Uczeni pracują nad pigułką na samotność

Opublikowano: 02.08.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2274

Nowoczesna medycyna w ostatnich latach osiągnęła niewiarygodny postęp: problemy z sercem, niepokój, a nawet depresja leczone są teraz z pomocą dokładnie zaprogramowanej tabletki. Teraz uczeni pracują nad tabletką, która mogłaby pomóc w walce z samotnością.

Ze wszystkich stanów emocjonalnych, które mogą wpływać na nasz stan fizyczny, samotność uważana jest za jeden z najmniej zrozumiałych i klinicznie uznanych. Wiele badań jednak nieraz potwierdzało negatywny wpływ tego uczucia na zdrowie człowieka, a w czasie ostatniego sondażu przeprowadzonego przez firmę Cigna okazało się, że od 22 do 75 procent Amerykanów czasem albo zawsze odczuwa samotność.

Stephanie Cacioppo, dyrektor Brain Dynamics Lab w Szkole Medycyny Pritzker przy Uniwersytetu Chicagowskim, i jej współpracownicy twierdzą, że uczucie samotności wyłania się wtedy, gdy sygnały chemiczne, które popychają nas ku kontaktom z ludźmi, blokowane są przez naszą niespokojną świadomość, przez co mózg koncentruje się na obawach i niepokoju, tłumiąc dążenie do bycia wśród ludzi. Tak jak uczucie pragnienia mówi nam o braku wody, tak samotność jest oznaką tego, że każdy człowiek potrzebuje kontaktów z innymi.

W swoim badaniu grupa uczonych pod kierunkiem Cacioppo obserwowała zdrowych samotnych ludzi, którym przepisano po 175-400 mg pregnenolonu — preparatu wykazującego działanie uspokajające na strefy mózgu odpowiedzialne za odbiór emocjonalny i oczekiwanie nieprzyjemnych reakcji. Według uczonych z ostrożnym optymizmem można mówić o sukcesie tego eksperymentu: uczucie samotności rzeczywiście słabło, ale o ostatecznych rezultatach można będzie mówić dopiero na początku czerwca, kiedy badanie zbliży się ku końcowi. Jeśli uczonym uda się zmniejszyć system sygnalizacji w mózgach samotnych ludzi, nie tylko pomogłoby im to w nawiązywaniu nowych znajomości i nierobieniu uników w kontaktach z ludźmi, ale też zmniejszyłoby negatywny wpływ tego uczucia na zdrowie samego człowieka.

Zdjęcie: czu_czu_PL (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. gajowy 04.02.2019 15:15

    Wspominany tu Pregnenolon to naturalny prekursor hormonów “młodości”. Możliwy do wyprodukowania syntetycznie ale niemozliwy do opatentowania i dlatego tymi badaniami zajmuje się tu wzmiankowany Uniwersytet (a nie Pharma).
    Jego pozytywne działanie na psychikę i na zdrowie jest od dawna znane. Zwykle zaleca się przy menopauzie – jest dostępny w niektórych krajach jako suplement.
    Uniwersytet dysponuje małym ułamkiem funduszy na badania medyczne w porównaniu do biznesu farmaceutycznego. Dlatego Ci trudzy już zatroszczą się (po raz kolejny) by te badania przedstawić jako “non-conclusive” (czyli niewyczerpujące). Przemysł farmaceutyczny postawił juz bowiem na syntetyczne, patentowalne, rakotwórcze (a co tam) analogii estrogenów.

  2. Łukasz Enki 04.02.2019 20:48

    Przeciez ekstazy jest dobre. Tak slyszalem. Robic dwa razy to samo ?

    Niek ekstazy opracują bez szkoldkiwych efektow.

  3. gajowy 05.02.2019 10:12

    Ekstazy opracowano już w 1912. Okres Ochrony patentowej trwa 25lat. Czyli dzisiaj jest to nie do opatentowania. A wszystko co pomaga i jest mało szkodliwe (Ekstazy jest na żółto w “Drug Toxicity chart”) i jest nie do opantetowania jest delegalizowane pod byle pretekstem (zwykle – potencjalny narkotyk) by zapewnić zbyt na dochodowe, niezwykle szkodliwe nowo opracowane związki np. syntetyczne analogii opiatów, na receptę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.