Zbyt mała liczba imigrantów nie zaniży płac

Opublikowano: 30.03.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 833

Bank Centralny Irlandii przyznał rację wszystkim przeciwnikom imigracji dostrzegającym w niej sposób na zaniżanie wynagrodzeń. Alarmuje on bowiem, że do Irlandii przyjeżdża zbyt mało obcokrajowców, aby w dłuższej perspektywie możliwe było utrzymanie właśnie niskich płac. Według raportu na ten temat to poważny problem dla pracodawców, którzy sami z siebie nie są skorzy do wypłacania większych kwot pracownikom.

Departament Finansów Banku Centralnego Irlandii przewidywał, że liczba obcokrajowców chętnych do pracy w Irlandii nie dorówna poziomowi notowanemu podczas gospodarczego boomu sprzed międzynarodowego kryzysu finansowego w 2008 roku. Jeszcze przed epidemią koronawirusa ekonomiści szacowali, iż przybędzie kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy, a średnia płaca będzie przez kilka lat rosła w tempie ponad 3 proc. w skali rocznej.

„Eksperci” jednoznacznie stwierdzili, że to dobra wiadomość dla irlandzkich pracowników oczekujących podwyżek wynagrodzeń, lecz zła dla samych pracodawców. Płace zaczęły rosnąć, bo według danych z zeszłego roku zatrudnienie utrzymywało się na rekordowym poziomie 2,32 mln osób, natomiast bez pracy pozostawało jedynie 110 tys. Irlandczyków.

Napływ imigrantów został więc mocno zahamowany, bo w okresie wspomnianego boomu ich liczba wynosiła 110 tys. netto, z kolei teraz jest to około 34 tys. Brak taniej siły roboczej tłumaczony jest głównie polepszeniem się sytuacji ekonomicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Mieszkańcy naszego regionu nie muszą więc emigrować na Zieloną Wyspę w poszukiwaniu zatrudnienia i wyższych zarobków.

Problemy ze znalezieniem pracowników wpływają więc na wzrost wynagrodzeń i są niewygodne dla pracodawców, którzy sami z siebie nie są zainteresowani podwyżkami. Koszty pracy wynoszą blisko połowę ogólnych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa, dlatego wzrost wynagrodzenia jest dla nich odczuwalny. Bank Centralny Irlandii uważa więc, że w kolejnych latach Irlandia będzie potrzebowała więcej imigrantów.

Na podstawie: Independent.ie
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o