Spuszczone spodnie, czyli masowe zamieszki w Czechach

Opublikowano: 31.05.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 282

Emerytowany chorąży M. Zapletal, który wyraził sprzeciw wobec przejazdu przez terytorium Czech konwoju USA zmierzającego na szkolenie NATO w krajach nadbałtyckich, został oskarżony o organizację masowych zamieszek. Teraz grożą mu 3 lata więzienia. W czymże tkwi jego wina?

Konwój USA, który opuścił Czechy po trzydniowej wizycie, aby przyłączyć się do ćwiczeń NATO »Saber strike« organizowanych w Estonii, nie wywołał masowych protestów wśród mieszkańców kraju. Okazało się, że protestowanie jest niebezpieczne — porucznikowi M. Zapletalowi, który się na to odważył, grozi do trzech lat więzienia. O szczegółach opowiedział “Sputnikowi” uczestnik ruchu “Czechosłowaccy żołnierze rezerwowi przeciwko wojnie” ppłk Iwan Kratochwil:

“To ciężki przypadek. Kontekst jest taki: nasz kolega M. Zapletal w przeszłości służył w składzie międzynarodowych sił pokojowych na terytorium byłej Jugosławii, gdzie obracał się w towarzystwie kolegów Amerykanów, Anglików i policjantów innych narodowości. Jechał do Jugosławii z dużym entuzjazmem, bo wyjaśniono mu, że ta misja została utworzona w celu zapewnienia porządku, ochrony i bezpieczeństwa mieszkańcom. Ale im dłużej tam przebywał, tym większe odczuwał wrażenie, że jest członkiem okupacyjnych wojsk. Następowała stopniowa ewolucja jego poglądów dotyczących prawdziwego celu obecności amerykańskich wojskowych w Europie. A co do samej historii jego zatrzymania. Tuż przed niedawnym przyjazdem nowego konwoju USA do Czech w krajowych mediach odbywała się masowa kampania propagandowa. Wmawiano nam, że obecność amerykańskich wojsk na terytorium Czech jest konieczna. Nie wszyscy byli z tym zgodni. A że normalne, cywilizowane sposoby wyrażenia swojego sprzeciwu po prostu nie istnieją, porucznik Martin Zapletal zdecydował się na, z naszego punktu widzenia, niezbyt odpowiedni rodzaj protestu. Przyodziawszy się w swój świąteczny mundur wojskowy, wyszedł na ulicę i zatrzymał konwój wyjeżdżający z koszar na Wiszkowie. Po prostu stanął naprzeciw pierwszego samochodu, odwrócił się do niego tyłem i… opuścił spodnie. Przejazd konwoju na moment został wstrzymany, ale po chwili porucznika zatrzymano i dostarczono na policję. Jeśli mielibyśmy do czynienia z normalnym systemem prawnym, to porucznik dostałby zwyczajny mandat. Ale widocznie chcą przypiąć mu metkę więźnia politycznego, bo przedstawili mu zarzut organizowania masowych zamieszek. A takie zarzuty grożą karą więzienia w wymiarze do trzech lat. Porucznika wypuszczono na wolność do czasu rozprawy sądowej. Znaleźliśmy mu już adwokata, próbujemy poprzez media zmobilizować opinię publiczną do jego obrony. Słuchajcie, jeśli wszelkiego rodzaju parady gejów mogą, przepraszam za słownictwo, z gołymi dupami maszerować po Pradze, jeśli tak solidarnie wspieraliśmy akcję »Pussy Riot«, to posadzić człowieka na trzy lata za opuszczone spodnie… jest nie do przyjęcia, to jest to, co nazywamy polityką podwójnych standardów. Trzeba postarać się, by nie doszło do rozprawy, by anulowano obwinienie. Adwokat, którą wynajęliśmy do obrony M. Zapletala, powiedziała nam, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będzie już wiadomo, czy uda się tego dokonać.”

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MvS
Użytkownik
MvS

Może głuchoniemy i lewatywę chciał dostac, hi, hi.

Fenix
Użytkownik
Fenix

Brawo M. Zapletal :Dhehe I on im NATO !
Ciekawe czy Polaków stać na taki gest odwagi , My im NATO .
Władzy nadużycie” został oskarżony o organizację masowych zamieszek. Teraz grożą mu 3 lata więzienia. W czymże tkwi jego wina? ” Też bym chciała wiedzieć !
Pewnie gołą dupą pogwałcił ich dobre samopoczucie , ale o jakie masowe zamieszki chodzi ?
Czujecie ten strach w sejmie ,gdyby im dupę każdy obywatel pokazał ,za całokształt ich “służby” 27lecia.

MakSym
Użytkownik
MakSym

Ktoś orientuje się kiedy amerykańskie g….no będzie jechać przez Polskę? Sam bym chętnie im pokazał co o nich myślę….

wtem
Użytkownik
wtem

to ja też, jak mówi stare przysłowie, co dwie…., kto wie
może nawet rewolucję wywołamy?

Abaddon
Użytkownik
Abaddon

@MakSym: Jak chcesz wiedzieć to w Szczecinie widuję ich codziennie jadących w tych ich hummerach. Sam już myślałem, żeby sobie zrobić koszulkę “Yankee go home!” czy coś w tym stylu, albo im do środka wrzucić różową atrapę granatu z doczepioną kartką z napisem: North Atlantic Terrorist Organisation. Nie życzę sobie okupantów na ulicach. Żadnych.