Władze badają skażenie w fabrykach broni

Opublikowano: 26.07.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 437

Brytyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej zbadało 14 byłych fabryk broni i magazynów na terenie Wielkiej Brytanii, w celu zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego i likwidacji skażenia chemicznego – donosi „Guardian”.

Od zakończenia I wojny światowej dziesiątki ton szkodliwych substancji, śmiercionośnego gazu musztardowego, fosgenu i innych niebezpiecznych środków, były produkowane, przechowywane i niszczone na terenie Wielkiej Brytanii. Część dawnych obszarów wojskowych wciąż jest ogrodzona drutami kolczastymi, by strzec dostępu do potencjalnie skażonych fabryk.

Początkowo projekt ministerstwa zakładał zbadanie 46 obszarów, ostatecznie wytypowano 14, które zostały poddane szczegółowej kontroli. Władze chcą się upewnić, czy dawne obszary wojskowe nadają się do ponownego zagospodarowania. Uprzednio prowadzone badania o nazwie „Project Cleansweep” wykazały, ze nie ma istotnego zagrożenia dla zdrowia i środowiska naturalnego na wspomnianych obszarach. Wyniki zostały jednak zakwestionowane, ze względu na brak dostatecznej ilości dowodów naukowych.

Wśród 14 obszarów, które zostały zbadane, znajdują się byłe amerykańskie magazyny broni chemicznej w South Lanarkshire i Nottinghamshire. Całościowy raport z badań ma zostać opublikowany pod koniec bieżącego roku.

Broń chemiczna była powszechnie używana przez obie strony konfliktu w trakcie I wojny światowej. Szacuje się, że jej działanie mogło spowodować 100 tys. zgonów. Obecnie w większości krajów użycie broni chemicznej jest zakazane za sprawą umowy międzynarodowej.

Opracowanie: Grzegorz Frąc
Źródło: eLondyn


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.