To rosyjska agresja wojskowa

Opublikowano: 04.03.2014 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 518

Polska powinna się starać już nie grozić Rosji, ale działać. Trzeba skopiować politykę Rosji. Moskwa nie groziła Ukrainie sankcjami celnymi, jeśli ta podpisze umowę dot. Stowarzyszenia z UE. Moskwa zwyczajnie wprowadziła sankcje, a potem je zawiesiła. Trzeba działać tak samo – mówi w rozmowie z portalem Stefczy.info dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog, ekspert ds. międzynarodowych.

STEFCZYK.INFO: sytuacja na Krymie ociera się o wojnę ukraińsko-rosyjską. Rosyjskie wojsko jest już na ulicach miast, ochrania budynki krymskiej władzy. Świat patrzy i zastanawia się czy to już zbrojne uderzenie. Z czym mamy do czynienia?

DR PRZEMYSŁAW ŻURAWSKI VEL GRAJEWSKI: Nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z rosyjską agresją wojskową na Ukrainę. Mamy próbę oderwania części jej terytorium. Każdy normalny kraj w takiej sytuacji musi się bronić. Ukraińcy jednak w sposób rozsądny stosują znaną napoleońską zasadę, że na wojnie nie należy nigdy robić tego, czego życzy sobie nieprzyjaciel, a fakt, że on tego sobie życzy wystarcza, żeby tego nie robić. Wszystko wskazuje na to, że Moskwa chciałaby bardzo, żeby Ukraińcy wystąpili w tej sytuacji zbrojnie. Z informacji, jakie posiadam, wynika, że na razie żadna jednostka wojskowa Ukrainy nie została rozbita, ani rozbrojona. Wojska ukraińskie wciąż są na Krymie, jednak nie wystąpiły zbrojnie przeciwko agresorowi, ani same nie poddały się.

– To jest ważne? To wyznacza jakąś linię krytyczną?

– To jest pewna linia, po przekroczeniu której możemy zacząć mówić o toczącym się konflikcie zbrojnym, a nie narastającym napięciu. Jeśli zostanie podjęta próba rozbrojenia jakiejś dużej ukraińskiej jednostki wojskowej to sytuacja może się drastycznie pogorszyć. Już były takie próby ze strony rosyjskiej. Jeśli one zostaną ponowione i okaże się, że jedynym skutecznym sposobem przeciwdziałania jest podjęcie walki, to będziemy mieli do czynienia z otwartą wojną.

– Albo kapitulacją.

– Tak, tyle, że kapitulacja z kolei zachęca agresora. Na nią wojsko nie może sobie pozwolić. Rząd ukraiński być może kalkuluje w ten sposób, że w poczuciu własnej słabości w sposób tajny wyznaczy sobie linię tolerancji na granicach autonomii krymskiej. I uzna, że dopiero wejście Rosji głębiej musi spotkać się z odpowiedzią.

– Czy Zachód może jakoś pomóc w zatrzymaniu Rosjan? Czy można zatrzymać rosyjskie czołgi?

– Sądzę, że społeczność międzynarodowa nie jest wiarygodna w odstraszaniu Rosji. Rosja jej nie uwierzy. Wielokrotnie bowiem wcześniej wykazywała słabość. Żadne gromkie deklaracje, szczególnie po historii syryjskiej, nie będą działały na Moskwę. W Syrii przekroczenie nakreślonej przez USA czerwonej linii nie wywołało żadnego skutku. Obecnie więc nakreślanie kolejnej linii nie będzie wiarygodne. Taka jest cena polityki, jaką prowadzono ws. syryjskiej (sprawa oceny tej polityki to osobne rozważania). To jednak nie jest tak, że społeczność międzynarodowa nie ma żadnych narzędzi. Ona możne reagować politycznie, finansowo, dyplomatycznie, może usunąć Rosję z G8, czy Rady Europy. Może zerwać kontakty w ramach Rady NATO-Rosja, czy zlikwidować dialog strukturalny UE-Rosja.

– Jest na to szansa?

– Do tego raczej nie dojdzie. Zachód będzie przekonywał, że trzeba działać dokładnie odwrotnie, że trzeba zintensyfikować kontakty i dialog z Rosją, że trzeba tłumaczyć Moskwie itd. W tym kierunku będzie się zapewne działać.

– W sprawę włączyła się również Turcja, przypominając, że ma swoje interesy na Krymie. Czego po niej można się spodziewać?

– Rzeczywiście Turcja może zareagować ostrzej, ale ona nie jest supermocarstwem. Gros reakcji świata zależy od tego, co zrobi rząd w Kijowie, czy będzie nadal zachowywał się pasywnie, apelując do społeczności międzynarodowej. Jak długo rzecz dotyczy Krymu, a Rosjanie nie uderzają na armię i nie prowadzą rozbrojenia wojsk ukraińskich być może sytuacja będzie spokojniejsza, bo to jest punkt przełomowy. Wojsko żadnego państwa nie może sobie pozwolić, by biernie oddawać broń najeźdźcy. Wtedy bowiem mamy rozkład moralny armii i wszystko się załamie. Jeśli więc nie dojdzie do tak drastycznej sytuacji, to biorąc pod uwagę słabość Ukrainy i względną potęgę Rosji ten konflikt może się tlić. Nie leży w interesie Kijowa dążenie do szybkiego rozstrzygnięcia wojskowego. Czas pracuje na korzyść Ukrainy. Ona może obecnie konsolidować władzę nowej ekipy i zwiększać kontrolę nad Siłami Zbrojnymi i przygotowywać się do starcia. Nie ma dla Kijowa sensu rozstrzygać go już na warunkach rosyjskich. Rosja z kolei będzie dążyć do tego, by stało się to jak najszybciej.

– Co powinna zrobić Polska? Wiadomo, że szef MSZ przerwał swoją podróż do Iranu i stwierdził, że mamy do czynienia z interwencją Rosji na Krymie…

– Polska powinna się starać już nie grozić Rosji, ale działać. Trzeba skopiować politykę Rosji. Moskwa nie groziła Ukrainie sankcjami celnymi, jeśli ta podpisze umowę dot. Stowarzyszenia z UE. Moskwa zwyczajnie wprowadziła sankcje, a potem je zawiesiła. Trzeba działać tak samo. Nałożyć wszelkie możliwe sankcje na Rosję, a później ew. je znosić. Rosja groźbom już nie uwierzy. Polska oczywiście jednak nie ma mocy sprawczych, nie podejmie decyzji za inne kraje i gremia decyzyjne.

– Coś może sama zrobić w tej sytuacji?

– Przy obecnym rządzie to jest niemożliwe, ale czas najwyższy zająć się obronnością państwa polskiego, czyli odwiesić pobór do wojska. Po inwazji na Gruzję mamy drugi atak na państwo sąsiadujące z Rosją. To dzieje się przy bierności świata zachodniego. Dalsze liczenie na to, że ktoś nas będzie bronił, albo, że dobre stosunki z Moskwą zapewnią nam spokój, jest karygodną naiwnością. Trzeba przygotowywać państwo polskie na czarne scenariusze, ponieważ mamy wyraźną demonstrację, że Rosją rządzi KGB-owska banda sowiecka. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i być gotowym na najgorsze. Trzeba porozumiewać się z Bałtami. Minister Sikorski zamiast jechać do Iranu powinien pojechać do Turcji, Krajów Bałtyckich, Kanady, czyli do tych państw, które mogą się czuć zaniepokojone obecną akcją Rosji. Polska powinna montować koalicje do uderzeń politycznych czy gospodarczych. Inaczej Rosjanie będą rozstrzygali spory z każdym państwem po kolej i wszystkie wygrają. Musimy się bronić razem.

Rozmawiał: Stanisław Żaryn
Źródło: Stefczyk.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. Murphy 04.03.2014 13:03

    @Fenix: Albo bronić czego? Obcego kapitału w postaci banków, supermarketów i innych interesów zachodu który wysysa każdy możliwy pieniądz z gospodarki?
    A może bronić tych gości z Wiejskiej?

  2. W.W. 04.03.2014 13:12

    Teraz wiesz, dlaczego nie dają nam broni.
    Nie sa pewni, do kogo strzelalibyśmy najpierw. 😛

  3. cetes 04.03.2014 13:57

    Chyba jednak doskonale wiedzą, do kogo byśmy strzelali i dlatego nie dają nam broni.

    Ale zwróćcie uwagę: “Po inwazji na Gruzję”.
    Kłamstwo! To Gruzja napadła na Górny Karabach i znajdujące się tam na mocy postanowienia OBWE wojska rosyjskie.

  4. mgmg 04.03.2014 14:56

    Dlaczego mam wrażenie, że ci wszyscy mocni w gębie komentatorzy okazali by się tchórzami w czasie W.

  5. bloczyna 04.03.2014 15:24

    Myślę że mało kto byłby odważny w czasie wojny. No może tylko regularne wojsko by się nie bało.

  6. Aaron Schwartzkopf 04.03.2014 17:30

    Sam tytuł mnie już rozwalił. Kiedy zdalnie sterowana czarna kukiełka (czy też jego poprzednik – przymuł i podleczony alkoholik Bush jr) niszczy całe państwa i morduje narody – to jest niesienie demokracji, a jak Putin się stawia – to jest agresja:)
    “Polska powinna się starać już nie grozić Rosji, ale działać.” – bzdura na resorach. W Rosji Polska jest postrzegana i traktowana jak cherlawy rozszczekany kundelek na krótkiej smyczy u amerykanów i tzw. zachodu. Hałasuje i psuje krew, ale nawet ugryźć nie może, bo nie ma czym. Może tylko pobłaznować.

    cetes (post #4)
    chodziło o Osetię Południową i Abchazję, Górny Karabach to zupełnie inna bajka:) Ale poza tym masz rację.

  7. goldencja 04.03.2014 18:02

    Bo widzisz, władza Polski to agenci UE i USA (Polacy tylko z obywatelstwa). Naród nie chce potyczek z Rosją ale naród nie ma nic do gadania. Poza tym w mediach (z wyjątkiem niektórych) nie ma szans znaleźć innego stanowiska niż te propagowane przez UE/USA nigdzie poza komentarzami, które i tak szybko znikają. Po takim kilkumiesięcznym praniu mózgu nawet część narodu zmienia zdanie, bo nie ma dostępu do innych informacji lub nie chce mu się znaleźć.

  8. hashi 04.03.2014 20:49

    Ogólnie Putin twierdzi, że stabilizuje region Krymski chroni tamtejsza władzę i obywateli przed pacyfikacją terenu przez obcych najemników szkolonych między innymi w Polsce, na prośbę tamtejszych władz. Terenu niema zamiaru przejmować a wojska niema zamiaru używać, ludność sama określi do kogo chce należeć. No i poco tyle szumu hehe. Cieszy mnie że jest dostępne całe nagranie Putina w naszych reżimowych mediach, każdy więc zna głosy obydwu stron i wyciągnie wnioski. A z tym szkoleniem to wcale bym się nie zdziwił podobnie jak więzieniom CIA nasz prezydent stanowczo zaprzeczał. A co do sankcji to USA mogą im nagwizdać, Chiny z Rosją zrobią z dolara papier toaletowy w jedną noc.

  9. Aaron Schwartzkopf 04.03.2014 21:10

    A tymczasem Ukraina dalej nie płaci za rosyjski gaz. Wielkość długu dochodzi do 2 mld. dol. Pytanie: Po ilu godzinach od “zakręcenia kurka” mieszkańcy Ukrainy sami rozszarpią Jaceniuków, Jaroszy i inną brunatną hołotę na strzępy?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.