Terroryści wyłudzają pomoc finansową w Niemczech

Opublikowano: 02.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1471

Niemiecki Bank Inwestycyjny został oszukany przez islamistów. Pieniądze przeznaczone na pomoc przedsiębiorcom dotkniętym kryzysem wywołanym przez pandemię prawdopodobnie miały zasilić konta terrorystów. Niemieckim służbom udało się odzyskać jedną czwartą zdefraudowanych funduszy.

Prokuratura Generalna w Berlinie prowadzi sto dochodzeń przeciwko 60 islamistom i meczetom w sprawie podejrzenia oszustwa w związku z wyłudzeniem państwowej pomocy przeznaczonej dla firm i osób dotkniętych skutkami pandemii. W sprawę włączył się Federalny Urząd Policji Kryminalnej.

Śledztwo w sprawie nadużyć finansowych, w których stroną poszkodowaną jest Investitionsbank Berlin, toczy się od maja 2020 roku i dotyczy osób pochodzących z kręgów islamistycznych. Wśród nich są członkowie stowarzyszenia Jama’atu, które zostało niedawno zdelegalizowane przez władze Berlina. Członkowie tego stowarzyszenia mieli powiązania z meczetem Fussilet, do którego uczęszczał zamachowiec, który przeprowadził atak na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie.

W ramach czynności śledczych przeszukano przedsiębiorstwa, stowarzyszenia i lokale prywatne. Funkcjonariuszom udało się zabezpieczyć majątek o wartości 250 tysięcy euro. Prokuratura Generalna nie prowadzi odrębnych statystyk dotyczących wysokości wyłudzonych odszkodowań, lecz jako prawdopodobną sumę podaje milion euro.

Prokurator potwierdził, że prowadzone jest także dochodzenie w sprawie podejrzenia finansowania terroryzmu. W trzech przypadkach istnieją dowody wskazujące na to, że wsparcie zostało wykorzystane do finansowania terrorystów na Bliskim Wschodzie.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Steve Alter, powiedział: „Istnieją przesłanki mówiące, że wypłatami z nadzwyczajnego funduszu zasilone zostały osoby z kręgów ekstremistycznych”. Dodał jednocześnie, że na tym etapie postępowania trudno ocenić, czy wyłudzenia miały charakter zorganizowany, czy też stanowią niepowiązane ze sobą przypadki. Skala procederu nie jest dokładnie znana. Prokuratura nie informuje także o przebiegu śledztw.

W ubiegłym roku kilkakrotnie miały miejsce duże naloty na islamistów w Berlinie. Wiele z nich przeprowadzono w związku z oszustwami związanymi z pomocą nadzwyczajną. Wiosną 2020 roku przeprowadzono rewizje w nieruchomościach zamieszkałych i użytkowanych przez berlińskich salafitów. Wśród oskarżonych znalazł się m.in. 46-letni muzułmanin, który działał w zdelegalizowanym meczecie Fussilet. Miał on oszukać Investitionsbank Berlin na kwotę 18 tysięcy euro. Operację wymierzoną przeciwko islamistycznym oszustwom przeprowadziła berlińska policja również w lipcu 2020 roku.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.