Trwa głódówka w obozie koncentracyjnym

Opublikowano: 01.05.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

USA wzmocniły personel medyczny w swej bazie Guantanamo na Kubie, gdzie już około 100 ze 166 więźniów prowadzi strajk głodowy. W weekend do obozu przyjechało około 40 pielęgniarek i innych specjalistów – poinformował rzecznik Guantanamo, podpułkownik Samuel House.

Osadzeni prowadzą głodówkę m.in. przeciwko bezterminowemu przetrzymywaniu ich w obozie; większości z nich nie postawiono żadnych zarzutów. W poniedziałek rozpoczął się 12. tydzień głodówki. Według adwokatów osadzonych akcja rozpoczęła się 6 lutego po przypadkach zbezczeszczenia egzemplarzy Koranu w czasie rewizji cel. Przedstawiciele obozu zaprzeczają jednak tym doniesieniom. Obecnie 21 uczestników głodówki jest karmionych przymusowo; pięciu przebywa w szpitalu.

Obóz w Guantanamo otwarto w 2002 roku, aby przetrzymywać w nim podejrzanych schwytanych w operacjach antyterrorystycznych po zamachach w USA z 11 września 2001 roku. Ponieważ obóz znajduje się w eksterytorialnej bazie USA, pozwala to władzom tego kraju omijać szerokim łukiem podstawowe prawa człowieka takie jak prawo do uczciwego procesu.

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu Barack Obama zapowiedział, że podejmie kolejną próbę likwidacji Guantanamo. Wyraził ubolewanie, że Kongres odrzucił jego wcześniejszą propozycję zamknięcia Guantanamo. Zamierzam ponownie wystąpić do Kongresu i przekonywać, że Guantanamo nie służy dobrze interesowi narodowemu – zadeklarował.

“Guantanamo nie jest konieczne do zapewnienia Ameryce bezpieczeństwa. Jest kosztowne i nieefektywne, a także szkodzi pozycji międzynarodowej naszego kraju i współpracy z sojusznikami w sprawie terroryzmu. Ekstremiści rekrutują nowych bojowników, wskazując na Guantanamo. Powinno być zamknięte” – dodał Obama.

Więzienie Guantanamo zostało utworzone na Kubie przez USA kilka miesięcy po atakach z 11 września. Trafiały do niego osoby podejrzane o terroryzm. Są tam przetrzymywane bez postawienia zarzutów i bez prawa do procesu sądowego. Obecnie przebywa tam ponad 160 więźniów, z których ponad 100 prowadzi strajk głodowy.

Opracowanie: Antiklas (akapity 1-3) i Jarosław Klebaniuk (akapity 4-6)
Źródła: Antiklas i Lewica
Kompilacja wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Jedr02
Użytkownik
Jedr02

W Birkenau też muzułmanie prowadzili głodówke :)

Głodówki mogą też przedłużać życie, cwaniaki robią coś pożytecznego na siebie strajkując. Jakby zaczeli jeść fast foody same to byłby strajk.

db
Użytkownik
db

Szykuje się kolejny Nobel?