UE zakazuje niszczenia niesprzedanej odzieży

Opublikowano: 06.12.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2419

Parlament Europejski i państwa członkowskie UE ogłosiły porozumienie w sprawie zakazu niszczenia niesprzedanej nowej odzieży. Porozumienie ma także wzmocnić podobne „ekoprojekty” dla wielu towarów konsumpcyjnych, tak, aby łatwiej można było je naprawiać i poddawać recyklingowi.

Komisja Europejska będzie miała prawo rozszerzyć ten zakaz na inne kategorie produktów. Zapowiadane rozwiązania wejdą w życie dwa lata po ogłoszeniu ustawy. Celem jest dostosowanie się do nowych „wymagań środowiskowych”.

Nowe przepisy zostały zaproponowane przez Komisję Europejską w marcu 2022 r. Wśród konkretnych środków jest teraz zakaz niszczenia niesprzedanej odzieży i obuwia. Średnim przedsiębiorstwom przysługuje sześcioletni okres, natomiast małe przedsiębiorstwa będą z tego obowiązku zwolnione.

Duże przedsiębiorstwa będą musiały co roku ujawniać ilość wyrzucanych produktów i przedstawiać wyjaśnienia uzasadniające taki krok. KE dodatkowo określi szczegółowe wymogi dotyczące niektórych towarów konsumpcyjnych, by wspierać gospodarkę o obiegu zamkniętym.

We wtorek wyjaśniła, że ​​priorytetowo będzie traktować produkty o „wysokim wpływie” na środowisko, w szczególności tekstylia, meble (w tym materace), żelazo i stal, aluminium, opony, a także produkty elektroniczne.

Pojazdy silnikowe są wyłączone z nowego ustawodawstwa, ponieważ są już objęte osobnymi, szczegółowymi przepisami. Ustawa wprowadza w przypadku handlu odzieżą, podobnie jak dla szerokiej gamy produktów konsumenckich, „cyfrowy paszport” w postaci kodu QR. Będzie zawierał informacje, które pozwolą konsumentom i przedsiębiorstwom poznać ich „wpływ na środowisko”, by pomóc w wyborze produktów.

Kod zawierać będzie również informacje na temat zastosowanych materiałów, co ma ułatwiać naprawę i recykling. „Nadszedł czas, aby położyć kres wytwarzaniu i wyrzucaniu produktów, które są tak szkodliwe dla naszej planety, naszego zdrowia i naszej gospodarki” – komentowała ustawę jej sprawozdawca, eurodeputowana z Partii Socjaldemokratycznej Alessandra Moretti.

Producenci wskazują, że niektóre informacje, które trzeba będzie podawać, są nieosiągalne i nadmiernie obciążą przedsiębiorstwa. Ustawa będzie musiała jeszcze zostać formalnie zatwierdzony przez eurodeputowanych na sesji plenarnej, a później przez państwa członkowskie. Wygląda na to, że kupując odzież, czy buty, zamiast oceny estetycznej czy oceny ich trwałości, dojdzie czynnik „ekologiczny”. Tylko czekać, jak produkty mniej „eko”, obłożą dodatkową opłatą… I tak to się kręci.

Zdjęcie: PurPura (CC0)
Na podstawie: AFP
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Stanlley 06.12.2023 12:30

  A co z niszczeniem niesprzedanych samochodów? Ktoś chce Toyotę Hilux? Znajomy, którego przyjaciel pracuje na złomowisku – pokazał mi film tego znajomego – Toyoty Hilux, które miały jakieś tam wady lakieru – były komisyjnie niszczone. Jeśli ktoś myśli że chodzi o rozbieranie – to koryguję – silnik był komisyjnie przecinany palnikiem acetylenowo tlenowym. Wcześniej widziałem nagranie publikowane przez Macieja Maciaka na kanale który mu zamknęli – komisyjne niszczenie aut Peugota… rąbanie siekierą , roztłukiwanie wnętrza i szyb młotami, palniki acetylo-tlenowe

 2. emigrant001 06.12.2023 12:39

  Kiedyś Unia Europejska służyła wolnemu przepływowi ludzi, twarów i usług. Dziś jest to Unia Nakazów/Zakazów i Wymogów. Ten przepis ma sens jak rzadko kiedy, bo najczęściej ekoszaleńcy tylko gnębią ludzi swoimi pomysłami.

 3. Wujek Polonii 06.12.2023 14:09

  @Stanlley Elektryki porzucone na zmarnowanie. Katastrofa car-sharingu w Chinach. https://www.youtube.com/watch?v=NuEo3xHM8Gc&t=711s

 4. Irfy 06.12.2023 16:14

  Odzież? Ale jej przecież nikt nie niszczy, bo to nieopłacalne. Wywozi się do Afryki i wywala na tamtejsze wysypiska, prosto z kontenera. Który zresztą czeka sobie w porcie, aż tę odzież zbiorą tamtejsi zbieracze i wyślą z powrotem do Europy. Tym razem wschodniej, gdzie jest do nabycia w “szmateksach”.

 5. niecowiedzacy 07.12.2023 01:29

  Mam propozycję by nie produkować majtek, dresów biustonoszy, spódnic i itp. z nie wymiennymi gumkami, bo to są kilkurazówki.

 6. Denisrozrabiaka 07.12.2023 09:48

  Na zachodzie w martwych okresach – np. styczeń, lipiec – wyprzedają po 20 % wartości(odzież), także nie rozumiem kto jest odbiorcą tej histerycznej informacji

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.