USA dostarczą broń syryjskim Kurdom

Opublikowano: 14.09.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 702

Amerykańscy wojskowi planują przekazać syryjskim Kurdom ponad 20 tys. jednostek broni strzeleckiej, granatniki i amunicję do moździerzy. Poinformowała o tym agencja Anadolu, powołując się na dokument z Pentagonu.

Broń jest przeznaczona dla grup bojowych koalicji Syryjskie Siły Demokratyczne, której podstawę tworzy Partia Unii Demokratycznej. Broń będzie dostarczana do regionu na północ od miasta Rakka będącego syryjską ostoją ugrupowania Państwo Islamskie. Od 6 czerwca do teraz trwa szturm miasta, toczą się walki o szereg dzielnic kontrolowanych przez ISIL.

Według danych agencji Kurdowie łącznie otrzymają 18 tys. karabinów, 3,5 tys. karabinów maszynowych, 4 tys. granatników i karabinów przeciwpancernych. Ponadto USA przekażą ponad 200 pocisków moździerzowych różnego kalibru, sto karabinów snajperskich, kilkaset celowników optycznych wyposażonych w systemy noktowizyjne i podświetlacz laserowy. Kudrowie otrzymali część tej broni od czerwca tego roku.

Pentagon poinformował o planach zaopatrzenia Narodowej Rady Syryjskiej w broń pod koniec maja. Jak podaje Anadolu, od tamtego czasu Kurdom wysłano ponad 1,4 tys. środków transportu towarowego. Najnowsza kolumna ciężarówek liczyła 70 pojazdów, które przybyły w ubiegłą niedzielę popołudniu od strony Iraku do miasta Haseke (200 km na północny wschód od Rakki). W ramach tej dostawy Kurdowie otrzymali między innymi 30 jednostek dokładnie zamaskowanego sprzętu wojskowego.

Ankara jest bardzo zaniepokojona przekazaniem Narodowej Radzie Syryjskiej i Partii Unii Demokratycznej takiej ilości broni, ponieważ uważa tę partię za terrorystyczną oraz syryjskie odgałęzienie Partii Pracujących Kurdystanu, która walczy przeciwko tureckim władzom. Władze republiki są przekonane, że walka z ISIL w Rakce jest jedynie wygodnym pretekstem dla USA do uzbrajania Partii Unii Demokratycznej, a broń, która znalazła się w rękach Kurdów, później może zostać skierowana przeciwko samej Turcji.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.