W 11 lat wydrenowali z Polski prawie 540 mld zł

Opublikowano: 24.09.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 514

Raport organizacji Global Financial Integrity (GFI) stwierdzał, że Polska była liderem w UE jeśli chodzi o drenaż środków finansowych przez zagraniczne podmioty za lata 2004-2013. Niestety informacje te właśnie potwierdziło Ministerstwo Finansów. Światło dzienne ujrzały oficjalne dane na temat transferów wypływających z Polski z tytułu z odsetek, należności licencyjnych, kosztów doradczych, księgowych, dywidend i innych przychodów osiąganych przez zagraniczne podmioty. Wynika z nich, że w latach 2005-2015 z Polski wypłynęło 537,8 mld zł!

Posłowie Bartosz Józwiak (UPR/Kukiz’15) oraz Jarosław Sachajko (Kukiz’15) złożyli do Ministra Finansów interpelację poselską w sprawie nowelizacji ustawy dotyczącej podatku CIT (nr 14857). W interpelacji tej znalazło się następujące pytanie: “Do których krajów UE “wyciekło” prawie 540 mld zł w latach 2005-2015 w wyniku zbyt liberalnej postawy Polski? Proszę o przekazanie szacowanych danych z podziałem na kraj, rok, wielkość kwoty”. Oficjalna odpowiedź ministerstwa z dnia 13 września 2017 r. może szokować.

Po pierwsze przedstawiciel Ministerstwa Finansów (Paweł Gruza – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów) potwierdził, że z tytułu z odsetek, należności licencyjnych, kosztów doradczych, księgowych, dywidend i innych przychodów osiąganych przez zagraniczne podmioty w latach 2005-2015 wytransferowano z naszego kraju kwotę 537,8 mld zł! Poniżej prezentuję tabelę zawartą w odpowiedzi na interpelację, gdzie przedstawiono kwoty płatności ze wskazanych powyżej tytułów w rozbiciu na poszczególne kraje UE, do których płatności z terytorium Polski były dokonywane. W poniższej tabeli dane w miliardach złotych, w zaokrągleniu do setnych części miliarda.

Okazuje się, że najwięcej kapitały wydrenowały z Polski firmy zarejestrowane w Holandii. Do tego kraju popłynęło aż 117,31 mld zł w ciągu 11 lat. Niewiele mniej wytransferowały z Polski firmy niemieckie – prawie 102 mld zł. Na trzecim miejscu znalazły się firmy francuskie – w latach 2005-2015 wyprowadziły z Polski prawie 60 mld zł.

W 1990 roku Milton Friedman (noblista, guru wolnorynkowej ekonomii) wyraźnie ostrzegał polityczne elity naszego kraju: “Pamiętajcie jedno: zagraniczni inwestorzy nie będą inwestować w Polsce po to, by pomóc Polsce, lecz po to, by pomóc sobie. Cudzoziemcy powinni mieć pełną swobodę inwestowania w Polsce, ale tylko wtedy, gdy będzie to w interesie Polski. Można to zrobić poprzez stworzenie cudzoziemcom takich samych reguł gry, jakie obowiązują Polaków, nie należy dawać im żadnych specjalnych przywilejów, ulg czy zwolnień podatkowych”.

Niestety, nikt ostrzeżeniami Friedmana się nie przejął. Efekt jest taki, że w latach 2005-2015 wydrenowano z Polski blisko 540 miliardów złotych…

Na podstawie: Sejm.gov.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MvS
Użytkownik
MvS

Jeżeli Polacy będą kupować szkopskie proszki do prania, francuskie samochody i włoskie AGD, to tak będzie nadal. Jak można ogłaszać przed parafiami: oryginalne niemieckie proszki bezpośrednia sprzedaż. Za kolaborację z okupantem kiedyś była czapa a dzisiaj gacie sobie będą prać w jakości firmy Henkel a uczulenia po nim łagodzić medykamentem od Bayeru.
To do Was, konsumenci należy zadanie walki z zaborcą (sic !) tyle, że tym razem zakamuflowanym.

cacor
Użytkownik
cacor

@MvS: masz rację – konsumenci powinni być zdecydowanie bardziej świadomi…
Ale, właśnie jest jedno ale:
1. Polskich samochodów nie mamy (nie mylić z samochodami montowanymi w Polsce).
2. Zagraniczne proszki sprzedawane w oficjalnych sklepach (supermarkety, dyskonty) zdecydowanie odbiegają jakością od tych oryginalnych, np z niemiec.
Wobec powyższego, wolę dać zarobić małym przedsiębiorcom sprowadzającym towar dobrej jakości, niż dawać zarobić sieciówkom (bo tam zarobek dzielony jest na większą ilość gęb).
3. Polska chemia jest dobrej jakości więc stosuję medykamenty polskich laboratoriów, albo
4. Stosuję naturalne zioła, warzywa owoce kupowane od lokalnych rolników.

Z zakamuflowanym zaborcą (jak to nazwałeś powyżej) nie wygra się siłą tylko sprytem :)

maciek
Użytkownik

@MvS

To nas tu mało nie wykastrowali a oni se proszki germańskie przyprawiają.