Turcja chce aresztować żołnierzy USA z bazy w Incirlik

Opublikowano: 12.08.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 376

Powiązani z rządem tureccy prawnicy chcą aresztować amerykańskich żołnierzy, którzy stacjonują w bazie powietrznej w Incirlik. Oskarżono ich o powiązania z terrorystami, którzy działają na szkodę Turcji.

Fethullah Gulen

Od pewnego czasu, Turcja, członek NATO, grozi Stanom Zjednoczonym zamknięciem strategicznej bazy powietrznej w Incirlik, w której operują między innymi amerykańskie samoloty wojskowe. W bazie znajdują się również bomby jądrowe B61.

Jednak grupa tureckich prawników, powiązanych z rządem, domaga się wstrzymania wszelkich lotów opuszczających bazę w Incirlik, aby nie dopuścić do ewentualnej ucieczki stacjonujących tam żołnierzy. Prawnicy domagają się dostępu do bazy celem wykonania przeszukania. Jedenastu amerykańskich żołnierzy oskarżono również o współpracę z terrorystami, powiązanymi z żyjącym w USA muzułmańskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem – przeciwnikiem Erdogana, którego oskarżono o zorganizowanie nieudanego zamachu stanu w 2016 roku.

Władze Turcji wielokrotnie domagały się od Stanów Zjednoczonych wydania Gulena, lecz bezskutecznie. W ostatnim czasie, relacje między Turcją a USA wyraźnie pogorszyły się – gdy umieszczono w więzieniu amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, którego zresztą oskarżono o związki z Gulenem i udział w zamachu z 2016 roku, Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na ministrów Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości, a także podniosły cła na stal i aluminium w Turcji. Ta w odpowiedzi może teraz aresztować kilkunastu amerykańskich żołnierzy.

Obecnie nic nie wskazuje na to, aby kraje członkowskie NATO doszły do jakiegoś porozumienia. Spodziewane są raczej kolejne sankcje na Turcję, które źle wpływają na tamtejszą osłabioną już gospodarkę.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Newsweek.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 1 , średnia ocena wartości wpisu: 1,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.