W USA chcą wydobywać lit ze starożytnego superwulkanu

Opublikowano: 12.09.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1823

Starożytna kaldera McDermitta, rozciągająca się na granicy Nevady i Oregonu, jest obecnie w centrum uwagi naukowców i ekologów. Badania sugerują, że może ona kryć największe znane złoża litu, minerału niezbędnego do produkcji akumulatorów samochodów elektrycznych.

Nowe odkrycia wskazują, że kaldera może zawierać między 20 a 40 milionami ton litu. To więcej niż dwukrotnie przewyższa ilość tego surowca w jakimkolwiek znanym dotychczas złożu gliny. Co ciekawe, badania zostały sfinansowane przez firmę wydobywczą, co może rodzić pewne wątpliwości co do obiektywizmu tych danych. Niemniej jednak, jeśli informacje te zostaną potwierdzone, mogą one znacząco wpłynąć na globalny rynek litu.

Dyskusje wokół możliwości eksploatacji tych zasobów są gorące. Pomimo zielonego światła od rządu USA dla projektu wydobywczego w kalderze McDermitta, wiele grup sprzeciwia się temu przedsięwzięciu. Rdzenni Amerykanie traktują ten teren jako święty, a potencjalne wydobycie litu może zakłócić ich dziedzictwo kulturowe oraz naturalne siedliska.

Rozwój technologii pojazdów elektrycznych sprawia, że zapotrzebowanie na lit rośnie w zastraszającym tempie. Prognozy wskazują, że do 2040 roku popyt ten może osiągnąć poziom 1 miliona ton rocznie. Wydobycie litu nie jest jednak procesem nieszkodliwym dla środowiska. Ekstrakcja tego minerału może prowadzić do zniszczenia ekosystemów, obniżenia poziomu wód gruntowych i produkcji szkodliwych odpadów.

USA, jako jedno z krajów silnie zależnych od importu litu z Chin, dąży do zwiększenia krajowej produkcji tego surowca. W tym kontekście kopalnia w Thacker Pass może stać się drugą tak dużą inwestycją w kraju. Firma odpowiedzialna za projekt, Lithium Nevada, LLC (część większego konsorcjum Lithium Americas Corporation), stoi również za badaniami w kalderze.

Co więcej, unikatowe właściwości litu w Thacker Pass są prawdopodobnie wynikiem procesu geologicznego, w którym magmowe odrodzenie po wyschnięciu starożytnego jeziora w kalderze doprowadziło do chemicznej reakcji tworzącej bogate źródło litu. Odkrycie to otwiera wiele drzwi dla badaczy i rynku litu, ale również stawia wiele pytań dotyczących jego wpływu na społeczności lokalne i środowisko.

Zważywszy na wszystkie „za” i „przeciw”, kwestia wydobycia litu z kaldery McDermitta jest skomplikowana. Potrzeba zaspokojenia rosnącego popytu na lit musi być zrównoważona z ochroną środowiska i szacunkiem dla rdzennych społeczności. Jak to często bywa, rozwiązanie tego dylematu wymagać będzie kompromisu i współpracy między wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.