Tak skarbówka niszczy przedsiębiorców

Opublikowano: 22.11.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4605

Tak skarbówka wykańcza polskich przedsiębiorców. Wyborcza.pl opisuje przypadek firmy Ardsel Meble, która wpadła w poważne tarapaty przez brak papierowej kopii dokumentu.

Firma Ardsel Meble cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród klientów. Na początku zatrudniała 20 pracowników – dziś jest ich już tylko 10, a przedsiębiorstwu grozi bankructwo. Wszystko przez działania Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku.

Jak donosi Wyborcza.pl, skarbówka ściga firmę za „zaległy podatek” za rok 2020. Jednak urząd nie miał żadnych zastrzeżeń co do rozliczeń przedsiębiorstwa ani w roku 2020, ani w 2021 czy nawet w 2022. Sprawa dotyczy pierwszych trzech kwartałów 2020 roku. Wówczas firma rozliczała VAT za import mebli. Do urzędu skarbowego odprowadziła podatek w wysokości przeszło pół miliona złotych. Teraz podlaski urząd chce, by firma zapłaciła ten podatek jeszcze raz.

Mimo że właściciele firmy złożyli odpowiednią deklarację do urzędu skarbowego, a także zapłacili należny podatek, to jednak nie dostarczyli do urzędu celno-skarbowego… papierowej kopii deklaracji. To stało się przyczyną obecnych problemów. „Przepisy, na które powołuje się Podlaski Urząd Celno-Skarbowy w Białymstoku o obowiązku dostarczenia deklaracji potwierdzającej rozliczenie podatku VAT, nie określają jednoznacznie sposobu dostarczenia deklaracji” – wskazała Elżbieta Remiesz, właścicielka agencji celnej inTRem, która obsługuje firmę Ardsel Meble.

„Należy przy tym zaznaczyć, iż na podstawie przepisów ustawy o KAS każdy naczelnik urzędu celno-skarbowego ma dostęp do wszystkich deklaracji podatkowych podatników w Polsce na podstawie art. 45 ust. 1 ustawy o KAS. Podkreślenia wymaga fakt, iż ustawa o VAT została finalnie zmieniona i od 1 października 2020 r. wykreślono ów obowiązek. Mimo to urząd uznał, że firma nie dopełniła obowiązków i każe jej po raz drugi płacić ten sam podatek” – zaznaczyła.

Współwłaściciel firmy Tomasz Radloff podkreśla, że skarbówka chce ścigać jego firmę za brak „jednego kwitka, który nie ma żadnego znaczenia”. Mężczyzna jest tym faktem oburzony i zaznacza, że „został przez państwo polskie potraktowany jak złodziej”. Jak dodał, „cala machina państwa się na niego rzuciła i potraktowała jak śmiecia”. „Pogardy i stłamszenia, jakie odczułem od kontrolerów, nie życzę najgorszemu wrogowi” – podsumował. Zdaniem Radloffa jest to przykład na to, jak „w Polsce wspiera się przedsiębiorców”. „Jak uczciwego człowieka, który nigdy nie zalegał w podatkach i składkach ani złotówki, można doprowadzić do nędzy” – dodał.

Sam urząd skarbowy nie odnosi się do sprawy, zasłaniając się tajemnicą skarbową. „Ze względu na obowiązujące nas przepisy o tajemnicy skarbowej nie możemy przekazywać informacji dot. postępowań podatkowych prowadzonych wobec konkretnych podatników” – czytamy w cytowanej przez portal Wyborcza.pl odpowiedzi oficera prasowego podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej Macieja Czarneckiego.

Autorstwo: MM
Na podstawie: Wyborcza.pl
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. LichoNiespi 22.11.2023 14:21

  No cuz, prawde mowiac to skarbowka nie jest az taka winna…trzeba miec, gromadzic pisemne rachunki zaplaconych podatkow. Jak to przedsiebiorstwo nie mialo dokumentu azeby idowodnic zaplate to teraz zaplacom po raz drugi…i co to za business ze nie gromadzi dukumentow interesu.

 2. replikant3d 22.11.2023 19:35

  LichoNiespi, ,,papierek,, to tylko pretekst. Właściciel musiał wkurzyć któregoś lokalnego ,,kacyka,, Takich przykładów jest multum. Skarbówka to ,,pies łańcuchowy,, polityków do łupienia obywateli. Dlatego są bezkarni. To żadna tajemnica.Gdzie ty żyjesz?

 3. Denisrozrabiaka 26.11.2023 01:22

  To bardzo mądre podejście- rozwalić takich firm 1000 na rok , z czego o 20 się dowiemy. “Po troszeczku” będzie lepiej niż “na raz”.

  @lichoNiespi – a myślisz, że o papierek chodzi, bo tak napisali? – jak nie papierek to by się okazało, że muszą mieć 3 toalety zamiast dwóch i zamykamy firmę, mrozimy konto, po miesiącu nie zapłaciłeś zusu(bo ci konto zamknęli)? – zamykamy firmę i ciebie!
  Jest taki film polski “układ zamknięty ” jak się przejmuje firme

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.