Hieroglify w „szybie tajemnic”

Opublikowano: 27.05.2011 | Kategorie: Nauka i technika

Liczba wyświetleń: 2301

Robot Djedi, który wjechał do jednego ze słynnych zablokowanych korytarzy w Wielkiej Piramidzie, przesłał zdjęcia tajemniczych hieroglifów namalowanych czerwoną farbą. Wcześniej szyby te próbował sforsować słynny robot Gantenbrinka, który natknął się na pamiętne kamienne drzwiczki z dwoma uchwytami. Wielu uczonych spekulowało, iż owe ciasne korytarze kryją przejścia do tajemnych komnat. Czy dzięki odczytaniu hieroglifów z szybu, naukowcom uda się wreszcie odkryć ich przeznaczenie?

Robot, który dostał się do niewielkiej komnaty w Wielkiej Piramidzie w Gizie, której ludzkie oko nie widziało od 4500 lat, przesłał zdjęcia czerwonych symboli, które według uczonych zostały pozostawione przez robotników lub miały znaczenie kultowe. Pomógł także w rozwiązaniu kontrowersji odnośnie jedynego znanego metalu znalezionego w piramidach i pokazał drzwi, które mogą stanowić przejście do innej ukrytej komnaty.

Piramida, która miała zostać zbudowana jako grobowiec dla faraona Chufu i jest jedynym z zachowanych cudów świata starożytnego, posiada trzy główne komnaty: Królowej, Wielką galerię oraz Królewską, króre zawierają dwa szyby wentylacyjne łączące je ze światem zewnętrznym. Co dziwne, owe tunele mierzą jedynie 20 x 20 centymetrów i rozchodzą się z północnej i południowej ściany Komnaty Królowej, zatrzymując się na kamiennych drzwiach przed wyjściem na zewnątrz.

Funkcja owych tuneli i drzwi nie jest do końca znana, choć niektórzy wierzą, że co najmniej jeden z nich może prowadzić do ukrytej komory. Zahi Hawass – egipski minister odpowiedzialny za kwestie związane z zabytkami, uznaje drzwi za wciąż trwającą wielką tajemnicę budowli.

Naukowcy podejmowali kilka prób spenetrowania tych tuneli. W 1993 r. jeden z robotów przebył 63 m. tunelu w południowej ścianie i odkrył coś, co przypominało niewielkie kamienne drzwiczki z dwoma uchwytami. W żadnej innej piramidzie nie udało się odkryć metalowych części, co sprawiło, że zaczęto snuć spekulacje odnośnie ich wykorzystania. Według niektórych były to klamki, klucze lub nawet elementy zasilania pozostawione przez obcych.

W 2002 roku kolejny robot przebił się przez kamienny blok i sfilmował niewielką komnatę, za którą znajdował się kolejny kamień. Nowe urządzenie skonstruowane przez Roba Richardsona i jego współpracowników z Univeristy of Leeds, nazwane Djedi (na cześć magika, z którym faraon konsultował powstanie piramidy), przebył tunel niosąc ze sobą minikamerę, dzięki której udało się odkryć, co znajduje się w środku.

Na przesłanych obrazach widzimy hieroglify namalowane przy pomocy czerwonej farby oraz linie na kamieniach, które mogły zostać pozostawione przez kamieniarzy w czasie budowy komnaty.

– Jeśli uda się odczytać hieroglify, być może egiptolodzy ustalą, po co powstały te tajemnicze szyby – mówi Richardson.

Peter Der Manuelian, egiptolog z Harvard University oraz dyrektor Giza Archives przy Museum of Fine Arts w Bostonie, mówi, iż czerwone litery i napisy do element dość powszechny w Gizie.

– To znaki pozostawione przez kamieniarzy albo grupy robotników, oznaczające numery, nazwy a nawet ich nazwiska.

Wraz z tym, jak kamera przesyłała obrazy otoczenia, zaobserwowano także po raz pierwszy szczegóły wyglądu tylnej ściany kamiennych drzwi, co wzbudziło kolejne teorie na temat metalowych uchwytów – mówi współtwórca przedsięwzięcia, Saun Whitehead z firmy eksploracyjnej Scoutek.

– Nasze zdjęcia drugiej strony wskazują, że uchwyty kończą się czymś w rodzaju ozdobnych pętelek, co wskazuje, że miały raczej charakter ozdobny i nie służyły jako przewody elektryczne. Co więcej, tył drzwiczek jest wypolerowany, co wskazuje na ich ważne przeznaczenie. Nie wyglądają jak zwyczajny kawał kamienia, używany do powstrzymywania opadających okruchów w dół korytarza.

Kate Spence, egiptolog z University of Cambridge, która nie brała udziału w badaniach szybów twierdzi, że nie musiały one mieć żadnego praktycznego zastosowania i mają znaczenie symboliczne.

– Metalowe elementy przypominają symboliczne klamki, zaś szyby z komory są zorientowane na północ i południe, nie wschód i zachód, przez co uważam, że funkcja tuneli jest symboliczna i wiąże się z gwiazdami, nie słońcem.

Podczas gdy Komora królewska zawierała najprawdopodobniej sarkofag Chufu, Komora królowej nie zawierała jej szczątków. Żony faraona pochowano w trzech mniejszych piramidach. Spence spekuluje, że komnata ta mogła zawierać „ka” – posąg faraona. Jeśli tak, szyby powstały po to, aby duch Chufu mógł przenieść się w zaświaty.

Spence sugeruje, że kolejne „drzwi” znajdujące się w szybie mogą być po prostu jego końcem i z tyłu nie musi znajdować się żadna ukryta komnata. Z kolei Hawass – dyrektor projektu Djedi mówi, że w żadnej innej piramidzie nie udało się odkryć podobnej struktury, co sugeruje, że rzeczywiście może znajdować się tam ukryte pomieszczenie.

– Komora królewska mogła być atrapą, ponieważ najważniejszą rzeczą dla starożytnych Egipcjan było ukrycie komory grobowej – mówi.

W jednej z historii mag Djedi spotyka się z Chufu, który poszukuje boga Thotha, aby ten mógł znaleźć sekret mogący ukryć jego piramidę. Sądząc po tej legendzie, rzeczywiście może tam się coś znajdować.

Źródło oryginalne: New Scientist
Tłumaczenie i źródło polskie: Infra


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Sosza 27.05.2011 15:44

    Piramida Cheopsa nie jest grobowcem, tylko zrodlem zasilania portalu miedzywymiarowego.. byc moze niedlugo zostanie uruchomiona.. ;-))

  2. dox888 27.05.2011 20:18

    fak, nie ma to jak spekulanci.

    warto pisac, ze “Jeśli uda się odczytać hieroglify”, a z drugiej strony jeszcze lepiej jest mowic, ze “To znaki pozostawione przez kamieniarzy …, oznaczające numery, nazwy a nawet ich nazwiska. ”

    ps: a) grobowiec bez grobu to nie grobowiec.
    b) info o portalu miedzywymiarowego to kolejna wizja kombinatora z zafałszowanymi informacjami.

  3. Raptor 27.05.2011 20:40

    Jeśli fermentująca gnój, to tego gnoju musieli mieć w ch… 😉

  4. id 30.05.2011 17:51

    Cokolwiek te hieroglify nie oznaczają to przez ostatnie kilkaset lat wcale nie jesteśmy bliżsi rozwiązania tajemnicy przeznaczenia piramid. Wciąż hipotezy i bajania. Brak jest po prostu twardych dowodów na cokolwiek związanego z ich powstaniem.

  5. Szwęda 31.01.2020 10:40

    Przeznaczenia, dokładnej historii powstania, zasad działania itd dowiemy się dopiero wtedy kiedy będziemy mogli podróżować w czasie, a nawet wtedy być może się wszystkiego nie dowiemy, bo w czasach powstawania piramid istotne informacje mogły być dostępne tylko dla władcy/władców i najbliższego otoczenia. Do wehikułu czasu potrzebna nam będzie również zdolność czytania w myślach…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.