USA w obronie zbrodniarzy z Afganistanu

Opublikowano: 04.09.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 711

Władze Stanów Zjednoczonych robią wszystko, by zapobiec dochodzeniom w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez amerykańskich żołnierzy w Afganistanie. Teraz nałożyły sankcje na głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz szefa Wydziału Jurysdykcji i Komplementarności, którzy rozpoczęli śledztwo w tej sprawie.

W czerwcu prezydent USA Donald Trump wydał dekret zezwalający na sankcje ekonomiczne i podróżne wobec prawników MTK, badających sprawy niewygodne dla Stanów Zjednoczonych. W środę sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił, że na tej podstawie zostały nałożone sankcje na dwóch wysokich urzędników trybunału w Hadze – prokurator generalną Fatou Bensoudę oraz dyrektora Wydziału Jurysdykcji, Komplementarności i Współpracy MTK Phakiso Mochochoko. Dostali oni zakaz wjazdu na terytorium USA, a ich ewentualny majątek w tym kraju uległ zamrożeniu. Podobne represje mają dotknąć każdego, kto będzie ich wspierał w prowadzeniu śledztwa. Sam Międzynarodowy Trybunał Karny Pompeo określił mianem „całkowicie zepsutej i skorumpowanej instytucji”. W swoim oświadczeniu sekretarz stanu nie podał żadnych konkretnych powodów nałożenia sankcji poza stwierdzeniem, że „ten zdecydowany krok to odpowiedź na kolejne ataki trybunału na amerykańskich obywateli”.

W marcu MTK zezwolił na wszczęcie śledztwa w sprawie zbrodni wojennych popełnionych w trakcie wojny w Afganistanie i okupacji tego kraju w latach 2003-2014. Prokurator generalna Bensouda rozpoczęła dochodzenie celem zbadania sprawy domniemanych zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych, popełnionych zarówno przez oddziały talibów, wojska rządu afgańskiego, jak i zagraniczny personel wojskowy – zwłaszcza żołnierzy US Army i członków amerykańskich tajnych służb. Śledztwo oczywiście od razu spotkało się z zajadłym atakiem ze strony rządu USA, przedstawiającym je (jak zawsze) jako „bezprawne prześladowanie amerykańskich obywateli”. Stany Zjednoczone nie uczestniczą w Międzynarodowym Trybunale Karnym – podpisały co prawda akt założycielski, ale nigdy go nie ratyfikowały.

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał późnym wieczorem w środę potępił sankcje i stanął w obronie swoich urzędników. „Te akty przymusu, wymierzone w międzynarodową instytucję sądowniczą i jej urzędników, są bezprecedensowe i stanowią poważne ataki na Trybunał, Statut Rzymski i ogólnie na rządy prawa” – napisano w oświadczeniu MTK. Szef niderlandzkiego MSZ Stef Blok napisał zaś na „Twitterze”, że jest „rozczarowany” amerykańskimi sankcjami przeciwko prawnikom Trybunału i zadeklarował, że Nierlandy „będą nadal wspierać niezależność i funkcjonowanie MTK w jego walce z nielegalną bezkarnością. Wraz z naszymi partnerami z UE zastanowimy się, w jaki sposób możemy najlepiej wesprzeć Trybunał”. Działania USA skrytykował także francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian. „Zapowiedziane 2 września kroki to poważny atak na Trybunał i państwa będące stronami Traktatów Rzymskich” – oświadczył. Podkreślił także, że Francja dalej wspiera Międzynarodowy Trybunał Karny, a jego personel może liczyć na wszelką pomoc ze strony tego państwa.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.