Testament Kaddafiego

Opublikowano: 20.09.2019 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1580

W dniu wczorajszym laureat Pokojowej Nagrody Nobla Barack Obama na 70 sesji ONZ poświęconej pokojowi przypomniał Zjednoczonym Narodom zasługi swojego kraju w obaleniu „tyrana Libii”, Muammara Kaddafiego. By jednak przekaz ten nie brzmiał zbyt jednostronnie, oddajmy też głos i drugiej stronie.

WYPOWIEDŹ MUAMMARA KADDAFIEGO

W imię dobroczynnego i miłosiernego Allacha.

Przez 40 lat lub dłużej, nie pamiętam już, robiłem wszystko, co mogłem, by zapewnić ludziom domy, szpitale, szkoły, kiedy zaś byli głodni — nakarmiłem ich. W Bengazi zamieniłem nawet pustynię w pola uprawne, stając przeciwko atakom tego kowboja Ronalda Reagana, który zabił moją adoptowaną córkę, w czasie kiedy próbował zabić mnie. Pomagałem później moim braciom i siostrom z Afryki, finansując Unię Afrykańską.

Zrobiłem wszystko, co mogłem, by pomóc ludziom zrozumieć ideę prawdziwej demokracji, w której komitety ludowe prowadziły nasz kraj. Stale jednak było to za mało, jak niektórzy mówili, nawet ludzie, którzy posiadali dziesięciopokojowe mieszkania, nowe ciuchy i meble, nigdy nie byli usatysfakcjonowani, i w swojej chciwości chcieli więcej. Oni to powiedzieli Amerykanom i innym, że potrzebują „demokracji” i „wolności”, nigdy nie zdając sobie sprawy z tego, że proszą o morderczy system w którym wielcy pożerają małych, byli jednak oczarowani tymi hasłami nie zdając sobie sprawy, że w Ameryce nie ma darmowych lekarstw, szpitali, mieszkań, edukacji czy żywności, a jedyne darmowe rzeczy to te, które uda się wyżebrać na ulicy lub miska zupy wystana w długiej kolejce.

Nie, nie liczyło się co zrobiłem, dla niektórych to zawsze było mało, dla innych jednak byłem synem Gamala Abdela Nassera, jedynego prawdziwego Araba i przywódcy muzułmańskiego, jakiego mieliśmy od Saladyna, który proklamował Kanał Sueski własnością swojego ludu, tak jak i ja, idąc jego śladami, proklamowałem Libię własnością mojego ludu, starając się uczynić mój lud wolnym od dominacji kolonialnej — od tych złodziejów, którzy chcieli nas grabić.

Obecnie jestem atakowany przez największą w historii machinę wojenną, mój mały afrykański syn, Obama, chce mnie zabić, by odebrać wolność mojemu krajowi, by zabrać nam nasze darmowe mieszkania, darmową służbę zdrowia, darmową edukację i darmową żywność, zastępując to amerykańskim sposobem grabieży, zwanym „kapitalizmem”. My wszyscy jednak w Trzecim Świecie wiemy, co on oznacza — korporacje kierujące krajem i światem, które odpowiadają za cierpienie ludu.

Nie ma zatem dla mnie alternatywy, muszę się temu przeciwstawić i jeśli takie będzie życzenie Allacha, zginę idąc jego ścieżką — ścieżką, która uczyniła nasz kraj bogatym i zagospodarowanym, zdrowym i obfitym w żywność na tyle, by nawet móc nieść pomoc naszym afrykańskim i arabskim braciom i siostrom.

Nie chcę umierać, lecz jeśli będzie to konieczne, by ocalić nasze ziemie, nasz lud, te tysiące, które są moimi dziećmi, niechaj tak będzie.

Niech ten testament będzie moim głosem do świata, mówiącym, że przeciwstawiłem się krucjatowym atakom NATO, przeciwstawiłem się okrucieństwu, przeciwstawiłem się zdradzie, przeciwstawiłem się Zachodowi i jego kolonialnym ambicjom, a także, że stanąłem po stronie moich afrykańskich braci, moich prawdziwych arabskich i muzułmańskich braci, jako promień nadziei.

Kiedy inni budowali pałace, ja mieszkałem w skromnym domu. Nigdy nie zapomniałem swojej młodości w Sirte, nie przepuściłem bezmyślnie naszych narodowych bogactw, i tak jak Saladyn, nasz wielki muzułmański przywódca, który odzyskał Jerozolimę dla islamu, niewiele brałem dla siebie…

Na Zachodzie niektórzy nazywają mnie „szalonym” i „dzikim”, kłamią choć znają prawdę, wiedzą, że nasze ziemie są niezależne i wolne od kolonialnego ucisku, to moja wizja, moja ścieżka, która jest i była jasna dla mojego ludu, za który będę walczył do ostatniego tchu. Niechaj potężny Allach pomoże nam pozostać wiernym i wolnym.

Muammar Kaddafi

FAKTY DOTYCZĄCE LIBII KADAFIEGO

– Nie było rachunków za prąd, który był darmowy dla wszystkich mieszkańców.

– Udzielanie pożyczek nie było biznesem, libijskie banki były własnością państwa i udzielały pożyczek nieoprocentowanych

– Jeśli Libijczyk po obronie dyplomu nie był w stanie znaleźć zatrudnienia, państwo wypłacało mu przeciętną pensję w zawodzie danej osoby, do czasu znalezienia zatrudnienia.

– Libijczycy, którzy chcieli zająć się uprawą roli, otrzymywali ziemię, dom, sprzęt, nasiona oraz żywy inwentarz na rozpoczęcie działalności

– Kaddafi zrealizował największy na świecie projekt irygacyjny, zwany Wielką Sztuczną Rzeką, składający się z sieci rurociągów oraz studni; dostarczający wodę pitną z podziemnych warstw wodonośnych na Saharze do miast na wybrzeżu kraju. Wielka Sztuczna Rzeka jest uważana za największą na świecie podziemną sieć rurociągów i największy projekt inżynieryjny, jaki kiedykolwiek został zrealizowany. Składa się na nią 1300 studni o głębokości od 80 do 400 metrów, które dostarczają dziennie łącznie ok. 3 milionów m3 wody pitnej do Trypolisu, Bengazi, Syrty i innych miast Libii. Mu’ammar al-Kaddafi określił projekt mianem ósmego cudu świata.

– Prawo do mieszkania w Libii uznawane było za prawo człowieka. W Zielonej Książeczce autorstwa Kaddafiego pisał on: „Mieszkanie jest podstawową potrzebą jednostki i rodziny, wobec tego nie może ono stanowić cudzej własności”.

– Wszyscy nowożeńcy otrzymywali od rządu 60 tys. dinarów (50 tys. dol.) na zakup swego pierwszego mieszkania i stworzenie rodziny.

– Matka, która urodziła dziecko otrzymywała 5 tys. dol.

– Rząd dofinansowywał 50% ceny zakupu samochodu.

– Cena benzyny: 0,14 dol./litr

– Edukacja i służba zdrowia były bezpłatne

-Jeśli dany zabieg nie mógł być zrealizowany w Libii, rząd finansował koszty zagraniczne, włącznie z podróżą i pobytem.

– 25% Libijczyków posiadało wykształcenie wyższe. Przed panowaniem Kaddafiego jedynie 25% potrafiło czytać i pisać (dziś 87%).

– Libia nie miała żadnych zagranicznych długów, posiadała natomiast rezerwy w wysokości 150 mld dol.

Tłumaczenie: Mariusz Agnosiewicz
Źródło oryginalne: NewsRescue.com
Źródło polskie: Racjonalista.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. Dorota Nawigatorka 20.09.2019 10:29

  Kadafi zrealizował w Libii coś, co niektórzy nazywają “dyktaturą oświeconą”. W znanej nam historii nie ma bardziej skutecznego i przyjaznego ogółowi społeczeństwa sposobu sprawowania władzy. To naprawdę niezwykłe, że są ludzie, którzy potrafią wznieść się ponad własną chciwość, ego i żądzę władzy- mając nieograniczoną władzę potrafią oprzeć się korupcji, potężnym wpływom i… strachowi, wynikającemu z zagrożenia życia, czego był świadomy i co w rezultacie okazało się realnym zagrożeniem. Świetny gość! Jak jednak pokazuje jego historia, jeśli nie ma świadomości w narodzie, każdy dar można zmarnować.

 2. maj cher 20.09.2019 13:52

  Zrobili w Libii to co u Nas, tylko nie mordowali i nie bombardowali – a mogli, tak jak w Jugosławii.

 3. polach 20.09.2019 13:55

  Sława! M.Kaddafiemu! za wkład w naukę ludzkości, jak można żyć w dobrobycie bez biedy gdy władza służy Narodowi a nie samej sobie czy korporacjom !
  Czytałem zielona książkę i uważam że jest dowodem na wielką mądrość tego szlachetnego człowieka. Wieczna Sława i Chwała!

 4. Remigiusz 20.09.2019 14:35

  W zupełności popieram p.Dorota Nawigatorka
  Dodam od siebie że program rozwalenia Kadafiego pojawił się w elytach ,,czaszki i piszczeli” gdy Kadaffi bąknął coś o stworzeniu alternatywy do petrodolcy.

 5. MasaKalambura 20.09.2019 16:57

  Zarządał zwrotu libijskiego złota, którym chciał obracać w handlu. Zdaje się od Francji i Włoch, i to oni go załatwili.

 6. Stanlley 20.09.2019 23:03

  Jestem szczerze zasmucony tym co te dzikusy zrobiły w Libii. Nigdy nie kupowałem bajki o złym dyktatorze i jak mogłem uświadamiałe mludzi…. ale zwykłe ludziki nic nie mogą. Taka to zamordystyczna demokracja zachodnia… wcale nie lepsza niż osławione ISIL

 7. Radek 21.09.2019 04:36

  Mało jest obecnie takich przywódców którzy chcą dobra ludzi. Cały świat powinien się uczyć od Kadafiego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.