Węgierski językiem regionalnym na Ukrainie

Opublikowano: 09.09.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 579

Wykorzystując zapisy nowej ustawy o językach mniejszości narodowych, która weszła w życie na Ukrainie, w położonym na Zakarpaciu mieście Berehowe, język węgierski uznany został za język regionalny. Oznacza to, że nazwy ulic będą pisane nie tylko po ukraińsku, ale także po węgiersku. W tym języku będą także wypełniane dokumenty w urzędach państwowych. Swobodę wyboru języka ma branża reklamowa i dziennikarze.

Ustawa weszła w życie na początku sierpnia. Jej autorzy, przedstawiciele rządzącej Partii Regionów, chcieli w ten sposób popularyzować język rosyjski, licząc na zwiększenie poparcia dla władz przed październikowymi wyborami parlamentarnymi. Rosyjski został uznany za regionalny m.in. w obwodach odeskim, charkowskim i donieckim, a także w Jałcie na Krymie.

Opracowanie: AA
Na podstawie: www.kresy.pl
Źródło: Narodowcy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. poko 09.09.2012 15:15

    Ciekawe co na to nasza diplomacja,pod przewodnictwem słynnego wojownika
    Radosława Sikorskiego.

  2. sunner 09.09.2012 20:09

    To dobrze, ale nie wpadałbym w zachwyt. W czasach ZSRR języki mniejszości były szeroko rozpowszechnione, na Zakarpaciu w języku węgierskim podawane były np. nazwy miejscowości czy relacje autobusowe.

  3. Prometeo 10.09.2012 03:14

    Przecież miasta rzeki wsie nazywają się tam po Polsku 🙂

  4. Prometeo 10.09.2012 03:17

    a na marginesie to po nazwach rzek można się zorientować jak daleko Polskie ziemie były na zachód od obecnych granic. Milej lektury :))

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.