Wybuch wulkanu w Japonii

Opublikowano: 27.01.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1033

Po drugiej stronie globu, w Japonii, wybuchł wulkan Kirishima, położony na wyspie Kyushu. Popiół z niego wyrzucany poszybował na wysokość około 7,6 km, a wraz z nim wulkan wypluwa z siebie masy magmy i płonące skały, które osiąganą wysokość nawet 2 km.

Władze ostrzegają przed zbliżaniem się na odległość mniejszą niż kilometr od miejsca erupcji. Zamknięto też położone w pobliżu autostrady, gdyż masa popiołu, która spadła na drogę uniemożliwia transport. Opady popiołu zaobserwowano w sześciu okolicznych miastach, władze proszą o ostrożność na drogach z powodu słabej widoczności, z tego samego powodu zostały odwołane wszystkie loty w Miyazaki.

Kirishima znana jest ze swojej aktywności, jednak jej erupcje były za każdym razem bardzo słabymi wybuchami, które wywoływały tylko alarm 1 stopnia. Najsilniejsza ostatnio erupcja miała miejsce w 1959 roku i ogłoszono wtedy alarm stopnia 2. Obecnia erupcja wywołała alarm 3 stopnia, a lawa wypływająca z krateru nie zdarzyła się na Kirishimie, wg. Globalnego Programu Wulkanicznego, od 1771 roku. Obecny wybuch jest spowodowany wzrostem aktywności Kirishimy, która miała miejsce w 2008 roku.

Opracowanie dla “Wolnych Mediów”: lltr
Na podstawie: bigthink.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. kzwa 27.01.2011 19:30

    o co chodzi z błyskawicami w tym dymie wulkanicznym? Ciekawy temat zwłaszcza jeśli chodzi o pozyskanie energii z wulkanów.
    Swoją drogą z tego co czytałem to nauka bardzo mało wie o błyskawicach które tworzą się w czasie burzy a co dopiero tych które powstają podczas wybuchu wulkanu! Tak samo jest z teorią ewolucji a uczą tego w szkołach już nawet nie wspominając o archeologi i historii…
    http://www.oa.uj.edu.pl/apod/apod/image/1002/volcanolightning_rietze_big.jpg

  2. Trinollan 27.01.2011 22:23

    Nauka ma to do siebie, że możesz wnieść do niej coś od siebie. A więc do dzieła, zamiast narzekać na braki w ludzkiej wiedzy o świecie – dodam, że rzekomej w tym wypadku, bo utwierdzić się w przekonaniu, że nikt o tym nie wie to przejaw pustej dumy i/lub ograniczenia się do wyszukiwarki Google.

  3. edek 27.01.2011 23:18

    Pioruny powstają z powodu różnicy potencjałów między chmurami, również pyłowymi, a ziemią. Czasami między chmurami. Przez pocieranie swetrem z tworzywa sztucznego powoduje się naładowanie swetra napięciem kilku tysięcy voltów. Ale o niewielkiej mocy. Pioruny to podobne zjawisko, tylko w większej skali…

  4. Obi-Bok 28.01.2011 08:56

    Na pierwszym filmie moją uwagę tez przykuły błyskawice. Imponująca erupcja – szczególnie ujęcia wyrzucanych pokładów dymu/popiołu na drugim filmie. A’propos drugiego filmu – nie mogłem oczu oderwać od tej dziewczyny na początku filmu, która przekazywała informacje – Słodka 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.