Spokój na Dzień Dziękczynienia?

Opublikowano: 23.11.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1671

20 listopada 2023 r. minister spraw zagranicznych Jordanii – Ayman Safadi, zapowiedział wyraźnie, że jego kraj nie zamierza uczestniczyć w „sprzątaniu izraelskiego bałaganu w Gazie nazwanego odbudową pokoju, ponieważ nie mamy do czynienia z działaniem w samoobronie, a prymitywną agresją, której ofiarami są niewinni Palestyńczycy”. Oświadczył, że Izrael jest odpowiedzialny za stworzenie chaosu wojennego, a jedynym rozwiązaniem jest wizja dwóch państw. Jordania chce uniknąć wciągnięcia jej do roli pokojowego gwaranta dla mieszkańców powojennej Gazy. Wcześniej ambasador izraelski w ONZ oświadczył, że Izrael jedynie „wykonuje brudną robotę za kraje arabskie, które będą mogły współrządzić Gazą po rozprawieniu się z Hamasem”.

USA i UE także wnioskowały za wprowadzeniem stacjonowania sił pokojowych ONZ na teren Gazy po wygaśnięciu konfliktu.

Ayman Safadi krytycznie odniósł się do tych wypowiedzi, mówiąc: „Jak możemy mówić o przyszłości Gazy, skoro nie wiemy, jaka ona będzie po tej napaści?”. Kilka tygodni wcześniej premier Izraela zapewniał, że bierze na siebie bezpieczeństwo w Gazie, ujmując to tak: „Izrael przejmie całkowicie na siebie na czas nieograniczony odpowiedzialność za pełnię bezpieczeństwa. Jeśli nie wprowadzimy odpowiedzialności za bezpieczeństwo, to da o sobie znać terror Hamasu na niewyobrażalną skalę”.

Zapowiedziana z początkiem tygodnia czterodniowa przerwa w działaniach wojskowych Izraela miała być wykorzystana na wymianę w proporcji – zwolnienie 50 izraelskich zakładników w zamian za zwolnienie 190 palestyńskich kobiet i dzieci przetrzymywanych w izraelskich więzieniach. Za negocjacjami miała stać dyplomacja Egiptu i Kataru. Sceptycy, przypisywali jednak akceptację tego kroku administracji USA. Kierowali się doroczną tradycją Dnia Dziękczynienia przypadającego na trzeci czwartek listopada, kiedy prezydent w ramach obrzędowego spektaklu darowuje życie wybranemu indorowi. Potem cieszą się długim rodzinnym weekendem ci, których na to stać.

O ile między przedstawicielami Hamasu i Izraela zapadło uzgodnienie o rozpoczęciu fazy przerwania ognia na czwartek od godziny 1:30. Krótko przed tym terminem ukazał się materiał filmowy Hamasu, z którego wynika, że brygady Al-Qassam ostrzelały pojazdy wojskowe IDF w odwecie za wtargnięcie na teren Gazy i poczynione straty. Poza pojazdami wojskowymi bojownicy Al-Qassam prowadzili ogień także w kierunku żołnierzy IDF obecnych na wąskich ulicach miasta. Widoczne jest również działanie snajpera z dachu budynku.

Premier Izraela przypomniał, że wprawdzie zgodził się na ogłoszenie przerwy, chcąc wymienić zakładników, to cel Izraela nie ulega zmianie: „Wojna będzie trwać, aż odzyskamy wszystkich zakładników, wyeliminujemy Hamas, żeby żadna instytucja popierająca terror i kontrolująca Gazę, czyli nikt kto uczy dzieci terroru, przekazuje pieniądze im samym bądź ich rodzinom nigdy więcej nie zagroził Izraelowi”.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com [1] [2]
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.