VAT na żywność pójdzie w dół

Opublikowano: 21.12.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1507

Unia Europejska popiera indywidualną elastyczność krajów członkowskich w sprawie wysokości podatku VAT na podstawowe produkty żywnościowe. Premier Morawiecki zapowiada, że od lutego niektóre z nich będą miały nawet zerowy VAT.

Jak informuje „Portal Spożywczy”, Parlament Europejski popiera przyznanie państwom członkowskim większej elastyczności w stosowaniu różnych stawek VAT na żywność o różnym wpływie na zdrowie i środowisko. Co to oznacza w praktyce? Między innymi umożliwienie wyboru zerowej stawki VAT na zdrowe i zrównoważone produkty żywnościowe, takie jak owoce i warzywa, co jest już stosowane w niektórych państwach członkowskich. 20 grudnia szef rządu podczas konferencji prasowej przypomniał, że niedawno skierował wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe.

„Jest wysokie prawdopodobieństwo, że już od lutego obniżymy do zera, na co najmniej pół roku, VAT na podstawowe artykuły żywnościowe” – przekazał Morawiecki.

28 października br. Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL, poinformował, że PSL składa w Sejmie projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług, który wprowadza zerowy VAT na zdrową żywność. Według niego jest to innowacyjny projekt, który daje nadzieję wielu polskim rodzinom na lepsze warunki życia. Kosiniak-Kamysz podkreślił, że PSL chce, aby VAT na jak największą grupę produktów był zerowy: między innymi na warzywa, owoce, na żywność dobrej jakości.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. NORB 21.12.2021 12:05

    Idea szczytna, choć niewiele zmieni. 5% VAT na warzywa i owoce to kropla w morzu. Najbardziej “biją” po kieszeni koszty energii, czyli prąd i gaz, oraz koszty pracy (coraz wyższe podatki). Tam wzrosty znacznie wyższe. Poza tym jak się czyta o opłatach za emisję CO2, czyli gazu potrzebnego do wzrostu roślin – to włosy dęba stają. Brukselka ustala sobie opłaty za coś, czym sama nie dysponuje. Powietrze bowiem jest darem naturalnym i naturalnie występującym. Nie kupuje się go na targu czym sklepie w Brukseli. Poza tym średnie temperatury zimą w Polsce są niższe niż np. w krajach Beneluksu i tam rzeczywiście nie potrzeba tyle się dogrzewać co u nas.

  2. MasaKalambura 21.12.2021 12:52

    Nie ma innej rady. Czas Polski w Unii się kończy. Jeszcze tylko ten konflikt co to nam go na ten rok elity zaplanowały i baj baj. Rozejdzie się to w szwach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.