Wstępne wybory w USA

Opublikowano: 07.03.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1057

Wstępne wybory u republikanów i demokratów odbyły się w sobotę w USA w pięciu stanach. Walka była napięta.

Najbardziej znacząca była „punktowa” porażka lidera kampanii wyborczej republikanów, miliardera Donalda Trumpa. Zajął on pierwsze miejsce w dwóch z czterech stanów, gdzie partia przeprowadzała wstępne wybory i formalnie doszło do jego remisu z głównym konkurentem Teddem Cruzem, choć pod względem liczby zdobytych głosów delegatów mu ustąpił.

Była sekretarz stanu Hilary Clinton wygrała w tylko jednym z trzech stanów, za to w największym z nich – Luizjanie, co pozwoliło jej zwyciężyć z Bernie Sandersem.

Największym przegranym został republikanin Marco Rubio, który nie tylko nie wygrał w ani jednym stanie, ale i nigdzie nie zajął nawet drugiego miejsca.

Gubernator Ohio John Kasich znów wykazał się stabilnym, ale niskim rezultatem – średnio około 10%.

Chyba jeszcze ani razu w czasie obecnej kampanii wyborczej Trump nie zetknął się z tak ostrym oporem ze strony konkurenta. Pierwsza i największa porażka w sobotę miała miejsce w Kansas, gdzie Cruz zebrał prawie połowę głosów: 48,2% przeciwko 23,3% dla Trumpa. Rubio został trzecim z 16,7%. W stanie Maine zwycięstwo senatora również było zdecydowane. Trump próbował zrewanżować się w większych stanach Kentucky i Luizjana, ale nie mógł zdobyć znaczącej przewagi, co jest niezbędne dla ogólnego zwycięstwa w danym dniu.

Bitwa demokratów Clinton i Sandersa była nie mniej napięta. Jak i wcześniej, we wtorek 1 marca, Clinton postawiła na największy stan – Luizjanę, gdzie walka szła o głosy 59 delegatów. I wygrała tam zdecydowanie, zdobywając 70 % głosów. Sanders z kolei pokazał, że nie zamierza ustąpić, tym bardziej w mniejszych stanach. Wygrał w Nebrasce i Kansas. Wyniki według wstępnych danych są takie, że Clinton może liczyć na głosy 65 delegatów na zjeździe, a Sanders – 42. W ogólnym wyniku przewaga Clinton była jeszcze większa: 1117 delegatów przeciwko 477 u Sandersa. Do zwycięstwa na zjeździe trzeba zdobyć 2383 głosy z 4764.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.