawo mieszkańców Papui Zachodniej do prawdziwego samostanowienia.

IV. Oświadczamy, że „Akt Wolnego Wyboru” z 1969 roku stanowi całkowite naruszenie tej zasady.

V. Wzywamy do przeprowadzenia pod międzynarodowym nadzorem głosowania w sprawie samostanowienia, zgodnie z rezolucjami Zgromadzenia ONZ 1514 i 1541 (XV).

Pałac Westminsterski, Londyn, 3 maj 2016 roku.”

Opracowanie i tłumaczenie: Damian Żuchowski
Na podstawie: FreeWestPapua.org
Źródła: WolneMedia.net, Free West Papua Campaign Poland


TAGI: , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Qbkinss 05.05.2016 08:36

    skleili się po latach, że stworzyli ze starych kolonii przyszłe imperium, Indonezja ma ponad 240 milionów mieszkańców i drugą pod względem długości linię brzegową na świecie, nie mówiąc już o strategicznym położeniu w cieśninie Malakki, mądrym jest ją podzielić nim dochód per capita nie przekroczy progu kiedy, kraj ten będzie miał zamiast biedy, dobrze rozwiniętą infrastrukturę i wielkie nadwyżki z handlu zagranicznego

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.