Stworzono najczarniejszy materiał na świecie

Opublikowano: 20.09.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 10

Naukowcy wykorzystali nanorurki do stworzenia materiału dziesięciokrotnie ciemniejszego niż wszystko, co ludzkość znała do tej pory.

„Poprzedni rekord należał do materiału o nazwie vantablack. Składa się on z pionowo ułożonych nanorurek węglowych i może pochłaniać do 99,965 procent światła. Okazało się, że ten niewiarygodny wynik można poprawić, stosując te same nanorurki” – podaje portal „Naked Science”.

W rzeczywistości twórcy nowego materiału, który pobił poprzedni rekord pod względem pochłaniania światła, nie zamierzali go tworzyć. Chcieli jedynie poprawić właściwości termiczne i elektryczne aluminium, hodując na nim nanorurki węglowe. Naukowcy znaleźli sposób na usunięcie warstwy tlenku z powierzchni aluminium, co zapobiega przepływowi prądu elektrycznego. Dokonano tego przy użyciu soli zawierającej jony chloru.

W drugim etapie badań naukowcom udało się wyhodować nanorurki na oczyszczonej powierzchni aluminium, osadzając na niej opary węgla.

Ostatecznie pozyskano czarny materiał, który zgodnie z oczekiwaniami miał lepsze właściwości termiczne i elektryczne. Okazało się jednak, czego żaden z autorów pracy nie przewidział, że materiał jest „bardzo czarny”.

Naukowcy zmierzyli współczynnik pochłaniania światła. Okazało się, że nowy materiał jest w stanie zaabsorbować do 99,995 procent padających na niego promieni. Co więcej, wartość ta nie zmienia się wraz ze zmianą kąta padania.

Naukowcy nie są pewni co do mechanizmu rekordowej nieprzezroczystości materiału. Podejrzewają jednak, że może to mieć związek z połączeniem wytrawionego aluminium, które ma już czarny kolor, z nanorurkami węglowymi. Naukowcy uważają, że układy nanorurek węglowych mogą wychwytywać i przekształcać większość przychodzącego światła w ciepło, odbijając bardzo niewielką jego ilość w postaci światła.

Efekt można wytłumaczyć tym, że fotony, dostające się do przestrzeni między nanorurkami, są tam uwięzione i tracą energię w wyniku zderzenia z nanoobiektami. Prędzej czy później fotony tracą całą energię i po dostaniu się do elektronu węgla całkowicie znikają.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Remigiusz
Użytkownik
Remigiusz

Gdy będą w stanie zbadać ,,dusze” polityków to rekord ponownie zostanie poprawiony…

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ