Sarayaku świętują zwycięstwo

Opublikowano: 23.08.2012 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 863

Po ostatnim zwycięstwie przed Międzyamerykańskim Trybunałem Praw Człowieka, społeczność Indian Kichwa z podgrupy Sarayaku zorganizowała ważną uroczystość na swoich rodowych ziemiach w ekwadorskiej Amazonii.

Sarayaku wnieśli pozew przeciwko rządowi Ekwadoru w 2004 roku oskarżając go o nadużycia podczas odwiertów naftowych na plemiennym terytorium. Wiążąca decyzja sądu potwierdza, że państwo naruszyło prawo Sarayaku do konsultacji podczas podpisywania umowy z argentyńskim przedsiębiorstwem CGC oraz że ekwadorskie wojsko dopuściło się naruszeń praw człowieka w stosunku do społeczności. Gdy Sarayaku podnieśli protest wobec obecności firmy CGC, ich ojcowizna została zmilitaryzowana: członkowie społeczności byli zastraszani, kilku zatrzymano i zmuszono do pracy w zakładzie CGC.

W niedzielę, 12 sierpnia, setki członków społeczności Sarayaku, sąsiednie grupy tubylcze, sojusznicy z organizacji pozarządowych i zaproszeni goście upamiętnili wspólnie wyrok sądu. Podczas kilkugodzinnej uroczystości świętowano przełomowy werdykt w rytm bicia bębnów, śpiewów i tańca, spożywano sfermentowany napój chicha. Ośmioletnia walka Sarayaku nie zamyka jednak wszystkich problemów, spośród których niektóre dopiero rysują się na horyzoncie. Nowa aukcja licencji surowcowych zaplanowana przez rząd Rafaela Correi zakłada wyprzedaż 18 koncesji naftowych. Licytacja ma rozpocząć się w październiku 2012 roku i obejmie blisko 10 mln hektarów lasów i obszarów należących do rdzennych mieszkańców, w tym, wszystkie terytoria Sarayaku.

Opracowanie dla “Wolnych Mediów”: Damian Żuchowski
Na podstawie: conaie.org, amazonwatch.org


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.