Zabójstwa, aresztowania i tortury w Egipcie

Opublikowano: 20.05.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 701

123-stronnicowy raport został opublikowany na dwa dni przed procesem byłego Ministra Spraw Wewnętrznych Habib El Adly’ego i jego sześciu bliskich współpracowników, którzy są oskarżeni o wydanie rozkazu otwarcia ognia do protestujących. Raport opisuje przypadki łamania praw człowieka, do których dochodziło między 25 stycznia i 7 marca, kiedy to został zaprzysiężony nowy rząd tymczasowy.

Raport dokumentuje przypadki 93 osób, zabitych lub rannych w rezultacie nadużycia siły przez służby bezpieczeństwa, skupiając się na ofiarach w rejonie Wielkiego Kairu, Aleksandrii, gubernatorstwie Beni Suef, Suezie, Porcie Said oraz przemysłowym centrum El Mahalla. Przedstawia obraz fal aresztowań w Kairze, w szczególności w okresie od 25 stycznia do 3 lutego, oraz wiele przypadków stosowania tortur wobec aresztowanych. Raport opisuje także bezprawne zabójstwa więźniów w trakcie zamieszek w więzieniach.

W raporcie podkreślono pilną potrzebę zadośćuczynienia przez rząd egipski ofiarom łamania praw człowieka w trakcie protestów, w tym wymierzenie sprawiedliwości osobom odpowiedzialnym za nadużycia oraz przyznanie ofiarom i ich rodzinom odszkodowań za poniesione straty. Raport opisuje również działania „Narodowej Komisji Badawczej ds. Rewolucji 25 stycznia”, powołanej przez władze egipskie w celu zbadania wykroczeń, do których doszło w trakcie protestów.

Raport w znacznej mierze oparty jest na misji badawczej Amnesty International w Egipcie pomiędzy 30 stycznia i 3 marca 2011, badającej przypadki łamania prawa człowieka, do których doszło w trakcie antyrządowych protestów. W tym okresie Egipt odwiedziło siedmiu przedstawicieli Amnesty International.

Źródło: Amnesty International Polska


TAGI: , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.