Zachodnia Afryka spływa krwią

Opublikowano: 10.07.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1391

W Burkina Faso zmieniła się władza, problem przemocy pozostał. Kolejny rząd jest bezradny wobec działań islamskich terrorystów. W ostatnim tygodniu dżihadyści znowu uderzyli.

Co najmniej 22 cywilów zginęło w ataku terrorystycznym. Gubernator regionalny Babo Pierre Bassinga powiedział, że incydenty w prowincji Kossi miały miejsce w nocy. Urzędnik serię ataków terrorystycznych, w którym wiele osób zostało rannych, w tym także dzieci, nazwał „barbarzyńskimi i tchórzliwymi”.

Przedstawiciel służb bezpieczeństwa powiedział agencji prasowej AFP, że uzbrojeni mężczyźni zaatakowali w nocy wioskę Bourasso w Kossi. Siły wojskowe zostały rozmieszczone na tym obszarze. Zorganizowano także pomoc humanitarną. Zagrożeni przemocą zbiegli do pobliskich miast, aby szukać tam schronienia.

Niedługo po dramatycznych wydarzenia w prowincji Kossi islamscy terroryści zaatakowali w gminie Namissiguima w prowincji Yatenga. 12 osób zginęło.

Wojsko Burkina Faso usunęło w styczniu demokratycznie wybranego prezydenta Rocha Marca Christiana Kabore, oskarżając go o to, że nie robi wystarczająco dużo, by powstrzymać narastającą przemoc wojujących islamistów. Zamach stanu nie przyniósł poprawy w zakresie bezpieczeństwa – przeciwnie, przemoc się nasiliła.

W pierwszych dwóch tygodniach czerwca przeprowadzono 12 ataków bombowych, które pochłonęły 135 ofiar. Informacja ta została ujawniona w raporcie dotyczącym bezpieczeństwa wewnętrznego dla pracowników pomocy humanitarnej.

Armia Burkina Faso ogłosiła niedawno, że stworzy dwie strefy wojskowe, aby powstrzymać przemoc. Obecny prezydent kraju Paul-Henri Sandaogo Damiba deklaruje wypowiedzenie „wojny dżihadystom”, jednak jego działania w tym zakresie nie przynoszą rezultatów.

Nowe władze próbują zażegnać kryzys polityczny w kraju. W tym celu junta zorganizowała szczyt pojednawczy byłych prezydentów. Inicjatywa ta zakończyła się fiaskiem: z sześciu zaproszonych przywódców pojawiło się tylko dwóch. Jednym z nich był Blaise Compaoré, który zjawił się w kraju po ośmiu latach na wygnaniu. Drugim był Jean-Baptist Ouédraogo, który w 1983 roku został usunięty przez przywódcę rewolucji Thomasa Sankarę. Roch Kaboré, który został obalony w styczniu tego roku, nie uczestniczył w spotkaniu.

Nowy przywódca kraju ppłk Paul-Henri Sandaogo Damiba chciał zasięgnąć ich rady w kwestii radzenia sobie z „trudną i skomplikowaną” sytuacją bezpieczeństwa, związaną z przemocą dżihadystów.

Burkina Faso od 2015 roku zwalcza islamistyczne powstanie, kierowane przez grupy takie, jak Al-Kaida i Państwo Islamskie. Według ONZ w tym czasie tysiące ludzi zostało zabitych, a prawie dwa miliony przesiedlonych. Sytuacje w tym kraju monitorują między innymi dziennikarze BBC.

Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.