Zbyt mała liczba imigrantów nie zaniży płac

Opublikowano: 30.03.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 71

Bank Centralny Irlandii przyznał rację wszystkim przeciwnikom imigracji dostrzegającym w niej sposób na zaniżanie wynagrodzeń. Alarmuje on bowiem, że do Irlandii przyjeżdża zbyt mało obcokrajowców, aby w dłuższej perspektywie możliwe było utrzymanie właśnie niskich płac. Według raportu na ten temat to poważny problem dla pracodawców, którzy sami z siebie nie są skorzy do wypłacania większych kwot pracownikom.

Departament Finansów Banku Centralnego Irlandii przewidywał, że liczba obcokrajowców chętnych do pracy w Irlandii nie dorówna poziomowi notowanemu podczas gospodarczego boomu sprzed międzynarodowego kryzysu finansowego w 2008 roku. Jeszcze przed epidemią koronawirusa ekonomiści szacowali, iż przybędzie kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy, a średnia płaca będzie przez kilka lat rosła w tempie ponad 3 proc. w skali rocznej.

„Eksperci” jednoznacznie stwierdzili, że to dobra wiadomość dla irlandzkich pracowników oczekujących podwyżek wynagrodzeń, lecz zła dla samych pracodawców. Płace zaczęły rosnąć, bo według danych z zeszłego roku zatrudnienie utrzymywało się na rekordowym poziomie 2,32 mln osób, natomiast bez pracy pozostawało jedynie 110 tys. Irlandczyków.

Napływ imigrantów został więc mocno zahamowany, bo w okresie wspomnianego boomu ich liczba wynosiła 110 tys. netto, z kolei teraz jest to około 34 tys. Brak taniej siły roboczej tłumaczony jest głównie polepszeniem się sytuacji ekonomicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Mieszkańcy naszego regionu nie muszą więc emigrować na Zieloną Wyspę w poszukiwaniu zatrudnienia i wyższych zarobków.

Problemy ze znalezieniem pracowników wpływają więc na wzrost wynagrodzeń i są niewygodne dla pracodawców, którzy sami z siebie nie są zainteresowani podwyżkami. Koszty pracy wynoszą blisko połowę ogólnych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa, dlatego wzrost wynagrodzenia jest dla nich odczuwalny. Bank Centralny Irlandii uważa więc, że w kolejnych latach Irlandia będzie potrzebowała więcej imigrantów.

Na podstawie: Independent.ie
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o