Szwedzki sąd podjął decyzję ws. aresztowania Assange’a

Opublikowano: 04.06.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 79

Sąd w Szwecji postanowił przeprowadzić przesłuchania w sprawie zaocznego aresztu dla założyciela portalu „WikiLeaks” Juliana Assange’a za zamkniętymi drzwiami – przekazuje korespondent Sputnika.

W poniedziałek sąd w Uppsali miał podjąć decyzję, czy przychylić się do wniosku prokuratury ws. zaocznego aresztu założyciela portalu „WikiLeaks”. W przypadku jeśli postanowi on zatrzymać Assange’a, prokurator zamierza ubiegać się o jego ekstradycję do Szwecji z Wielkiej Brytanii.

Sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury i podjął decyzję, że Julian Assange nie zostanie aresztowany.

„Jednym z uzasadnień wniosku prokuratury o areszt była konieczność kontynuowania śledztwa, jednak poprzedni nakaz aresztowania został wydany, gdy Assange znajdował się w ambasadzie Ekwadoru, podczas gdy obecnie odbywa on karę pozbawienia wolności w Wielkiej Brytanii” – oświadczyła sędzia prowadząca proces.

Assange, który w 2010 roku został oskarżony w Szwecji o molestowanie seksualne i gwałt, od czerwca 2012 roku ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w obawie przed ekstradycją do tego kraju. Rankiem 11 kwietnia 2019 roku został zatrzymany na podstawie nakazu aresztowania, wydanego przez Szwecję i USA. Sąd w Londynie uznał go winnym naruszenia warunków zwolnienia za kaucją i skazał na 11 miesięcy pozbawienia wolności.

Wkrótce po tym prokuratura Szwecji ogłosiła wznowienie dochodzenia przeciwko niemu.

Chociaż początkowo przesłuchania miały być dostępne dla dziennikarzy, adwokat Assange’a złożył wniosek o przeprowadzenie ich za zamkniętymi drzwiami – jak podkreślił, jest to w interesach „nie tylko Juliana Assange’a, ale także kobiety powódki”.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o