Tadżykistan i Kirgizja obawiają się powtórki z Egiptu

Opublikowano: 21.02.2011 | Kategorie: Polityka

Liczba wyświetleń: 876

Wydarzenia w Egipcie mogą mieć swe reperkusje również w poradzieckich republikach w Azji Środkowej. Tam również w ostatnich miesiącach miały miejsce znaczące podwyżki cen żywności. Np. w Tadżykistanie w ciągu ostatniego pół roku cena mąki wzrosła o 80%, a cukru o 25%. Spowodowane to było przede wszystkim wzrostem cen na rynkach światowych, co ma swój wpływ przede wszystkim na kraje uzależnione od importu żywności. W Tadżykistanie zaledwie 48% zapotrzebowania na mąkę pokrywane jest przez krajową produkcję. Na wzrost cen, w tym artykułów żywnościowych, istotny wpływ miało również podwyższenie przez Rosję z dniem 1 lutego o 30 proc. cła eksportowego na produkty naftowe. Jak wiadomo zwyżka cen ropy powoduje podniesienie kosztów transportu, a co za tym idzie także i cen detalicznych. Dla większości Tadżyków wiele towarów stało się niedostępne, ocenia komentatorka rosyjskiego dziennika “Niezawisimaja Gazeta”, Wiktoria Panfiłowa.

Wzrost cen żywności szczególnie uderza w biedną większość mieszkańców tych państw. Np. w liczącej nieco ponad 5 milionów mieszkańców Kirgizji około 1,5 miliona ludzi żyje w nędzy. W Tadżykistanie ponad 70% ludności żyje poniżej minimum socjalnego. Minimalna płaca wynosi tam równowartość 20 dolarów, podczas gdy koszyk podstawowych artykułów konsumpcyjnych wyceniany jest na 45 USD.

I właśnie w tych dwóch krajach władze postanowiły podjąć działania mające na celu zapobieżenie społecznym niepokojom na tle socjalnym. Aby zahamować wzrost cen władze Tadżykistanu podjęły decyzję o wypuszczeniu na rynek strategicznych zapasów mąki, gryki i cukru. Jak informuje tadżycka agencja informacyjna Azja-Plus, w ostatnich dniach z rezerw państwowych sprzedano 384 tony mąki. Ponadto mer stolicy kraju – Duszanbe, Machmadsaid Ubajdułłojew polecił udzielenie z miejskiego budżetu dla firmy odpowiedzialnej za stołeczny handel i rynek rocznego nieoprocentowanego kredytu na zakup artykułów pierwszej potrzeby. Równocześnie postanowiono opracować projekt jednorazowej pomocy finansowej dla internatów, domów dziecka i domów starców oraz wprowadzić surową kontrolę dostawę produktów żywnościowych do tych obiektów.

W Kirgizji problemem zahamowania wzrostu cen zajął się I wicepremier Omurbek Babanow. Na zwołanej w tym celu 14 lutego naradzie skrytykował poszczególne resorty za niedostateczne wypełnienie poleceń w tym zakresie. Na poprzedniej naradzie wydałem szereg poleceń ministerstwom i resortom, lecz z niewiadomych powodów polecenia te do tej pory nie zostały wykonane bądź też wykonane w stopniu niezadowalającym, stwierdził Babanow. W związku z tym poszczególnym resortom zostały wydane nowe dyrektywy. Kompleks rolniczo-przemysłowy otrzymał zadanie opracowania w ciągu trzech dni programu interwencji na krajowym rynku mąki. Ministerstwu Regulacji Gospodarczych zlecono opracowanie projektu zniesienia ceł przywozowych na artykuły rolne oraz ograniczeń w ich przywozie. Ministerstwo Rolnictwa ma w przeciągu trzech dni opracować plan struktury powierzchni uprawnych na rok 2011 oraz zabezpieczyć dostawę nasion trzciny cukrowej dla rolników indywidualnych i gospodarstw rolnych. Ponadto wicepremier Babanow polecił władzom administracyjnym poszczególnych regionów i miast organizowanie cotygodniowych jarmarków, gdzie mieszkańcy mogliby zaopatrywać się w produkty żywnościowe po niskich cenach bezpośrednio u lokalnych producentów z pominięciem pośredników.

Z nieco odmienną sytuacją mamy do czynienia w sąsiednich krajach. W Turkmenii ceny wzrosły wprawdzie o 20-25 proc., lecz jednocześnie o 25 proc. zwiększyły się płace. W Uzbekistanie jeszcze w grudniu ubiegłego roku podwyższono płace i zasiłki socjalne, a w tym roku podrożała jedynie benzyna. Wzrost cen w Kazachstanie wyniósł przeciętnie 12,8 proc. Jednakże Kazachstan dysponuje pochodzącymi ze sprzedaży nośników energii rezerwami dewizowymi, które mogą zostać użyte w sytuacji kryzysowej.

Autor: Bolesław K. Jaszczuk
Źródło: Lewica


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Bad Blood 22.02.2011 18:44

    Coś mi mówi że główne skrzypce gra Arabia Saudyjska

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.