Wyroki Trybunały Konstytucyjnego są wiążące

Opublikowano: 27.04.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 504

Sądy muszą respektować orzeczenia TK, mimo, że rząd twierdzi inaczej – zadecydowali wczoraj sędziowie Sądu Najwyższego. PiS ma zatem ciężki orzech do zgryzienia.

“Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności jakiegoś przepisu, nawet jeśli nie jest opublikowany, uchyla domniemanie jego zgodności z konstytucją – uchwaliło zgromadzenie sędziów Sądu Najwyższego. Sądy powinny mieć na uwadze tę wskazówkę” – powiedział dziennikarzom rzecznik SN, Dariusz Święcicki. Oznacza to poważną porażkę Prawa i Sprawiedliwości w batalii konstytucyjnej. Rząd PiS od początku trwającego od 9 marca kryzysu utrzymuje bowiem, że wyroki TK obradującego w obecnym składzie i trybie nie powinny być drogowskazem dla sądowego orzecznictwa, gdyż Trybunał nie ma mocy decyzyjnej.

Tymczasem SN uznał, że orzeczenie TK z marca, uznające za niekonstytucyjne przepisy grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS jest ważne, mimo, że nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. “I uchwalono, że promulgacja (czyli opublikowanie orzeczenia w dzienniku urzędowym) to tylko element związany z utratą mocy, a samo wydanie orzeczenia przez TK jest aktem, od którego nie można abstrahować, bo z chwilą wydania wyroku obalone zostaje domniemanie konstytucyjności przepisu” – wyjaśnia Święcicki.

Co to oznacza w praktyce? Według rzecznika dzisiejsza uchwała SN jest sygnałem dla sądów powszechnych i wojskowych, mówiącym, że mają dokonywać wykładni prawa również w oparciu o bieżące wyroki TK. “W procesie wykładni przepisu ta okoliczność (wydany, a nieopublikowany wyrok TK) powinna być wzięta pod uwagę. Sądy powinny dostosować stan prawny do konstytucji” – podkreśla Święcicki.

Nad rozładowaniem napięcia wokół TK pracuje obecnie zespół powołany przez Komisję Wenecką. Zarówno rząd, jak i opozycja deklarują, że są gotowi na rozwiązanie kompromisowe. Nie wiadomo jednak co, w myślach przedstawicieli konkretnych formacji może oznaczać pojęcie kompromisu. Komisja Wenecka tymczasem zaznacza, że obecna sytuacja jest w dłuższej perspektywie nie do zaakceptowania. Zdaniem ekspertów panujący chaos powoduje “osłabianie efektywności Trybunału, podważa demokrację, prawa człowieka i rządy prawa”.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.