USA i Izrael tracą głos w UNESCO

Opublikowano: 09.11.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 343

Stany Zjednoczone i Izrael, które od dwóch lat w proteście przeciwko przyjęciu Palestyńczyków do UNESCO nie płaciły składki członkowskiej w tej agendzie ONZ, automatycznie utraciły w niej prawo głosu.

Poinformował o tym w piątek przedstawiciel UNESCO (Organizacji NZ ds. Oświaty, Nauki i Kultury). Tego dnia upłynął ostateczny termin wpłaty lub wyjaśnienia powodów zalegania ze składkami. Przyznanie w 2011 roku Palestyńczykom statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora w UNESCO traktowane jest jako krok na drodze do uznania ich pełnej państwowości. Ale prawodawstwo z lat 1990. zakazuje Stanom Zjednoczonym finansowania każdej agendy ONZ, przyznającej członkostwo jakiemukolwiek podmiotowi, który nie dysponuje “uznawanymi międzynarodowo atrybutami” państwowości.

Waszyngton już wcześniej groził, że przestanie finansować UNESCO, jeśli przyjmie ona wniosek palestyński. Także Izrael wstrzymał wpłacanie składek do UNESCO w proteście przeciwko – jak to określono – podejmowanym przez Palestyńczyków jednostronnym próbom zapewnienia sobie uznania ich państwowości.

Zawieszenie wpłat przez USA, których roczna składka to 80 mln dolarów, stanowiąca 22 proc. całego budżetu UNESCO, nieomal że postawiło tę organizację na krawędzi kryzysu. Zmusiło ją w ciągu ostatnich dwóch lat ją do rezygnacji z takich inicjatyw, jak kierowane przez USA programy badań nad tsunami i edukacji o Holokauście. Ten ostatni program był jednym z najaktywniej promowanych przez USA w działaniach UNESCO odkąd Stany Zjednoczone ponownie przystąpiły do niej w 2002 roku po 18-letniej przerwie w przynależności, spowodowanej różnicami w postrzeganiu zadań organizacji.

Składka Izraela w UNESCO wynosiła 2 mln USD rocznie. Napięcie związane z UNESCO wywołało na nowo krytykę amerykańskiego prawa zakazującego finansowania agend ONZ, które uznają państwowość Palestyńczyków. Administracja prezydenta Baracka Obamy zaproponowała elementy nowelizacji ustawy, ale sprawa ta zeszła na dalszy plan w związku ze sporem wokół federalnego budżetu.

Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa wyraziła żal w związku z utratą głosu przez USA w organizacji, która jednocześnie spycha tę agendę w kłopoty finansowe. Powiedziała, że musi pogodzić się z rzeczywistością polityczną i znaleźć sposób na sfinansowanie dalszych prac organizacji mimo pomniejszenia jej budżetu na 2014 rok o 150 mln dolarów.

Jak pisze agencja AP, sprawa ta jest zdaniem części obserwatorów czubkiem góry lodowej. Martwią się oni o wiele poważniejszymi konsekwencjami, jeśli Palestyńczycy zostaliby przyjęci do innych organizacji, jak Światowa Organizacja Zdrowia.

Autor: JW
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Konter 09.11.2013 13:24

  Ktoś ma jeszcze wątpliwości że to pieniądz rządzi światem?

 2. davidoski 09.11.2013 15:11

  Członkowstwo USA i Izraela, dwóch państw mających na koncie zbrodnie ludobójstwa było obrazą dla UNESCO.

 3. Pola 09.11.2013 15:39

  Skoro organizacja międzynarodowa, jaką jest ONZ, przyjęła do UNESCO Palestynę, to USA chyba nie mają nic do gadania powołując się na swoje prawodawstwo, które wymaga „uznawanych międzynarodowo atrybutów państwowości”. Jak im się nie podoba niech razem z Izraelem założą swój własny ONZ.

 4. Burro 10.11.2013 02:22

  Zmniejszy sie propaganda holokaustu

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.