Stworzono syntetyczne embriony ludzkie

Opublikowano: 16.06.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2036

Naukowcy ogłosili osiągnięcie przełomu w dziedzinie biomedycyny, tworząc syntetyczne embriony ludzkie z komórek macierzystych. To historyczne odkrycie, które nie wymagało wykorzystania komórek jajowych ani plemników, może zrewolucjonizować badania nad rozwojem człowieka, ale rodzi też poważne pytania dotyczące etyki i regulacji.

Syntetyczne struktury, które naśladują wczesne etapy rozwoju ludzkiego, oferują unikalne możliwości dla badań nad zaburzeniami, takimi jak nawracające poronienia i choroby genetyczne. Mimo to, tempo postępu naukowego wymusza nowe rozważania na temat konsekwencji prawnych i etycznych, ponieważ zasady obecnie regulujące te dziedziny nie nadążają za postępem nauki.

Doroczne spotkanie International Society for Stem Cell Research w 2023 roku stało się platformą, na której prof. Magdalena Zernicka-Goetz, biolog rozwojowy z University of Cambridge i Caltech, ogłosiła przełomowe odkrycie. Syntetyczne struktury, które nie posiadają jeszcze mózgu ani serca, zawierają jednak komórki potrzebne do utworzenia łożyska, woreczka żółtkowego i zarodka. Zernicka-Goetz poinformowała uczestników konferencji, że struktury te zostały wyhodowane do odpowiednika 14 dni naturalnej ciąży w embrionie ludzkim.

To odkrycie otwiera nowe możliwości dla badań nad biologią rozwoju. Obecne przepisy pozwalają na hodowlę embrionów ludzkich w laboratorium przez maksymalnie 14 dni, co utrudnia badania na późniejszych etapach rozwoju. Technologia syntetycznych embrionów może pomóc wypełnić tę lukę.

Dr Rodrigo Suarez z University of Queensland opisał odkrycie jako “wyjątkowy przełom w technologiach komórkowych i reprodukcyjnych”. Suarez wskazał, że potencjalne korzyści są ogromne, począwszy od lepszego zrozumienia, jak wczesne tkanki samoorganizują się na etapach, których nie można badać przy użyciu obecnych metod, po zrozumienie genetycznych i komórkowych potrzeb związanych z wczesnym rozwojem człowieka.

Mimo ogromnego potencjału, odkrycie to rodzi też poważne pytania dotyczące praw i etyki. Istnieje wiele pytań do rozwiązania, w tym to, jak bardzo podobne do naturalnych są te syntetyczne struktury i jakie zasady powinny obowiązywać przy ich wykorzystaniu w badaniach.

Ostatnie doniesienia z dziedziny nauki sugerują, że będziemy musieli stawić czoła nowym wyzwaniom związanym z etyką i regulacjami. Pomimo tego, tworzenie syntetycznych embrionów jest niewątpliwie ważnym krokiem na drodze do głębszego zrozumienia rozwoju embrionalnego i potencjalnie monumentalnym przesunięciem w dziedzinie nauki o życiu.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.