Zełenski liczy na spotkanie z Putinem

Opublikowano: 18.02.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1081

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził zainteresowanie odbyciem spotkania ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Władimirem Putinem. Jak na razie próby skontaktowania się Kijowa z Moskwą nie przyniosły jednak rezultatów. Rosja uważa bowiem, że ukraińskie władze powinny dyskutować o sytuacji w Donbasie z przedstawicielami tamtejszych republik ludowych.

Zełenski udzielił obszernego wywiadu agencji prasowej RBC-Ukraine. Odniósł się w nim głównie do obecnych ukraińsko-rosyjskich napięć i zapowiadanej szumnie rosyjskiej inwazji na jego kraj. Ukraiński prezydent podkreślił, że jego państwo nie akceptuje rosyjskich postulatów dotyczących zachodnich gwarancji o nieprzyjmowaniu Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zdaniem Zełenskiego NATO jest jedynym sojuszem zajmującym się kwestiami bezpieczeństwa, do którego Ukraina mogłaby przystąpić. Zdaje on sobie jednak sprawę z długiego procesu poprzedzającego ewentualne przyjęcie jego państwa do Sojuszu. W tej chwili NATO jest zaś jedyną alternatywą jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa Ukrainie.

Sama Ukraina oczekuje zresztą gwarancji bezpieczeństwa od swoich zachodnich partnerów. Tym niemniej Zełenski w wywiadzie nie pozostawia większych złudzeń i deklaruje, że nikt zagranicą nie będzie umierał za jego kraj. Z tego powodu Ukraina „nie potrzebuje wojskowych z obcymi flagami” na swoim terytorium.

W rozmowie ukraiński prezydent deklaruje gotowość osobistego spotkania ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. Według Zełenskiego dzięki temu można byłoby ocenić, „czy jest sens spotykać się znowu za pół roku i kontynuować dialog”. Spotkanie doprowadziłoby też do odblokowania kanałów komunikacyjnych między Kijowem a Moskwą.

Dialog zdaniem Zełenskiego może oczywiście zakończyć się fiaskiem. Obaj prezydenci mogą wówczas powiedzieć, że „w ciągu najbliższych 10-15 lat nic nam nie wyjdzie”, co może zmienić się dopiero w następnym pokoleniu. Na razie Ukraina i Rosja mogłyby jednak „pogrzebać topór wojenny, aby oba państwa rozwijały się na różnych planetach, choć żyją na tej samej ziemi”.

Wcześniej ukraiński prezydent twierdził, że jego administracja próbowała skontaktować się z Putinem, ale Kreml nie zgodził się na ich bezpośrednią rozmowę. Rzecznik rosyjskich władz, Dmitrij Pieskow, twierdzi bowiem, że Ukraina nie była w stanie zdefiniować dokładnego tematu rozmów. O Donbasie powinna bowiem rozmawiać z mieszkańcami tamtych terenów.

Na podstawie: Korrespondent.net, Rbc.ua
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cami 18.02.2022 15:28

    tak sie zastanawiam czy w tej Rosji sama ciemnota jak teraz w sumie u nas ta tefalenoska 🙂 za komuny mielismy wolna europe a dzis przeciez jest internet – wiec chyba rusek sobie ruska propagande moze zweryfikowac czy ma tylko % pod sufitem i hula wiater?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.