Skutki kataklizmów w roku 2010

Opublikowano: 27.01.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 803

Katastrofy naturalne spowodowały w 2010 roku straty równe 109 miliardów dolarów. To trzy razy więcej niż w 2009 roku. ONZ ujawniła, że największe koszty poniosły Chiny i Chile.

Trzęsienie ziemi o sile 8,8 w skali Richtera, które miało miejsce w Chile w Lutym kosztowało ten kraj 30 miliardów dolarów. Osunięcia błota i powodzie, które uderzyły w Chiny ostatniego lata spowodowały straty wysokości 18 miliardów dolarów. O wiele mniej kosztowna okazała się najtragicznejsza katastrofa poprzedniego roku – trzęsienie ziemi na Haiti. Mimo, że pochłonęło ono życia 316000 ludzi to straty przez nie spowodowane zostały wycenione przez rząd z Port-au-Prince na 8 miliardów dolarów. Nieco kosztowniejsze okazały się pakistańskie powodzie, których koszt wyniósł 9,5 miliarda dolarów. Ze wszystkich 373 kataklizmów, które wydarzyły się w 2010 roku 22 miało miejsce w Chinach, 16 w Indiach, a 14 na Filipinach.

Margareta Wahlstrom, asystent sekretarza generalnego od zmniejszania ryzyka katastrof, powiedziała, że w krajach rozwijających się klęski żywiołowe mają ogromny wpływ na zwiększanie się cen. Podkreśla też, że powodem największych strat jest słabe zabezpieczenie miast przed żywiołami, a także słabo przygotowana infrastruktura, która w razie katastrofy uniemożliwia szybkie podźwignięcie się gospodarki.

Największe miasta leżące na linii uskoków tektonicznych to Meksyk, Nowy Jork, Bombaj, Delphi, Szanghai, Kalkuta, Dżakarta i Tokio. Wiele zaludnionych miejsc jest zagrożonych także obsunięciami błota i powodziami. Pani Wahlstrom ostrzega także przed “cichymi katastrofami”, jak na przykład susze.

Burze, trzęsienia ziemi, upały i oziębienia dotknęły 207 milionów ludzi i są powodem śmierci 296800 osób. Dane te nie obejmują ofiar pogarszających się warunków życia w miejscach dotkniętych katastrofami.

Na liczby te składają się na przykład ofiary upałów w Rosji, których przybliżona liczba wynosi 55700 osób, kwietniowe trzęsienia ziemi w Chinach pochłonęły 2,968 ofiar, a powódź w Pakistanie zabrała 1,985 żyć.

Koszt poszczególnych katastrof został wyliczony na podstawie oświadczeń rządowych oraz komunikatów firm ubezpieczeniowych.

Opracowanie dla “Wolnych Mediów”: lltr
Zdjęcie: United Nations Photo


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. zydor 27.01.2011 15:18

    373 kataklizmy rocznie. To więcej miż jeden dziennie. Czy to już może “apokalipsa’, lub “armagedon? A wojny i duże zamachy terrorystyczne w tej statystyce pewnie nie są uwzględnione. Robi się wesoło!

  2. Lakszmi 27.01.2011 16:37

    a co do edukacji to warto się przyjrzeć pomysłom nella i sztainera, fakt że obecna szkoła to koszmar i pranie mózgów, obawiam się że zmiana wymaga zmiany systemu gdyż w tym systemie jest to zamierzone i nic się nie zmieni

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.