Chińsko-salomońska współpraca w dziedzinie sportu

Opublikowano: 23.08.2023 | Kategorie: Kultura i sport, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 963

Przygoda Wysp Salomona z Igrzyskami Pacyfiku 2023 rozpoczęła się 11 maja 2016 roku. To właśnie tego dnia kraj ten niespodziewanie pokonał w rywalizacji o organizację tych zawodów Tahiti, największą wyspę Polinezji Francuskiej, które to było powszechnie uznawane za faworyta do wyścigu o goszczenie tych zmagań. Od tej pory było jasne, że kraj ze stolicą w Honiarze po raz pierwszy w swojej historii zorganizuje najważniejsze zawody sportowe na obszarze Oceanii.

Początkowo wszystko wskazywało na to, że pomoc w organizacji przez WS Igrzysk Pacyfiku roku 2023 popłynie szerokim strumieniem z Tajwanu, który był od dekad wiarygodnym sojusznikiem Honiary oraz dostarczycielem wsparcia w dziedzinie gospodarki czy też zdrowia.

Władze Salomonów zwróciły się do Republiki Chińskiej z prośbą o dofinansowanie budowy obiektów sportowych, które gościć miały tę olimpiadę. W marcu 2019 roku Tajwan wyraził zgodę na częściowe sfinansowanie budowy stadionu o wartości 40 mln dolarów amerykańskich. Wsparcie miało trafić do Salomonów w formie pożyczki na preferencyjnych warunkach, a budowa obiektu rozpocząć się miała w pierwszych miesiącach roku 2020. Stadion miał docelowo pomieścić 12 000 widzów.

Problem pojawił się przy okazji dążeń do budowy innych obiektów na olimpiadę 2023 roku. Tych nikt nie chciał z początku sfinansować.

W lipcu 2019 roku doszło do podpisania protokołu ustaleń z Fu Tsu, tajwańską firmą budowlaną, która miała wybudować w stolicy Salomonów flagowy obiekt przyszłych igrzysk. Jednak w tym samym czasie kiedy władze w Honiarze dogadywały się z Tajwanem w sprawie konstrukcji obiektu, władze wyspiarskiego kraju postanowiły przyjrzeć się swoim relacjom dyplomatycznym z Republiką Chińską właśnie w kontekście współpracy w dziedzinie rozwoju.

Trzymanie się sojuszu dyplomatycznego z Tajwanem uniemożliwiało pozyskiwanie funduszy rozwojowych od Chińskiej Republiki Ludowej, która, jak się okaże, będzie miała o wiele więcej do zaoferowania, niż Tajwan.

Aby przekonać się na własne oczy, jak wygląda chińska pomoc w dziedzinie rozwoju, delegacja z Salomonów udała się do innych krajów Oceanii, a konkretnie na Papuę Nową Gwineę, Tonga, Vanuatu, Fidżi i Samoę, aby przyjrzeć się z bliska efektom kooperacji z Pekinem. W sierpniu 2019 roku z podróży tych rząd w Honiarze miał otrzymać kompleksowy raport, od którego zależeć miało czy Wyspy Salomona utrzymają sojusz dyplomatyczny z Tajpej, czy też zwrócą się w kierunku Pekinu. Jeszcze 31 lipca 2019 roku powiązany z amerykańskimi oraz brytyjskimi służbami specjalnymi Economist Intelligence Unit sugerował, że „perspektywa dodatkowej pomocy z Tajwanu przekona Wyspy Salomona do utrzymania długotrwałych więzi dyplomatycznych z tym krajem w latach 2019-2020”. Jak mogliśmy się przekonać nieco ponad miesiące później, ta przepowiednia się nie sprawdziła. We wrześniu 2019 roku Wyspy Salomona nawiązały stosunki dyplomatyczne z Chińską Republiką Ludową. Od tego momentu było oczywiste, że za pomoc w organizacji Igrzysk Pacyfiku 2023 roku odpowiadać będzie nie Tajwan, lecz Chiny kontynentalne.

W październiku 2019 roku zastępca szefa ambasady ChRL w Papui-Nowej Gwinei Yao Ming gościł w stolicy Wysp Salomona. Podczas tej podróży stwierdził, że strona chińska udzieli WS wsparcia w organizacji igrzysk w formie dotacji, a nie kredytu jak uczynić to chciał Tajwan. Odrzucił wówczas także twierdzenia głównie anglosaskiej propagandy, jakoby to Chiny wpuszczały swoich partnerów gospodarczych w tzw. pułapkę zadłużenia, mit, który został dawno obalony przez naukowców i ekonomistów właśnie chociażby ze Stanów Zjednoczonych. Ming przypomniał przy okazji tej wizyty, że już wcześniej oba kraje doszły do porozumienia w sprawie budowy innych obiektów oraz infrastruktury na WS – część z tego miało zostać sfinansowane z dotacji, część z pożyczek a część z partnerstwa prywatno-publicznego.

Dotacje strony chińskiej na organizacje IP 2023 miały wynieść 50 mln dolarów amerykańskich (wg innych źródeł 74 mln USD).

Dokładnie rok później, w październiku 2020 roku strony ostatecznie doszły do porozumienia. Chińczycy wówczas zgodzili się oficjalnie na budowę 7 obiektów sportowych na nadchodzące zawody: stadionu narodowego na 10 000 miejsc, w tym 1000 miejsc w loży VIP, centrum sportów wodnych, z basenem o długości 50 metrów na zawody oraz 25-metrowym basenem treningowym, centrum tenisowego z 6 kortami, pełnowymiarowej bieżni oraz boiska do gry w piłkę nożną i rugby, wielofunkcyjnej hali o wymiarach 90 na 50 metrów, boiska do hokeja na trawie oraz dwupiętrowego budynku gastronomicznego i przestrzeni biurowej dla Komitetu Organizacyjnego Igrzysk. Premier Wysp Salomona był pod wrażeniem chińskiego projektu. Stwierdził, że całość wygląda imponująco i podziękował w imieniu swojego rządu Central-South Architectural Design Institute, chińskiej firmie architektonicznej, która wspólnie z China Civil Engineering Construction Corporation zrealizować miała projekt infrastruktury olimpijskiej.

Do podpisania umowy pomiędzy stroną chińską a salomońską doszło 21 października 2020 roku w biurze premiera Manasseha Sogavare, w obecności premiera oraz chińskiego ambasadora w Honiarze, Li Ming. Umowę parafowali Jimmy Rodgers, sekretarz szefa salomońskiego rządu oraz przewodniczący National Hosting Authority i Gong Rui, radca ds. gospodarczych i handlowych w chińskiej ambasadzie w Honiarze. W ceremonii podpisania umowy wzięli udział ponadto wysocy rangą urzędnicy państwowi z Wysp Salomona, członkowie Narodowej Rady Sportu oraz przedstawiciele różnych komitetów zaangażowanych w organizację igrzysk. Ze strony chińskiej w uroczystości wzięło udział ponadto 17 członków chińskiego zespołu technicznego.

Jak oceniał wówczas szef salomońskiego rządu w ciągu najbliższych 4 lat korzyści ekonomiczne wynikające z projektów infrastrukturalnych oraz obiektów na IP 2023 mają przynieść jego krajowi 8 miliardów dolarów salomońskich. Wyraził także dozgonną wdzięczność stronie chińskiej: „Za ten dar przekazuję szczerą wdzięczność prezydentowi, rządowi i narodowi Chińskiej Republiki Ludowej”.

Chiński ambasador przyznał z kolei, że infrastruktura na igrzyska 2023 roku jest symbolem przyjaźni chińsko-salomońskiej. Według przewidywań właśnie z października 2020 roku budowa obiektów miała ruszyć w maju roku 2021 i zostać ukończona w ciągu 24 kolejnych miesięcy. Inauguracja igrzysk miała pierwotnie mieć miejsce w lipcu bieżącego roku, jednak została ona przełożona na drugą połowę listopada.

Chiny nie są rzecz jasna jedynym krajem, który wspomógł Wyspy Salomona w organizacji pacyficznej olimpiady roku 2023. Papua-Nowa Gwinea na infrastrukturę sportową na te zawody przeznaczyła 17 milionów dolarów. Centrum wodne na zmagania sfinansowały Zjednoczone Emiraty Arabskie, z kolei Indonezja zbudowała kompleks sportowy, który przeznaczony będzie na przeprowadzenie zawodów z halowej piłki nożnej, koszykówki i siatkówki. Koszt budowy tego obiektu, który skonstruowało państwowe indonezyjskie przedsiębiorstwo PT Wijaya Karya wyniósł 7,5 miliona dolarów.

5 maja 2021 roku, zgodnie z planem, budowa obiektów na IP 2023 roku ruszyła. Szef salomońskiego rządu Sogavare wziął wówczas udział w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod główny stadion Igrzysk Pacyfiku 2023 roku. Stwierdził przy tym, że kiedy infrastruktura na zawody zostanie ukończona, jego kraj będzie miał jedne z najlepszych obiektów użyteczności publicznej i sportowych na Pacyfiku. W trakcie owej uroczystości zakomunikował ponadto: „Do wszystkich naszych sportowców w kraju, do wszystkich naszych młodych ludzi i do wszystkich federacji sportowych reprezentowanych tutaj dziś rano: te obiekty należą do was — korzystajcie i cieszcie się, budujcie i wykorzystujcie wasze umiejętności, rozwijajcie wasze talenty, abyście byli jak najlepszymi sportowcami”.

Sogavare przyznał, że 5 lat wcześniej, kiedy przyznwano jego krajowi prawo do organizacji zawodów miał poważne wątpliwości czy uda mu się sprostać temu wyzwaniu. Jednak według niego Bóg chciał, aby naród salomoński „odniósł sukces w organizacji igrzysk i Igrzyska Pacyfiku 2023 stały się jednoczącą siłą, która wzmocniła i zbudowała nasz naród w czasach wielkich wyzwań i trudności”.

Ponadto Sogavare dodał, iż projekt na IP 2023 jest jednym z największych projektów infrastrukturalnych i budowalnych, który Chińczycy stworzą w jakimkolwiek wyspiarskim kraju Oceanu Wielkiego.

22 kwietnia 2022 roku, a więc niecały rok później strona chińska przekazała Salomończykom bieżnię lekkoatletyczną oraz boisko do piłki nożnej, stworzone w ramach stadionu na olimpiadę roku 2023. Ukończenie tego projektu Sogavare nazwał kamieniem milowym w przygotowaniach do organizacji zawodów. Przy tworzeniu tej infrastruktury zatrudniono 670 osób, w tym 170 Chińczyków oraz 500 Salomończyków. W jego trakcie doszło do opóźnień ze względu na wykopywanie niewybuchów z okresu II wojny światowej. W sumie utylizacja pozostałości po wojnie spowodowała poślizg czasowy wynoszący 2 miesiące. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy w jego pobliżu eksplozja starych ładunków wybuchowych spowodowała ofiary śmiertelne.

17 lipca 2023 roku 80 sportowców z Wysp Salomona rozpoczęło w chińskim mieście Panzhihua, znajdującym się w zachodniej części Państwa Środka, 90-dniowy program treningowy, który ma przygotować ich na nadchodzące Igrzyska Pacyfiku. Ekipa z Salomonów obejmuje zawodników specjalizujących się w judo, taekwondo, boksie, tenisie stołowym, pływaniu, podnoszeniu ciężarów i lekkoatletyce. Owe 80 sportowców salomońskich zostało wyselekcjonowanych spośród 650 zawodników. Sportowcy mieszkają i trenują w bazie treningowej Hongge i krajowej bazie treningowej Miyi w Panzhihua. Salomońskim sportowcom w podwyższeniu swoich umiejętności i przygotowaniu na zawody w ich własnym kraju, pomóc na profesjonalny zespół chińskich trenerów i dietetyków. Baza szkoleniowa w Panzhihua to jedna z ważniejszych baz szkolenia sportowców w Chinach.

Według Yan Zhiguo, kierownika działu pomocy gospodarczej w China Sports International Co Ltd., „dzięki naukowemu wsparciu żywieniowemu i systematycznemu treningowi, który tutaj zapewniamy, poczynią oni znaczne postępy w porównaniu z ich poprzednimi wynikami”. Dodał także że trening to nie wszystko. Sportowcy z Wysp Salomona zostaną także zapoznani z chińską kulturą, tradycją i historią, aby zbudować wśród nich pozytywny stosunek do państwa Xi Jingpinga.

Według zapowiedzi salomońscy sportowcy na nadchodzącej olimpiadzie Pacyfiku mają zamiar zdobyć 100 medali, w tym 40 tych najbardziej wartościowych, a więc złotych.

18 sierpnia 2023 roku, dokładnie na 3 miesiące przed rozpoczęciem igrzysk, doszło do przekazania całego projektu stadionu na listopadowe zawody, obejmującego 7 obiektów, władzom Wysp Salomona. Sogavare powiedział, że projekt stadionu jest prezentem od rządu i narodu chińskiego dla rządu i narodu salomońskiego. Dodał także że ukończenie i przekazanie jego krajowi obiektów na igrzyska w ciągu zaledwie 26 miesięcy jest świadectwem prawdziwego partnerstwa i zaangażowania obu stron w wykonanie planów zgodnie z uzgodnionymi wcześniej terminami.

Li Ming, chiński najwyższy przedstawiciel dyplomatyczny na Wyspach Salomona przyznał, iż projekt ten „to symbol przyjaźni między Chinami a Wyspami Salomona i źródło dumy dla mieszkańców Wysp Salomona”. A także „historyczne osiągnięcie równości, szacunku i korzystnej dla wszystkich współpracy między Chinami a Wyspami Salomona”.

Jak informuje „Global Times” „w ciągu ponad dwóch lat realizacji projektu chińskie przedsiębiorstwa budowlane zatrudniły i przeszkoliły prawie tysiąc pracowników z Wysp Salomona, przekazując im umiejętności zawodowe. Zakupili także materiały budowlane i inne artykuły warte miliony dolarów salomońskich, promując rozwój gospodarczy Wysp Salomona i budując silną reputację rynkową”.

Strona chińska ponadto zaopatrzyła Salomończyków w sprzęt treningowy. Chińscy specjaliści z kolei przybyli do stolicy Wysp Salomona, aby przeszkolić stronę salomońską w zakresie zarządzania wydarzeniem sportowym tego rodzaju. Zbudowane przez Chińczyków obiekty sportowe mają w przyszłości służyć do uprawiania sportu, fitnessu, rekreacji oraz organizowania wydarzeń kulturalnych.

Dzięki projektowi infrastruktury na olimpiadę pacyficzną zatrudnienie znalazło 6000 osób plus dodatkowe 3000 wolontariuszy, którzy zostaną zaangażowani w przygotowywanie i obsługę zawodów we wrześniu.

Całkowity wkład strony chińskiej w przygotowanie Igrzysk Pacyfiku 2023 roku, według salomońskiego serwisu „Solomon Star”, wyniósł miliard dolarów Wysp Salomona.

Autorstwo: Terminator 2019
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.