Chińsko-salomońska współpraca w dziedzinie sportu
Przygoda Wysp Salomona z Igrzyskami Pacyfiku 2023 rozpoczęła się 11 maja 2016 roku. To właśnie tego dnia kraj ten niespodziewanie pokonał w rywalizacji o organizację tych zawodów Tahiti, największą wyspę Polinezji Francuskiej, które to było powszechnie uznawane za faworyta do wyścigu o goszczenie tych zmagań. Od tej pory było jasne, że kraj ze stolicą w Honiarze po raz pierwszy w swojej historii zorganizuje najważniejsze zawody sportowe na obszarze Oceanii.
Początkowo wszystko wskazywało na to, że pomoc w organizacji przez WS Igrzysk Pacyfiku roku 2023 popłynie szerokim strumieniem z Tajwanu, który był od dekad wiarygodnym sojusznikiem Honiary oraz dostarczycielem wsparcia w dziedzinie gospodarki czy też zdrowia.
Władze Salomonów zwróciły się do Republiki Chińskiej z prośbą o dofinansowanie budowy obiektów sportowych, które gościć miały tę olimpiadę. W marcu 2019 roku Tajwan wyraził zgodę na częściowe sfinansowanie budowy stadionu o wartości 40 mln dolarów amerykańskich. Wsparcie miało trafić do Salomonów w formie pożyczki na preferencyjnych warunkach, a budowa obiektu rozpocząć się miała w pierwszych miesiącach roku 2020. Stadion miał docelowo pomieścić 12 000 widzów.
Problem pojawił się przy okazji dążeń do budowy innych obiektów na olimpiadę 2023 roku. Tych nikt nie chciał z początku sfinansować.
W lipcu 2019 roku doszło do podpisania protokołu ustaleń z Fu Tsu, tajwańską firmą budowlaną, która miała wybudować w stolicy Salomonów flagowy obiekt przyszłych igrzysk. Jednak w tym samym czasie kiedy władze w Honiarze dogadywały się z Tajwanem w sprawie konstrukcji obiektu, władze wyspiarskiego kraju postanowiły przyjrzeć się swoim relacjom dyplomatycznym z Republiką Chińską właśnie w kontekście współpracy w dziedzinie rozwoju.
Trzymanie się sojuszu dyplomatycznego z Tajwanem uniemożliwiało pozyskiwanie funduszy rozwojowych od Chińskiej Republiki Ludowej, która, jak się okaże, będzie miała o wiele więcej do zaoferowania, niż Tajwan.
Aby przekonać się na własne oczy, jak wygląda chińska pomoc w dziedzinie rozwoju, delegacja z Salomonów udała się do innych krajów Oceanii, a konkretnie na Papuę Nową Gwineę, Tonga, Vanuatu, Fidżi i Samoę, aby przyjrzeć się z bliska efektom kooperacji z Pekinem. W sierpniu 2019 roku z podróży tych rząd w Honiarze miał otrzymać kompleksowy raport, od którego zależeć miało czy Wyspy Salomona utrzymają sojusz dyplomatyczny z Tajpej, czy też zwrócą się w kierunku Pekinu. Jeszcze 31 lipca 2019 roku powiązany z amerykańskimi oraz brytyjskimi służbami specjalnymi Economist Intelligence Unit sugerował, że „perspektywa dodatkowej pomocy z Tajwanu przekona Wyspy Salomona do utrzymania długotrwałych więzi dyplomatycznych z tym krajem w latach 2019-2020”. Jak mogliśmy się przekonać nieco ponad miesiące później, ta przepowiednia się nie sprawdziła. We wrześniu 2019 roku Wyspy Salomona nawiązały stosunki dyplomatyczne z Chińską Republiką Ludową. Od tego momentu było oczywiste, że za pomoc w organizacji Igrzysk Pacyfiku 2023 roku odpowiadać będzie nie Tajwan, lecz Chiny kontynentalne.
W październiku 2019 roku zastępca szefa ambasady ChRL w Papui-Nowej Gwinei Yao Ming gościł w stolicy Wysp Salomona. Podczas tej podróży stwierdził, że strona chińska udzieli WS wsparcia w organizacji igrzysk w formie dotacji, a nie kredytu jak uczynić to chciał Tajwan. Odrzucił wówczas także twierdzenia głównie anglosaskiej propagandy, jakoby to Chiny wpuszczały swoich partnerów gospodarczych w tzw. pułapkę zadłużenia, mit, który został dawno obalony przez naukowców i ekonomistów właśnie chociażby ze Stanów Zjednoczonych. Ming przypomniał przy okazji tej wizyty, że już wcześniej oba kraje doszły do porozumienia w sprawie budowy innych obiektów oraz infrastruktury na WS – część z tego miało zostać sfinansowane z dotacji, część z pożyczek a część z partnerstwa prywatno-publicznego.
Dotacje strony chińskiej na organizacje IP 2023 miały wynieść 50 mln dolarów amerykańskich (wg innych źródeł 74 mln USD).
Dokładnie rok później, w październiku 2020 roku strony ostatecznie doszły do porozumienia. Chińczycy wówczas zgodzili się oficjalnie na budowę 7 obiektów sportowych na nadchodzące zawody: stadionu narodowego na 10 000 miejsc, w tym 1000 miejsc w loży VIP, centrum sportów wodnych, z basenem o długości 50 metrów na zawody oraz 25-metrowym basenem treningowym, centrum tenisowego z 6 kortami, pełnowymiarowej bieżni oraz boiska do gry w piłkę nożną i rugby, wielofunkcyjnej hali o wymiarach 90 na 50 metrów, boiska do hokeja na trawie oraz dwupiętrowego budynku gastronomicznego i przestrzeni biurowej dla Komitetu Organizacyjnego Igrzysk. Premier Wysp Salomona był pod wrażeniem chińskiego projektu. Stwierdził, że całość wygląda imponująco i podziękował w imieniu swojego rządu Central-South Architectural Design Institute, chińskiej firmie architektonicznej, która wspólnie z China Civil Engineering Construction Corporation zrealizować miała projekt infrastruktury olimpijskiej.
Do podpisania umowy pomiędzy stroną chińską a salomońską doszło 21 października 2020 roku w biurze premiera Manasseha Sogavare, w obecności premiera oraz chińskiego ambasadora w Honiarze, Li Ming. Umowę parafowali Jimmy Rodgers, sekretarz szefa salomońskiego rządu oraz przewodniczący National Hosting Authority i Gong Rui, radca ds. gospodarczych i handlowych w chińskiej ambasadzie w Honiarze. W ceremonii podpisania umowy wzięli udział ponadto wysocy rangą urzędnicy państwowi z Wysp Salomona, członkowie Narodowej Rady Sportu oraz przedstawiciele różnych komitetów zaangażowanych w organizację igrzysk. Ze strony chińskiej w uroczystości wzięło udział ponadto 17 członków chińskiego zespołu technicznego.
Jak oceniał wówczas szef salomońskiego rządu w ciągu najbliższych 4 lat korzyści ekonomiczne wynikające z projektów infrastrukturalnych oraz obiektów na IP 2023 mają przynieść jego krajowi 8 miliardów dolarów salomońskich. Wyraził także dozgonną wdzięczność stronie chińskiej: „Za ten dar przekazuję szczerą wdzięczność prezydentowi, rządowi i narodowi Chińskiej Republiki Ludowej”.
Chiński ambasador przyznał z kolei, że infrastruktura na igrzyska 2023 roku jest symbolem przyjaźni chińsko-salomońskiej. Według przewidywań właśnie z października 2020 roku budowa obiektów miała ruszyć w maju roku 2021 i zostać ukończona w ciągu 24 kolejnych miesięcy. Inauguracja igrzysk miała pierwotnie mieć miejsce w lipcu bieżącego roku, jednak została ona przełożona na drugą połowę listopada.
Chiny nie są rzecz jasna jedynym krajem, który wspomógł Wyspy Salomona w organizacji pacyficznej olimpiady roku 2023. Papua-Nowa Gwinea na infrastrukturę sportową na te zawody przeznaczyła 17 milionów dolarów. Centrum wodne na zmagania sfinansowały Zjednoczone Emiraty Arabskie, z kolei Indonezja zbudowała kompleks sportowy, który przeznaczony będzie na przeprowadzenie zawodów z halowej piłki nożnej, koszykówki i siatkówki. Koszt budowy tego obiektu, który skonstruowało państwowe indonezyjskie przedsiębiorstwo PT Wijaya Karya wyniósł 7,5 miliona dolarów.
5 maja 2021 roku, zgodnie z planem, budowa obiektów na IP 2023 roku ruszyła. Szef salomońskiego rządu Sogavare wziął wówczas udział w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod główny stadion Igrzysk Pacyfiku 2023 roku. Stwierdził przy tym, że kiedy infrastruktura na zawody zostanie ukończona, jego kraj będzie miał jedne z najlepszych obiektów użyteczności publicznej i sportowych na Pacyfiku. W trakcie owej uroczystości zakomunikował ponadto: „Do wszystkich naszych sportowców w kraju, do wszystkich naszych młodych ludzi i do wszystkich federacji sportowych reprezentowanych tutaj dziś rano: te obiekty należą do was — korzystajcie i cieszcie się, budujcie i wykorzystujcie wasze umiejętności, rozwijajcie wasze talenty, abyście byli jak najlepszymi sportowcami”.
Sogavare przyznał, że 5 lat wcześniej, kiedy przyznwano jego krajowi prawo do organizacji zawodów miał poważne wątpliwości czy uda mu się sprostać temu wyzwaniu. Jednak według niego Bóg chciał, aby naród salomoński „odniósł sukces w organizacji igrzysk i Igrzyska Pacyfiku 2023 stały się jednoczącą siłą, która wzmocniła i zbudowała nasz naród w czasach wielkich wyzwań i trudności”.
Ponadto Sogavare dodał, iż projekt na IP 2023 jest jednym z największych projektów infrastrukturalnych i budowalnych, który Chińczycy stworzą w jakimkolwiek wyspiarskim kraju Oceanu Wielkiego.
22 kwietnia 2022 roku, a więc niecały rok później strona chińska przekazała Salomończykom bieżnię lekkoatletyczną oraz boisko do piłki nożnej, stworzone w ramach stadionu na olimpiadę roku 2023. Ukończenie tego projektu Sogavare nazwał kamieniem milowym w przygotowaniach do organizacji zawodów. Przy tworzeniu tej infrastruktury zatrudniono 670 osób, w tym 170 Chińczyków oraz 500 Salomończyków. W jego trakcie doszło do opóźnień ze względu na wykopywanie niewybuchów z okresu II wojny światowej. W sumie utylizacja pozostałości po wojnie spowodowała poślizg czasowy wynoszący 2 miesiące. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy w jego pobliżu eksplozja starych ładunków wybuchowych spowodowała ofiary śmiertelne.
17 lipca 2023 roku 80 sportowców z Wysp Salomona rozpoczęło w chińskim mieście Panzhihua, znajdującym się w zachodniej części Państwa Środka, 90-dniowy program treningowy, który ma przygotować ich na nadchodzące Igrzyska Pacyfiku. Ekipa z Salomonów obejmuje zawodników specjalizujących się w judo, taekwondo, boksie, tenisie stołowym, pływaniu, podnoszeniu ciężarów i lekkoatletyce. Owe 80 sportowców salomońskich zostało wyselekcjonowanych spośród 650 zawodników. Sportowcy mieszkają i trenują w bazie treningowej Hongge i krajowej bazie treningowej Miyi w Panzhihua. Salomońskim sportowcom w podwyższeniu swoich umiejętności i przygotowaniu na zawody w ich własnym kraju, pomóc na profesjonalny zespół chińskich trenerów i dietetyków. Baza szkoleniowa w Panzhihua to jedna z ważniejszych baz szkolenia sportowców w Chinach.
Według Yan Zhiguo, kierownika działu pomocy gospodarczej w China Sports International Co Ltd., „dzięki naukowemu wsparciu żywieniowemu i systematycznemu treningowi, który tutaj zapewniamy, poczynią oni znaczne postępy w porównaniu z ich poprzednimi wynikami”. Dodał także że trening to nie wszystko. Sportowcy z Wysp Salomona zostaną także zapoznani z chińską kulturą, tradycją i historią, aby zbudować wśród nich pozytywny stosunek do państwa Xi Jingpinga.
Według zapowiedzi salomońscy sportowcy na nadchodzącej olimpiadzie Pacyfiku mają zamiar zdobyć 100 medali, w tym 40 tych najbardziej wartościowych, a więc złotych.
18 sierpnia 2023 roku, dokładnie na 3 miesiące przed rozpoczęciem igrzysk, doszło do przekazania całego projektu stadionu na listopadowe zawody, obejmującego 7 obiektów, władzom Wysp Salomona. Sogavare powiedział, że projekt stadionu jest prezentem od rządu i narodu chińskiego dla rządu i narodu salomońskiego. Dodał także że ukończenie i przekazanie jego krajowi obiektów na igrzyska w ciągu zaledwie 26 miesięcy jest świadectwem prawdziwego partnerstwa i zaangażowania obu stron w wykonanie planów zgodnie z uzgodnionymi wcześniej terminami.
Li Ming, chiński najwyższy przedstawiciel dyplomatyczny na Wyspach Salomona przyznał, iż projekt ten „to symbol przyjaźni między Chinami a Wyspami Salomona i źródło dumy dla mieszkańców Wysp Salomona”. A także „historyczne osiągnięcie równości, szacunku i korzystnej dla wszystkich współpracy między Chinami a Wyspami Salomona”.
Jak informuje „Global Times” „w ciągu ponad dwóch lat realizacji projektu chińskie przedsiębiorstwa budowlane zatrudniły i przeszkoliły prawie tysiąc pracowników z Wysp Salomona, przekazując im umiejętności zawodowe. Zakupili także materiały budowlane i inne artykuły warte miliony dolarów salomońskich, promując rozwój gospodarczy Wysp Salomona i budując silną reputację rynkową”.
Strona chińska ponadto zaopatrzyła Salomończyków w sprzęt treningowy. Chińscy specjaliści z kolei przybyli do stolicy Wysp Salomona, aby przeszkolić stronę salomońską w zakresie zarządzania wydarzeniem sportowym tego rodzaju. Zbudowane przez Chińczyków obiekty sportowe mają w przyszłości służyć do uprawiania sportu, fitnessu, rekreacji oraz organizowania wydarzeń kulturalnych.
Dzięki projektowi infrastruktury na olimpiadę pacyficzną zatrudnienie znalazło 6000 osób plus dodatkowe 3000 wolontariuszy, którzy zostaną zaangażowani w przygotowywanie i obsługę zawodów we wrześniu.
Całkowity wkład strony chińskiej w przygotowanie Igrzysk Pacyfiku 2023 roku, według salomońskiego serwisu „Solomon Star”, wyniósł miliard dolarów Wysp Salomona.
Autorstwo: Terminator 2019
Źródło: WolneMedia.net