Gorące wody zagrażają ekosystemowi Pacyfiku

Opublikowano: 19.04.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 602

U zachodnich wybrzeży USA i Kanady pojawiło się groźne zjawisko. Od 1,5 roku naukowcy obserwują wielką bańkę niezwykle ciepłej wody rozciągającej się od Juneau na Alasce po Zatokę Kalifornijską. Bańka ma 2000 kilometrów szerokości i 100 metrów głębokości, a temperatura jej wody jest od 1 do 4 stopni wyższa niż przeciętna.

Bańka już zmieniła prądy morskie, wpłynęła na pogodę na lądzie oraz ekosystem morski. Specjaliści mówią, że za pojawienie się tego zjawiska niekoniecznie jest odpowiedzialne globalne ocieplenie, ale dla niektórych ekspertów to wczesne ostrzeżenie zmian, jakie czekają Pacyfik w najbliższych dziesięcioleciach.

Bańkę zauważono po raz pierwszy na zdjęciach satelitarnych z sierpnia 2013 roku u wybrzeży Alaski. Kilka miesięcy później rybacy pracujący w okolicach Alaski oraz urzędnicy zajmujący się zasobami morskimi zaczęli donosić o pojawieniu się tam gatunków występujących zwykle w cieplejszych, bądź nawet tropikalnych okolicach. Zauważono m.in. bonito (tuńczyk pasiasty), rybę typową dla wód tropikalnych i subtropikalnych, kosogonowate i samogłowy, które giną w chłodniejszych wodach. Specjalizujący się w badaniach planktonu Bill Peterson z Northwest Fisheries Science Center mówi, że niektórych z gatunków nigdy nie widział w okolicach, w których teraz się pojawiły.

Część oceanografów spekuluje, że pojawienie się bańki ma związek ze zjawiskiem znanym jako Pacyficzna Oscylacja Dekadowa. Ociepla ona wody wschodniego Pacyfiku, ale pojawia się bardzo nieregularnie, nawet w 30-letnich odstępach. Jednak Mark Ohman ze Scripps Institution of Oceanography przyznaje, że nie wie, co o tym myśleć. “Zjawisko to wykracza poza wzorce typowe dla POD, jakie obserwowaliśmy w ostatnich dziesięcioleciach” – mówi uczony.

Olbrzymia masa ciepłej wody przyczyniła się do wzrostu temperatur na lądzie i wybuchu licznych pożarów. Jednak specjalistów najbardziej martwi jej wpływ na zwierzęta morskie. Zagłada grozi kolejnym pokoleniom łososia, których młode nie mają co jeść w gorących wodach. Na wybrzeżu znaleziono tysiące martwych ptaków z gatunku nurniczek ciemny, a eksperci zastanawiają się, w jaki sposób można pomóc lwom morskim głodującym na plażach Kalifornii.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: NOAA
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.