Zniknięcie działacza praw człowieka i jego rodziny

Opublikowano: 16.01.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 307

CHINY. Hada, obrońca praw człowieka w Mongolii Wewnętrznej, jego żona Xinna i ich syn Uiles zostali zatrzymani w północnych Chinach. Ich los i obecne miejsce pobytu pozostają nieznane. Amnesty International obawia się, iż są ofiarami wymuszonego zaginięcia.

Hada miał zostać zwolniony z więzienia w dniu 10 grudnia 2010 r., po zakończeniu odbywania wyroku 15 lat więzienia, na które został skazany za “separatyzm” i “szpiegostwo”. Jego żona Xinna i ich syn Uiles zostali zatrzymani przed spodziewaną datą jego wyjścia z więzienia. Jego pozostali krewni, w tym szwagierka Naraa i wuj Haschuluu, którzy również czekali aby go spotkać, do dziś nie otrzymali od niego żadnej informacji.

W dniu 11 grudnia 2010 r., Naraa otrzymała płytę CD, która zawierała pięć zdjęć przedstawiających Hadę podczas kolacji z Xinną i Uilesem. Zdjęcia posiadały datę 10 grudnia 2010 roku. Naraa powiedziała Centrum Informacji Praw Człowieka Południowej Mongolii (SMHRIC), iż na podstawie ubrań Xinny i Uilesa, przypuszcza, że zdjęcia zostały zrobione niedawno. Te same zdjęcia zostały także anonimowo opublikowane w chinskim dysydenckim serwisie internetowym Boxun.com.

W dniu 13 grudnia 2010 r., Haschuluu otrzymał sms rzekomo od Hady, informujący go, by się nie martwił, gdyż zarówno on jak i Uiles zostali zwolnieni. Haschuluu nigdy nie otrzymał odpowiedzi na esemesy wysyłane do nadawcy.

14 grudnia 2010 r., urzędnik z Biura Bezpieczeństwa Publicznego Autonomicznego Regionu Mongolii Wewnętrznej odwiedził Narę i poinformował ją, iż otrzymała zdjęcia z Biura Bezpieczeństwa Publicznego, jak również, że Hada i jego rodzina “są na spotkaniu rodzinnym” w “luksusowym pięciogwiazdkowym hotelu” i że potrzebują “trochę czasu aby zaplanować następny krok”. Urzędnik nie wymienił nazwy hotelu, jego lokalizacji ani jak długo “trochę” mogłoby znaczyć.

Od czasu zatrzymania Xinny i Uilesa, Naraa i Haschuluu byli jedynym źródłem informacji o sytuacji Hada i jego rodziny, ale wydaje się, że kanały ich komunikacji zostały ucięte, gdyż nawiązanie z nimi rozmowy telefonicznej jest niemożliwe od 18 grudnia 2010 roku.

Źródło: Amnesty International Polska


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.