Policjant, który brutalnie pobił Polaka, zwolniony ze służby

Opublikowano: 14.05.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2673

Po trwającym sześć dni postępowaniu dyscyplinarnym sierżant Gregory Wyss z Cambridgeshire Police, został zwolniony ze służby z powodu rażąco niewłaściwego postępowania wobec Polaka. Co wiemy o tych wydarzeniach?

Jak czytamy w relacji BBC, funkcjonariusz policji uderzył mężczyznę pałką w plecy, popisał się wiązanką przekleństw i zapytał go, czy jego zachowanie było „rozrywką z Polski, Litwy czy skądkolwiek” pochodzi. Dodajmy, że według brytyjskich dziennikarzy ofiarą jego rasistowskiego i ksenofobicznego zachowania był Polak, którego dane personalne nie zostały ujawnione.

Rzeczone zajście miało miejsce 2 stycznia 2021 roku, Wówczas dokonano aresztowania i przewieziono mężczyznę na komisariat lokalnej jednostki policji w Thorpe Wood w Peterborough. Według ustaleń Independent Office for Police Conduct aresztowany miał rzeczywiście odmawiać współpracy z funkcjonariuszami policji z hrabstwa Cambridgeshire. Odmówił złożenia odcisków palców.

Niemniej, w żaden sposób nie usprawiedliwia to zachowania sierżanta Wyssa. Jak widać na nagraniach z monitoringu, policjant krzyczy, przeklina i grozi mężczyźnie. Następnie, uderzył się w tył głowy, a później również w plecy. Jednocześnie namawia aresztowanego, aby przestał stawiać opór. Po tym, jak powalił go na ziemie, każe mu założyć ręce za plecy, aby móc go skuć kajdankami.

Gdy mężczyzna leżał na ziemi, sierżant Wyss użył gazu PAVA z bardzo bliskiej odległości. Po założeniu kajdanek dokonano aresztowania w związku z napaścią na funkcjonariusza policji, ale później nie postawiono żadnych zarzutów w związku z tymi wydarzeniami.

Komendant Nick Dean zaznaczał, że w brytyjskiej policji obowiązuje zasada „zero tolerancji dla rasizmu”. W ramach przeprowadzonego postępowania wobec sierżanta Gregory`ego Wyssa wszystkie zarzuty stawiane funkcjonariuszowi zostały potwierdzone. Policjant naruszył standardy równości i różnorodności, w gorszy sposób traktował mężczyznę przynajmniej częściowo ze względu „na jego pochodzenie ze Wschodniej Europy”.

„Jakiekolwiek zachowanie rasistowskie nie tylko powoduje utratę zaufania i szacunku naszych społeczności, ale szkodzi reputacji policji i wszystkich osób, które w niej pracują, i ogólnie powoduje ogromne szkody dla policji” – jak komentuje komendant Dean.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 14.05.2024 17:24

    Ja bym sprawdził ,,korzenie,, pochodzenia tego sierżanta. Albo Ukr w rodzinie, albo ,,myckowy,, w rodzinie. Bo skądś to wyszło…

  2. rozrabiaka 14.05.2024 18:54

    Wyszło to z niego mimo wolnie, wcześniej robili to (uprawiali miłość bratnią do Polaków ) rękami ukr ale teraz ich widocznie nie stać na takie usługi…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.