Umowa Amerykanów z Talibami już naruszona

Opublikowano: 05.03.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1571

Podpisane w ostatnią sobotę porozumienie pokojowe mające zakończyć wojnę w Afganistanie może długo nie przetrwać. Stany Zjednoczone po jedenastu dniach przerwy zbombardowały bowiem pozycje Talibanu, który miał zaatakować lokalne siły bezpieczeństwa. Z kolei obecny rząd Afganistanu nie zamierza wypuszczać z więzień blisko pięciu tysięcy bojowników, choć ich zwolnienie jest jednym z elementów umowy.

Wczoraj w prowincji Logar we wschodniej części Afganistanu doszło do ataku na posterunek policji. Talibowie mieli zabić w ten sposób pięciu afgańskich policjantów, a był to zaledwie jeden z blisko 33 ataków na siły bezpieczeństwa, które zostały przeprowadzone w ciągu zaledwie 24 godzin. Ogółem w działaniach przeprowadzonych w szesnastu prowincjach zginąć miało sześciu cywilów oraz blisko dwudziestu afgańskich policjantów i żołnierzy.

W odpowiedzi na te ataki działania podjęło amerykańskie lotnictwo. Przeprowadziło ono nalot na pozycje Talibanu znajdujące się w prowincji Helmand w południowej części Afganistanu, który zdaniem amerykańskich wojskowych miał za zadanie przerwanie działań Talibów wymierzonych w lokalne siły bezpieczeństwa.

Do ofensywy Talibanu doszło zaledwie kilka godzin po rozmowie telefonicznej, jaką z mułłą Abdulem Ghanim Baradarem przeprowadził amerykański prezydent Donald Trump. Podkreślił on wówczas, że ma bardzo dobre relacje z przywódcą politycznym Talibów, którzy według Trumpa „chcą skończyć z przemocą”. Sama rozmowa obu przywódców dotyczyła podpisanego w ubiegłą sobotę porozumienia pokojowego między USA a Talibami.

Umowa zawarta w Katarze zobowiązywała stronę amerykańską i afgański rząd między innymi do zwolnienia 5 tys. terrorystów należących do Talibanu. Afgański prezydent Aszraf Ghani twierdzi jednak, że jego władza nie zaakceptowała tego żądania, a przede wszystkim nie powinno ono być warunkiem wstępnym do rozpoczęcia rozmów rządzących z Talibami.

Na podstawie: Reuters.com, Foxnews.com, Defence24.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.