Stanisław Tymiński kandyduje na senatora

Opublikowano: 23.08.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1871

Jedna z najciekawszych osobowości okresu wczesnej transformacji ustrojowej, Stanisław Tymiński, wraca do polskiej polityki. Polityk, który przed trzema dekadami rzucił wyzwanie postsolidarnościowym „elitom”, będzie się ubiegał o mandat Senatora RP w okręgu 71 (Bytom i Zabrze). Tymiński kandyduje z listy KW Związku Słowiańskiego. Jak ustaliła Myśl Polska sztab kończy właśnie zbiórkę podpisów i przystąpi do rejestracji kandydata w pierwszym możliwym terminie.

Stanisław Tymiński urodził się 27 stycznia 1948 w Pruszkowie. Z wykształcenia jest technikiem elektronikiem. Ukończył Technikum Elektroniczno-Mechaniczne im. Marcina Kasprzaka w Warszawie, przy dawnych Zakładach Radiowych im. M. Kasprzaka. Później rozpoczął pracę w Zakładach Wytwórczych Elektronowych Przyrządów Pomiarowych „ELPO” w Warszawie.

W 1969 wyemigrował do Szwecji. W tym samym roku wyemigrował do Kanady, gdzie w 1975 założył firmę komputerową Transduction.

Stanisław Tymiński zgłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich w Polsce w 1990. Początkowo lekceważony przez polityków i media, po intensywnej i nowoczesnej kampanii wyborczej uzyskał w pierwszej turze drugi wynik, zdobywając 3 797 605 głosów wyborców (23,1%). Wyprzedził tym samym faworyzowanych Tadeusza Mazowieckiego i Włodzimierza Cimoszewicza i wszedł wraz z Lechem Wałęsą do drugiej tury wyborów.

Tymiński jawił się Polakom jako człowiek spoza układu, jedyna alternatywa dla skłóconych polityków krajowych. Wyróżniał się także programowo. Kontestował kierunek transformacji gospodarczej, podważając ówczesne „reformy gospodarcze”.

W trakcie kampanii wyborczej Tymiński padł ofiarą zorganizowanej fali oszczerstw, także ze strony aparatu państwowego. Ówczesny szef UOP oraz minister spraw wewnętrznych Krzysztof Kozłowski oskarżyli go o to, że ma związek z Libią (krajem postrzeganym jako terrorystyczny) oraz z Kolumbią (gdzie silne były wpływy handlarzy narkotyków). Oskarżenia te okazały się w całości fałszywe. Tuż przed końcem kampanii wyborczej Telewizja Polska podała, że stosuje on przemoc wobec żony – po wyborach telewizja przegrała prawomocnie proces o pomówienie.

Wobec bezprecedensowej fali oszczerstw Tymiński przegrał rywalizację z Lechem Wałęsą, uzyskując w drugiej turze 3 683 098 głosów (25,75%). Po porażce w wyborach założył Partię X, która nie osiągnęła znaczących sukcesów.

Stanisław Tymiński był trzykrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Finka Pulmu, drugą Peruwianka Myrna Graciela, którą poznaliśmy przy okazji wyborów w roku 1990, trzecią Chinka Mulan. Ma czworo własnych dzieci: Henryka (z pierwszego małżeństwa), Alicję, Jerzego, Isis (z drugiego małżeństwa). Wychowuje adoptowaną córkę Cindy, której matką jest jego trzecia żona.

Źródło: MyslPolska.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

3 komentarze

 1. niecowiedzacy 23.08.2023 16:40

  Chętnie bym pogadał z Panem Stanisławem Tymińskim bo ówczesny program jako kandydata na prezydenta był najlepszy i jest aktualny dzisiaj. Co do partii X to znam trochę szczegółów jak została rozsadzona od wewnątrz przez podstawionych fałszywych członków. Również oni przyczynili się do śmierci Przewodniczącego Samoobrony Leppera i całego ruchu. Ja też uważam iż to co się działo i dzieje po 1989 roku to farsa z tragicznymi skutkami dla uczciwych ludzi i klęska Polski Solidarnej. Solidarność okazała się sprawniejsza w niszczeniu Polaków, Polski i Polskości. Polacy Nigdy nie dostali szansy by się rozwijać dla dobra swojego i Polski. Hitler lepiej by tego nie zaplanował. Dowód brak narodzin odpowiedniej ilości dzieci a to jest niezbędnym elementem przetrwania Polaków, Polski i Polskości. Dla niedowierzających porównajmy się do Turcji sprzed 34 lat i do dzisiejszej gdzie jest Turcja a gdzie Polska Solidarna. Polski już prawie nie ma ale nikt głośno nie chce oznajmić o tym Polakom. Wolą cynicznie doić Polaków do samego końca.

 2. Drnisrozrabiaka 24.08.2023 01:40

  Super przypomnienie gościa, pamiętam, jako dzieciaka ciekawiła mnie ta postać

 3. Dandi1981 24.08.2023 10:01

  To co sie dzieje od 1989 to proste fooz do wykupowania polskich dlugow za 20% wartosci posiada 9bln zl nie prowadzi zadnej dokumentacji jest obsadzona agentami SB jej zadaniem jest umocowanie agentow SB w nowym panstwie finasowane sa wszystkie obecne partie.
  Stad tyle nie wyjasnionych zggonow osob ktore grzebaly w aferze fooz , leper jego wspolpracownicy, petelicki, zamieszani w samolot kaczynskiego, wielu innych , dlatego pieniadze z afer w polsce nigdy nie zostaly odnalezione co najwyzej moga dac podstawionego kozla ofiarnego.
  A Tyminski nie wiedzial co to krus jak go agent lis przepytywal , woloszanski agent to go w polityke, kaczynski pseudonim balbina, lechu , kwachu, kaczor,komor, tusk sami agenci a co sie dziwic jak SB ich finasowalo i wynioslo na pedestial zeby sie umocowac w nowej polsce bo jak pieniedzy brak to dodrukuja albo jakis grant, dotacja ,wygrana w totka lub przekrecik jakies skoki, Amber goldy i tak sie kreci wrzeciono z krolami SB ktorzy zyja jak poczki w masle a ratowali sie przed rozliczeniem za grzechy przejmujac panstwo posiadajac

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.