Zuckerberg wyznał, że „Facebook” cenzuruje prawdziwe informacje

Opublikowano: 15.06.2023 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2381

Dyrektor generalny korporacji Meta, Mark Zuckerberg, udzielił niedawno wywiadu popularnemu podcasterowi Lexowi Fridmanowi. Rozmowa skupiła się m.in. na roli mediów społecznościowych podczas pandemii COVID-19. Zuckerberg wyznał, że w czasie początkowego etapu pandemii, jego firma pod naciskiem establishmentu ocenzurowała treści, które teraz wydają się być dyskusyjne, a nawet prawdziwe.

Początkowa faza pandemii przyniosła ze sobą mnóstwo niewiadomych i niezbadanych naukowych założeń. Te niepewności, połączone z ogólnym lękiem i napięciem, doprowadziły do ścisłego monitoringu treści publikowanych w mediach społecznościowych, aby zapobiec rozpowszechnianiu tzw. dezinformacji. Zuckerberg przyznał, że niektóre z tych cenzurowanych informacji okazały się z perspektywy czasu prawdziwe, co drastycznie podważyło zaufanie społeczeństwa do jego platformy.

Zuckerberg zaznaczył, że cenzura jest niezbędna w niektórych dziedzinach, gdzie istnieje powszechny konsensus, jak podżeganie do przemocy, terroryzm czy wykorzystywanie seksualne dzieci. Z kolei w przypadku treści, które są postrzegane jako potencjalnie wprowadzające w błąd, Meta nadal zamierza polegać na opinii tzw. niezależnych weryfikatorów faktów. Problem w tym, że ci „weryfikatorzy” przeważnie działają na zlecenie rządów i korporacji, które ich opłacają i są w stanie udowodnić, że dowolna prawdziwa wiadomość jest nieprawdziwa, stosując erystyczne sztuczki i manipulacje. Należałoby surowo zakazać działania takich pseudo NGO-sów, które działają w sprzeczności z interesem społecznym i jawnie łamią prawo, nawołując do nielegalnej cenzury i dając ku niej fałszywą legitymizację.

Jednak, jak zauważył Zuckerberg, granica między faktami a opinią jest często niejasna. Nauka jest procesem, w którym rzadko coś jest w 100% pewne, a hipotezy są stale testowane i oceniane. W takich okolicznościach, gdzie nauka jest w ciągłym rozwoju i zrozumienie sytuacji jest płynne, podejmowanie decyzji o tym, co cenzurować, jest trudne. Jednak szef „Facebooka” nie ma zamiaru zaprzestać cenzury, bo wie, że źle by się to dla jego biznesu skończyło, gdyby wszedł w konflikty z politykami lub korporacjami.

Dyplomatycznie Zuckerberg nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak Meta radzi sobie z kwestiami, które są silnie spolaryzowane w społeczeństwie, takimi jak skuteczność szczepionek przeciw COVID-19. Zasugerował, że pomimo trudności i ekstremalnych przypadków, platforma powinna starać się dostarczać informacji, których użytkownicy szukają.

Wywiad z Zuckerbergiem pokazał, jak skomplikowane mogą być problemy związane z cenzurą i weryfikacją faktów i jakim „rakiem” dla społeczeństwa stały się sieci (nomen omen) społecznościowe. Ta lekcja oznacza, że firmy technologiczne i media społecznościowe muszą kontynuować swój wysiłek w poszukiwaniu skuteczniejszych i bardziej przejrzystych metod moderacji treści, ponieważ zamiast stać na straży prawdy, po prostu eliminują ją na zlecenie podejrzanych organizacji.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Venom 15.06.2023 12:44

  Niedosc tego że handulje informacjami,fb sprzedaje wsze dane ,ważne nazwiska imiona gdzie jesteście co robicie co jecie czego nielubicie to wszystko trafią na rynek handlowy , ja niemam prawdziwego konta i niezamierzam mieć, Mark Zuccerberg przyznaje ze niezamierza pokazywać prawdziwych informacji to świadczy o jednym ze jego platforma jest tylko stworzona do zysku ,a social media to tylko przykrywka

 2. replikant3d 15.06.2023 16:48

  ,,FACEBOOK,, Powstał na zlecenie służb specjalnych. Zuckerberg to tylko ,,administrator,, tak naprawdę ma g…do gadania. Jeden sprzeciw i facet ,,znika,,…

 3. pikpok 15.06.2023 17:16

  Sondują i tresują ludzi jak małpy. Pastuchy ustawiają świat na nowo.
  https://wolnemedia.net/wydalo-sie-szury-mialy-racje/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.