Skażony Kazachstan

Opublikowano: 10.02.2024 | Kategorie: Filmy dokumentalne

Liczba wyświetleń: 1702

O siódmej rano 29 sierpnia 1949 roku Związek Radziecki zdetonował swoją pierwszą bombę atomową na poligonie w Kazachstanie. Gigantyczna eksplozja wznieciła wiatr, który miał powiać w stronę odludnych terenów. Stało się inaczej — na działanie promieniowania wystawionych zostało półtora miliona ludzi. Rozległy i odludny Kazachstan wydał się radzieckim naukowcom idealnym miejscem dla nuklearnych testów. Na poligon wybrano region wielkości Belgii, postawiono budynki przemysłowe, zbudowano most i stację metra. Na miejsce przywieziono też półtora tysiąca zwierząt, ale królikami doświadczalnymi okazali się również ludzie. Podmuch eksplozji zaniósł radioaktywną chmurę do okolicznych wsi, a nawet nad wiele miast w głębi Rosji. Nuklearne eksperymenty zbierają w Kazachstanie swoje żniwo po dziś dzień. W miejscu, gdzie skażona jest ziemia, woda i powietrze, wciąż przybywa ofiar sowieckiego snu o potędze.

Źródło: CDA.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.