Wietnamska mafia wytransferowała 5 miliardów zł

Opublikowano: 14.07.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 505

Sporym echem odbiła się śmierć Wietnamki, która wyskoczyła z okna podczas operacji prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Azjatka była podejrzewana o udział w grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy, co ma związek z prowadzonym na szeroką skalę śledztwem dotyczącym chińskiego centrum handlowego. Ogółem podejrzewa się, że działająca na jego terenie wietnamska mafia nielegalnie wytransferowała z Polski blisko pięć miliardów złotych.

Rozmach z jakim działała azjatycka grupa miał zaskoczyć nawet polskich śledczych, ponieważ sprawę finansowych przekrętów bada obecnie Prokuratura Regionalna w Warszawie, przy współpracy z białostocką delegaturą ABW. Śledztwo dotyczy chińskiego centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą, które od wielu lat uważane jest za swoiste państwo w państwie. Związane z nim osoby miały więc narazić Skarb Państwa na uszczuplenie wpływów z podatku VAT, a także z zakwestionowanych transakcji finansowych.

Grupa oskarżana o ten proceder miała sprowadzać do Polski odzież, która trafiała do naszego kraju przez Słowację z Azji. Produkty były następnie sprzedawane we wspomnianym centrum handlowym, zaś dokumentacja na ich temat była preparowana, aby nie odprowadzano od nich podatków. Wietnamczycy tym samym albo w ogóle nie składali odpowiednich deklaracji do Urzędu Skarbowego, albo poświadczano w nich nieprawdę.

Przede wszystkim fałszowano więc rejestry sprzedaży i zakupów, tworząc również fikcyjne faktury VAT. Nad procederem dotyczącym dokumentacji miała czuwać Polka na usługach azjatyckiej mafii, natomiast sama gotówka była przewożona w workach do banków, zaś tam wpłacano ją na konta spółek należących do osób podejrzanych o to przestępstwo. Wielomilionowe kwoty w końcu miały zresztą zwrócić uwagę Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Najczęściej do takich transakcji używano dolarów oraz euro, a same pieniądze były następnie wysyłane na rachunki zagraniczne do blisko sześćdziesięciu państw na całym świecie. Największe kwoty wytransferowano więc do kont zarejestrowanych w Chinach, Hongkongu, Singapurze, Stanach Zjednoczonych, Tajwanie, Wietnamie i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ogółem łączne obroty firm zamieszanych w proceder oszukiwania Skarbu Państwa wyniosły na ich rachunkach bankowych blisko 156 milionów złotych, 322 miliony euro oraz 854 miliony dolarów.

Obecnie w areszcie znajdują się wszyscy szefowie oraz członkowie grupy, która działała od 2015 roku do czasu jej rozbicia przez polskie służby. Mafia posiadała z kolei tak duże wpływy, iż wspomniana Wietnamka wolała popełnić samobójstwo, ponieważ miała przechowywać w swojej tajnej skrytce blisko 2,1 miliona złotych, dlatego mogła bać się pytań przestępców dotyczących rozliczeń transakcji. 49-letnia kobieta miała zresztą odgrywać ważną rolę w całym procederze, bo sama wpłaciła na jedno z kont blisko 41 milionów dolarów i 6 milionów złotych.

Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, według śledczych nie jest to koniec całej sprawy.

Na podstawie: Rp.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o