Umowa Amerykanów z Talibami już naruszona

Opublikowano: 05.03.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1094

Podpisane w ostatnią sobotę porozumienie pokojowe mające zakończyć wojnę w Afganistanie może długo nie przetrwać. Stany Zjednoczone po jedenastu dniach przerwy zbombardowały bowiem pozycje Talibanu, który miał zaatakować lokalne siły bezpieczeństwa. Z kolei obecny rząd Afganistanu nie zamierza wypuszczać z więzień blisko pięciu tysięcy bojowników, choć ich zwolnienie jest jednym z elementów umowy.

Wczoraj w prowincji Logar we wschodniej części Afganistanu doszło do ataku na posterunek policji. Talibowie mieli zabić w ten sposób pięciu afgańskich policjantów, a był to zaledwie jeden z blisko 33 ataków na siły bezpieczeństwa, które zostały przeprowadzone w ciągu zaledwie 24 godzin. Ogółem w działaniach przeprowadzonych w szesnastu prowincjach zginąć miało sześciu cywilów oraz blisko dwudziestu afgańskich policjantów i żołnierzy.

W odpowiedzi na te ataki działania podjęło amerykańskie lotnictwo. Przeprowadziło ono nalot na pozycje Talibanu znajdujące się w prowincji Helmand w południowej części Afganistanu, który zdaniem amerykańskich wojskowych miał za zadanie przerwanie działań Talibów wymierzonych w lokalne siły bezpieczeństwa.

Do ofensywy Talibanu doszło zaledwie kilka godzin po rozmowie telefonicznej, jaką z mułłą Abdulem Ghanim Baradarem przeprowadził amerykański prezydent Donald Trump. Podkreślił on wówczas, że ma bardzo dobre relacje z przywódcą politycznym Talibów, którzy według Trumpa „chcą skończyć z przemocą”. Sama rozmowa obu przywódców dotyczyła podpisanego w ubiegłą sobotę porozumienia pokojowego między USA a Talibami.

Umowa zawarta w Katarze zobowiązywała stronę amerykańską i afgański rząd między innymi do zwolnienia 5 tys. terrorystów należących do Talibanu. Afgański prezydent Aszraf Ghani twierdzi jednak, że jego władza nie zaakceptowała tego żądania, a przede wszystkim nie powinno ono być warunkiem wstępnym do rozpoczęcia rozmów rządzących z Talibami.

Na podstawie: Reuters.com, Foxnews.com, Defence24.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o