Trump chce ułaskawić zbrodniarzy wojennych

Opublikowano: 26.05.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 7

Amerykański prezydent ma zamiar zbadać „trochę kontrowersyjne”, jak się wyraził, przypadki amerykańskich żołnierzy oskarżonych o pogwałcenie praw wojennych, z reguły o umyślne zabijanie cywilów lub więźniów. Pretekstem ma być Memorial Day – przypadające w najbliższy poniedziałek święto honorowania żołnierzy padłych w walce. Inicjatywa Trumpa budzi protesty niektórych byłych dowódców i części liberalnej prasy.

„Wielu z tych żołnierzy są ludźmi, którzy walczyli długo i ciężko. Uczymy ich się bić, a kiedy się biją są czasem traktowani bardzo niesprawiedliwie. Przyjrzymy się temu” – zadeklarował wczoraj Donald Trump. Już w środę, kiedy o tej inicjatywie robiło się głośno, były dowódca sił NATO admirał James Stavridis oświadczył na łamach Time, że takie ułaskawienia „wzmocnią wrogą propagandę, bo będą mogli mówić, że nie szanujemy własnych zasad”, co w rezultacie „osłabi nasze wojsko”.

Trump interesuje się m.in. byłym członkiem i dowódcą amerykańskich sił specjalnych Mattem Golsteynem, który w Afganistanie dla zatarcia śladów palił zwłoki podejrzanych więźniów, których zabijał. Ma też zamiar ułaskawić np. Nicolasa Slattena, b. agenta prywatnej spółki wojskowej Blackwater zatrudnionej przez rząd USA do prowadzenia działań w Iraku, który zajmował się zabijaniem cywilów.

Ułaskawiony ma być też inny członek sił specjalnych (Navy SEALs), Edward Gallagher, który specjalizował się w zabijaniu cywilów za pomocą karabinu snajperskiego, w tym młodych dziewcząt i starców. Nie gardził zresztą innymi środkami: zasypywał kulami z ciężkiego karabinu maszynowego cywilne osiedla, a co najmniej raz zabił nożem rannego więźnia, którego właśnie opatrywano. Jego proces miał się rozpocząć 28 maja.

Protestują co prawda jedynie byli dowódcy, jak Martin Dempsey, b. szef dowództwa US Army, ale reaguje też prasa. Dempsey twittował: „Zła wiadomość. Abdykacja naszej odpowiedzialności moralnej. To ryzykowne”. Według „New York Times”, „stosowanie tu prawa łaski jest być może legalne, ale absolutnie nienormalne”, a „Washington Post” uważa, że takie ułaskawienia „byłyby obrazą dla milionów żołnierzy, którzy zachowywali się honorowo.”

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Tallis Keeton
Użytkownik
Tallis Keeton

imperium obroni swoje pieski. :D

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ