ZUS zabrał w 2022 roku przeciętnemu pracownikowi 23 800 zł

Opublikowano: 28.06.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2239

W ubiegłym roku Polacy odprowadzili w różnych podatkach i składkach społecznych aż o 53 miliardy złotych więcej. Przeciętnie każdy pracujący obywatel na państwowe fundusze w ciągu roku wydał niemal 24 tysiące złotych.

Jak wyliczyła „Rzeczpospolita”, w 2022 roku Polacy odprowadzili w sumie na fundusze aż 410 miliardów złotych – o 53 mld zł więcej niż rok wcześniej. Statystycznie na ZUS każdy pracujący Polak zapłacił w ubiegłym roku 18,9 tys. zł. Do tego doszedł „bonus” od władzy PiS w postaci składki zdrowotnej, za co każdy zapłacił średnio 4,9 tys. zł. W sumie więc na państwowe fundusze zapłaciliśmy 23,8 tys. zł w ciągu roku.

W teorii lwią część z tego odkładamy na emeryturę, ale rzeczywistość jest taka, że państwo fundusze te wykorzystuje także na potrzeby bieżącej polityki. Mowa tutaj o wypłatach 13. i 14. emerytury, dopłaty do PPK czy do budowy żłobków.

Skokowo wzrost najbardziej finansowo odczuli przedsiębiorcy, którzy zapłacili ponad 16 mld zł więcej. Mimo to PiS chwali się wszem i wobec, że podatki obniża. Faktem jest, że podatek dochodowy został obniżony, a kwota wolna podniesiona. Z tego tytułu w kieszeniach Polaków pozostało o 5 mld zł więcej niż rok wcześniej.

Widzimy więc jak na dłoni, że w rzeczywistości podatki i opłaty są podwyższane. Na ZUS czy NFZ zapłaciliśmy w sumie o 53 mld zł więcej, a na „osłodę” władza zostawiła nam 5 mld zł z PIT-u. Taki to „interes”. „Te kwoty postawione obok siebie pokazują, jak rośnie znaczenie pozapłacowych obciążeń dla dochodu państwa i zjawisko, które możemy określić jako ukryty fiskalizm” – uważa prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego zajmujący się prawem pracy, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

W przyszłym roku pieniądze odprowadzane państwu będą jeszcze większe. Władza znów zafunduje niemal 20-procentową podwyżkę pensji minimalnej, co odbije się m.in. w wyższych składkach na ZUS.

Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. replikant3d 28.06.2023 20:07

    Ludzie! My mamy emerytalny system ,,Argentyński,, na kontach zus NIC się nie odkłada. Emerytury są wypłacane z bieżących składek obecnie pracujących. To system ,,pokoleniowy,, a nie kapitałowy. ZUS to bankrut i wkrótce to wyjdzie. A spróbujcie jednemu ,czy drugiemu emerytowi to wyjaśnić , albo innym ludziom….powodzenia…Większość jest święcie przekonana że na ZUS coś mają odłożone….ręce opadają…Oto potęga wieloletrniego,,prania mózgu,,….

  2. kufel10 29.06.2023 00:35

    @replikant3d – nie tłumacz im, oni myślą że kupując w bjerdonce wspierają rodzimą produkcję, i że takie sklepy płacą w Polsce podatki, oni nazywają fastfudy “restauracją” i nie czytają umów kredytowych “bo nie mają czasu” a później my płacimy za ich głupotę. Ty, ja i parę osób tutaj orientuje się w sytuacji, ale na nich szkoda czasu, nie warto tłumaczyć 😉

  3. Fenix 29.06.2023 11:16

    Kto to pisze te gnioty prawne i podłe umowy i wciska obywatelom na siłę, czy to czasem nie wasza wybrana władza bankrutów i lizadupów chodzący na smyczy banksterów właścicieli pieniędzy ,lichwiarzy odsetkowych, mącący zwykłym ludziom w głowach? Składkami podatkami, odsetkami lichwiarskimi. Haniebne to prawo przerzucania długu pokoleniowego,pasozydow! Zmienić prawo ,ludzie właścicielami pieniędzy, nie długow bangsterskich.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.