Ścięta za śmiertelne zakrztuszenie się dziecka

Opublikowano: 18.01.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 295

Młoda emigrantka z Sri Lanki została publicznie ścięta mieczem w Arabii Saudyjskiej za rzekome przestępstwo popełnione, kiedy była jeszcze dzieckiem. Na nic zdała się kilkuletnia kampania obrońców praw człowieka na całym świecie, napisała „Gazeta Wyborcza”.

Egzekucji dokonano w Dawadmi, 200 km na zachód od saudyjskiej stolicy, Rijadu. W 2005 r. 17-latka wyjechała z rodzinnej wioski Muttur na Sri Lance, żeby jak tysiące innych Lankijek poszukać szczęścia w Arabii Saudyjskiej. Zamierzała opiekować się czteromiesięcznym Kaidem, synkiem bogatej saudyjskiej rodziny Utajbich. Po dwóch tygodniach zdarzył się wypadek: Rizana była sama z dzieckiem, kiedy niemowlę zakrztusiło się jedzeniem i udusiło. Opowiadała, że bezskutecznie próbowała je ratować, jednak saudyjskich śledczych nie przekonała. Trafiła za kratki oskarżona o uduszenie dziecka, a w 2007 r. została skazana na śmierć przez ścięcie. W 2010 r. odrzucono apelację, a sąd najwyższy utrzymał wyrok śmierci.

Rok później córkę po raz pierwszy odwiedzili rodzice, Rifana i Muhammad Nafik. Pojechali do Arabii Saudyjskiej z rządową delegacją, która próbowała wynegocjować z saudyjskimi władzami i rodziną dziecka ułaskawienie Rizany.

Obrońcy praw człowieka prowadzili kampanię na rzecz uwolnienia Lankijki. Przekonywali, że – nawet jeśli Rizana odpowiada za śmierć niemowlęcia – dziewczyna nie była pełnoletnia w chwili wypadku, dlatego skazanie jej na śmierć jest bezprawne. Arabia Saudyjska jest sygnatariuszem Konwencji Praw Dziecka, zakazującej stosowania kary śmierci wobec osób, które w momencie popełnienia przestępstwa miały mniej niż 18 lat.

Rizanę zgubiło niewinne na pozór kłamstwo. Kiedy starała się o pracę, agencja zatrudnienia sfałszowała jej paszport tak, żeby wynikało z niego, że dziewczyna jest o sześć lat starsza niż w rzeczywistości. Miało to zwiększyć jej szanse na pracę. W trakcie śledztwa nie pozwolono jej przedstawić dokumentów z właściwym wiekiem, śledczy nie chcieli oglądać nawet jej aktu urodzenia.

„Ścięcie Rizany po raz kolejny pokazuje, że Saudyjczycy rażąco naruszają międzynarodowe zobowiązania w sprawie kary śmierci” – oświadczył Philip Luther, szef programu ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w Amnesty International. Egzekucję potępił m.in. sekretarz generalny ONZ i Komisja Europejska.

Źródło: PL Delfi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
thalys
Użytkownik
thalys

Saudyjczycy, najlepsi kumple G.W. Busha. Bez komentarza

Il
Użytkownik

Co myślisz o tej egzekuzji (o ZBRODNI PUBLICZNEGO ZABÓJSTWA) możesz napisać do ambasady arabii saudysjskiej w Polsce (adres poczty elektronicznej):

plemb@mofa.gov.sa

adres ambasady arabii saudyjskiej w warszawie:

ul. Stępińska 55
Warszawa

https://plus.google.com/app/basic/local/113562456380783167588/about?hl=en

http://www.mofa.gov.sa/sites/mofaen/SaudiMissionsAbroad/SaudiEmbassiesAbroad/Europe/Pages/EmbassyID40917.aspx

nowy budynek ambasady budowany jest w warszafce u zbiegów ulic Wiertniczej i Obornickiej:

http://m.warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,106541,12379180,Ambasada_Arabii_Saudyjskiej_powstanie_w_Wilanowie.html

Moim zdaniem saudyjczycy (ambasada) powinni dostać nakaz opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trybie natychmiastowym.

Polacy w Warszawie eksmitowani byli i są na przysłowiowy bruk a zabójcom z arabii saudyjskiej sprzedajni polskawi urzędnicy przekazali grunty polskiej ziemii na budowę ambasady – polskawi urzędnicy z ministerstw akceptując budowę i istnienie ambasady arabii saudyjskiej w Polsce są podobnymi zbrodniarzami jak ci, którzy zamordowali niewinną obywatelkę Sri Lanki.

ambasada arabii saudyjskiej NIE w POLSCE !