Wi-Fi można wykorzystać do „widzenia” przez ściany domów

Opublikowano: 29.09.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3551

WiFi to fale elektromagnetyczne z zakresu 2,4 i 5 GHz. To światło, które widzisz, z tą różnicą, że może przenikać przez ściany ze względu na znacznie większą długość fali. Podobnie jak światło i echolokacja, fale te również odbijają się od różnych powierzchni i po odpowiedniej rekonstrukcji mogą zostać wykorzystane do stworzenia obrazu.

Rozwój tej technologii sięga co najmniej lipca 2005 r., kiedy to badacze oświadczyli na sympozjum IEEE, że stworzyli ultraszerokopasmowy system radarowy z krótkim impulsem o wysokiej rozdzielczości, działający w paśmie około 10 GHz. Zastosowania te były przeznaczone wyłącznie do użytku wojskowego i policyjnego, zapewniając jednostkom „zwiększoną świadomość sytuacyjną”.

Kilka lat później, w 2008 r., badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara opracowali wstępne podejście do obrazowania za pomocą Wi-Fi, które zaprezentowali na konferencji IEEE ACC 2009. Rok później naukowcy wykazali wykonalność tego podejścia.

Idealny system obrazowania Wi-Fi został zaprezentowany na rynku w grudniu 2022 r., kiedy naukowcy z Uniwersytetu Carnegie Mellon połączyli najnowszą technologię wykrywania Wi-Fi z silnikiem obliczania postaci ludzkiej w 3D znanym jako DensePose.

DensePose to technologia rozwijana od 2018 roku przez Facebooka (obecnie firmę Meta). Jest bardzo podobna do omawianego wcześniej systemu WiPose i ma na celu „mapowanie wszystkich pikseli obrazu RGB człowieka na przestrzeń trójwymiarową”. Naukowcy zmodyfikowali DensePose tak, aby zamiast robił obraz RGB, był on zgodny z obrazami generowanymi przez najnowocześniejsze technologie wykrywania Wi-Fi. W ten sposób skonstruowany system „może wykryć sylwetkę ludzi w pomieszczeniu wyłącznie na podstawie sygnałów Wi-Fi przechodzących przez otoczenie”.

Na podstawie: GitHub.com, DiscoverMagazine.com, IEEExplore.ieee.org, web.ECE.UCSB.edu [1] [2] [3], Arxiv.org
Źródło zagraniczne: Technocracy.News
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.