Samonaprawiający się metal przestanie być fantastyką

Opublikowano: 28.07.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2068

Pęknięcia metalu, które samodzielnie się naprawiają, mogą wydawać się wyłącznie domeną fantastycznej science fiction. Jednak nowe badania prowadzone przez Brada Boyce’a z Sandia National Laboratories i jego zespół z Texas A&M University pokazują, że ten futurystyczny wizjer może być już o krok od stania się rzeczywistością.

Pęknięcia spowodowane zmęczeniem są powszechną przyczyną awarii w szeregu mechanizmów, od mikroskopijnych połączeń w urządzeniach elektronicznych do olbrzymich mostów i budynków. Konsekwencje tych awarii są nie tylko niebezpieczne, ale również niezwykle kosztowne. Szacuje się, że same tylko Stany Zjednoczone tracą rocznie setki miliardów dolarów na naprawy spowodowane pęknięciami metalu.

Pomimo trudności, jakie niesie ze sobą naprawa metalu, naukowcy odkryli, że na nanoskalę te procesy mogą odbywać się samodzielnie. „Zauważyliśmy, że pod wpływem naprężeń pęknięcie nagle zmieniło kierunek, a jeden jego koniec zrósł się sam z sobą, jakby cofając się” – mówi Boyce. Po takim „leczeniu” pęknięcie zaczyna rosnąć w nowym kierunku, pozostawiając poprzednio uszkodzoną powierzchnię nienaruszoną.

To odkrycie jest przełomowe. Do tej pory uważano, że samonaprawiające się materiały to przede wszystkim tworzywa sztuczne, a metal, ze względu na swoją strukturę i właściwości, nie ma takich możliwości. Wszystko zmieniło się w 2013 roku, gdy profesor Michael Demkowicz z Texas A&M University zaproponował teorię, że metale mogą samoregenerować się pod pewnymi warunkami. Badanie Boyce’a i jego zespołu potwierdziło tę hipotezę.

To odkrycie może mieć ogromne konsekwencje dla przyszłości inżynierii i technologii. Samonaprawiający się metal mógłby zostać wykorzystany do tworzenia silniejszych, bezpieczniejszych i bardziej trwałych konstrukcji, które mogłyby samodzielnie naprawiać uszkodzenia spowodowane zużyciem. Potencjalnie zmniejszyłoby to koszty związane z konserwacją i wymianą części, a także zwiększyło bezpieczeństwo i niezawodność maszyn i konstrukcji.

„Dopiero zaczynamy rozumieć potencjał samonaprawiającego się metalu” – mówi Boyes. „To odkrycie może doprowadzić do powstania nowych technologii i innowacji, które zmienią nasze życie”. Tak więc, jak pokazują najnowsze badania, przyszłość inżynierii może być nie tylko silna i wytrzymała, ale także zdolna do samoregeneracji, co czyni ją jeszcze bardziej ekscytującą.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Szurnięty Mędrzec 28.07.2023 20:11

  To jeszcze nic, antygrawy ze Star Treck dostępne w najbliższej przyszłości:

  “First Room-Temperature Ambient-Pressure Superconductor Achieved, Claim Scientists”

  https://www.iflscience.com/first-room-temperature-ambient-pressure-superconductor-achieved-claim-scientists-70001

  Ps: prośba do admina o przedstawienie tematu

 2. Drnisrozrabiaka 28.07.2023 23:41

  Ten pan na pewno dojdzie jak wykonać taki metal i z czego o ile dostanie pare miliardów na dalsze badania.

  Jeszcze znajdźcie urządzenia do teleportacji mózgów, oraz zmienianie ołowiu w złoto na stałe za pomocą zaklęć

 3. agama 29.07.2023 00:00

  Kosmici znają lepsze sposoby podróżowania niż technologia antygrawitacyjna, która jest tylko składową takich napędów

  https://theyflyblog.com/2023/06/cr-849-corona-outbreak-superconductive-matter-overpopulation-flying-objects-and-americas-hegemony/

 4. Szurnięty Mędrzec 29.07.2023 23:07

  @agama ok fajnie, ale rzeczywistość jest jaka jest i trzeba sobie radzić bez nich

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.