Szóste mieszkanie z podatkiem, pierwsze bez

Opublikowano: 27.07.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2424

Nowelizacja ustawy znosi podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. Wprowadza natomiast 6 proc. stawkę PCC od zakupu szóstego i kolejnego mieszkania.

Jak pisze Portal Samorządowy, najważniejsza zmiana polega na zniesieniu PCC w przypadku zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. To oszczędność nawet kilkunastu tysięcy złotych, które można przeznaczyć np. na remont łazienki czy meble do kuchni. Jednocześnie wprowadzono 6 proc. stawkę PCC od zakupu szóstego i kolejnego mieszkania. „Chcemy w ten sposób ograniczyć hurtowy wykup mieszkań, który winduje ceny nieruchomości z całym kraju” – wyjaśnił minister Waldemar Buda.

Rozwiązania dotyczące zmian w podatku PCC, możliwość kupna gruntów przez przedsiębiorców mających je dotychczas w użytkowaniu wieczystym oraz wsparcie Społecznych Agencji Najmu (SAN) znalazły się w podpisanej przez prezydenta noweli ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw.

Większość przepisów podpisanej ustawy wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. emigrant001 27.07.2023 16:11

    Cytat – „Chcemy w ten sposób ograniczyć hurtowy wykup mieszkań, który winduje ceny nieruchomości z całym kraju”
    czyli pięć mieszkań to jeszcze biedak:) i taki jest OK:)
    hipokryzja w kraju hipokrytów

  2. replikant3d 27.07.2023 16:25

    emigrant001, Fundusze inwestycyjne to korporacje. A tych władza nie tyka. Te przepisy to furtka do dalszego wykupu mieszkań. Wystarczy że fundusz ,,podstawi,, kilkanaście ,,słupów,, i każdy kupi pięć mieszkań. I gra gitara…. dlaczego nie ma opłat od drugiego w zwyż? Ano właśnie dlatego że ta zmiana jest pod ,,fundusze,, A ludziska ,,głupie,, to to łykną.Tak jak zniesienie użytkowania wieczystego. Gdy to było, chamowało ,,zapędy,, korpo. Teraz już nie ma żadnych przeszkód….

  3. kufel10 28.07.2023 03:23

    emigrant001 – jeśli ktoś w miarę dobrze zarabia i jest pracowity, np jest inżynierem, ma pracujacą żonę, nie traci $ na rozwody, wczasy 5x do roku, nowe samochody, telefony w lizing etc, to tak koło 50-tki te 5 kawalerek spokojnie może mieć lub ich ekwiwalent, nie mówię o takich wywindowanych po 15 z metra. To naturalna kolej rzeczy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.