Trudeau wzywa do pokoju po izraelskim nalocie na meczet Al-Aksa

Opublikowano: 06.04.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1126

Premier Kanady Justin Trudeau wezwał do pokoju i deeskalacji po izraelskim nalocie na meczet w środę rano. Reuters poinformował, że izraelska policja dokonała nalotu na meczet Al-Aksa w Jerozolimie w środę przed świtem, aby spróbować usunąć grupy, które według policji były zabarykadowane w środku, co doprowadziło do starć z wiernymi i wywołało transgraniczną wymianę ognia ze Strefą Gazy.

Incydent miał miejsce podczas Ramadanu, świętego miesiąca dla muzułmanów, oraz w przeddzień Paschy, najważniejszego żydowskiego święta. Meczet jest jednym z najświętszych miejsc islamu. „To święty miesiąc Ramadan, teraz jest Pascha, a rodziny – izraelskie i palestyńskie – zasługują na to, by móc świętować w pokoju i bezpieczeństwie. Dlatego ubolewamy nad tym, co dzieje się teraz w Izraelu” – powiedział Trudeau na konferencji prasowej.

Ottawa ostatnio skrytykowała rząd Izraela. W zeszłym miesiącu minister spraw zagranicznych Mélanie Joly wezwała rząd Izraela do wycofania się z planowanych reform sądownictwa, które pozwoliłyby izraelskiemu parlamentowi unieważniać decyzje Sądu Najwyższego.

Global Affairs Canada potępiło także izraelskiego ministra finansów Bezalela Smotricha, kiedy powiedział, że „nie ma czegoś takiego jak naród palestyński”. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni zapaloną retoryką izraelskiego rządu” – powiedział Trudeau. „Jesteśmy zaniepokojeni reformami sądownictwa, które dotyczą również bardzo wielu Izraelczyków. Niepokoi nas przemoc wokół meczetu Al-Aqsa podczas tego świętego miesiąca. „Chcielibyśmy widzieć zmianę podejścia izraelskiego rządu, a Kanada mówi to jako drogi, bliski i niezłomny przyjaciel Izraela. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni kierunkiem, w jakim podąża izraelski rząd”.

Reuters donosi, że palestyńscy bojownicy wystrzelili co najmniej dziewięć rakiet ze Strefy Gazy w kierunku Izraela. To wywołało naloty z Izraela, które miały uderzyć w miejsca produkcji broni dla islamistycznej grupy Hamas, która kontroluje zablokowaną przybrzeżną enklawę. Hamas nie przyznał się do ataków rakietowych, ale powiedział, że były one odpowiedzią na nalot na Al-Aksę.

Joly powtórzyła uwagi Trudeau w serii tweetów w środę. „Zdecydowanie potępiamy akty przemocy wobec palestyńskich wyznawców w Al-Aksie. Świętość i status quo świętych miejsc muszą być szanowane. W przeddzień Paschy i podczas Ramadanu wzywamy do natychmiastowego zaprzestania przemocy” – powiedziała w tweetcie. „Zdecydowanie potępiamy również ataki rakietowe na społeczności w Izraelu. Nadal sprzeciwiamy się działaniom, które przyczyniają się do zaostrzenia stanowisk i zmniejszają perspektywy pokoju”.

Przed uwagami Trudeau liberalna posłanka Salma Zahid skrytykowała reakcję własnego rządu na działania administracji Izraela w związku z przemocą policji w Jerozolimie. Zahid, który reprezentuje Scarborough Centre, powiedział, że Joly musi wyjść poza „wyrażanie zaniepokojenia”. Zahid powiedziała na Twitterze we wtorek wieczorem, że „Kanada nie może już stać z boku i wydawać mdłe oświadczenia… albo opowiadamy się za prawami człowieka, albo nie”. Zahid uważa, że istnieje „bezpośredni związek” między przemocą a „prowokacjami” rządu izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, który jest wspierany przez partie skrajnie prawicowe.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.